A teásfilter titka

Biztosan még sosem jutott eszedbe az, hogy vajon miért lehet olyan erős a teásfilter, miért nem szakad el még nedvesen sem, s hogy akkor milyen anyagból készülhet! Ez is egy újabb hétköznapi csoda, egy mindennapos kérdés, ami talán még egyszer sem merült fel benned.

Biztosan még sosem jutott eszedbe az, hogy vajon miért lehet olyan erős a teásfilter, miért nem szakad el még nedvesen sem, s hogy akkor milyen anyagból készülhet! Ez is egy újabb hétköznapi csoda, egy mindennapos kérdés, ami talán még egyszer sem merült fel benned. S ha mégis, most megnézzük, mi lehet rá a válasz!

A tea az egyik legnépszerűbb ital, melynek mára már történelme van. Egyes nemzetek jobban, míg mások kevésbé kedvelik, van, ahol igazi kultúrája van a tea fogyasztásának, máshol „ahogy esik, úgy puffan” elven készítik el, magyarul mindegy, csak készen legyen. Az egyik legnagyobb teaivó ország Nagy-Britannia, ahol naponta akár 150-200 millió csészényi filteres teát is készítenek. A teafű kis zacskókba van adagolva, ez a teásfilter. Egy ilyen filterből, ha azt leforrázzuk, egy csésze meglehetősen erős teát kapunk. A teafilternek funkciója van, mégpedig az, hogy az apró kis teafüveket ne engedje át a csészébe, és kristálytiszta, finom italt kapjunk eredményül. És itt jön a jogos kérdés! Miért nem szakad el a filter, annak ellenére, hogy gőzölgő, forró vizet öntünk rá? A filter készítésére használt papír lyukacsainak elég nagynak kell lenniük ahhoz, hogy a forró vizet átengedjék, ugyanakkor a tealevelek nem kerülhetnek a vízbe. A vékony papír nem szakadhat el a nagy sebességű teacsomagoló gépeken éppúgy, mint használat közben, nedvesen sem. A sima papír nem lenne erre alkalmas. A filterpapírt így kétféle rostból készítik: manilakenderből, mely egy hosszú, természetes rost, ebből fonnak kötelet is, illetve a zacskók lezárásához használt, hőre lágyuló műanyag szálakból. Ezt a két rostot nem szövik egybe, hanem egy vizes elegyben rétegezve egymásra ülepítik. Amikor a víz elpárolog, a rosthálóból hengerek között kipréselik a maradék nedvességet, és el is készült a filterpapír.

Ennek a módszernek az a végeredménye, hogy a papír szabálytalan, hálószerű szerkezetet kap, melyen a lyukak eltérő méretűek.

A teacsomagoló gépben két papírszalag fut, az alsóra a gép rányomja a megfelelő mennyiségű teát, majd melegítéssel hozzáragasztja a felső csíkot is. A hőre lágyuló műanyag szálak megolvadnak, majd miután kihűltek, erősen rögzítik a két réteget. A műanyag több mint 100 fokon olvad, így a zacskó a forró vízben sem ázik szét.

Gondoltad volna, hogy nem is olyan egyszerű elkészíteni egy teásfiltert? És egyáltalán kinek jutott eszébe épp a manilakender? A fő, hogy az emberek erre is rájöttek, így ismét sikerült megoldást találni egy kérdésre, mely mindannyiunk helyzetét megkönnyíti. Legalábbis a tea elkészítése közben! (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?