A sikeres tanulás titka

A tanulás az információs társadalom korában is fáradságos munka. Még most sem késő a saját tanulási technikák fejlesztésén gondolkodni, ha nem akarsz úgy járni, mint a viccbeli favágó, aki tompa fejszével csépelte a kivágásra szánt fát.

A kérdésre, hogy miért nem élezi meg fejszéjét, csak ennyit válaszolt: „Nincs időm. Estig ki kell vágnom ezt a fát.” Olyan módszer egyelőre még nem született, ami segítene a tudást egy éjszaka alatt tölcsérrel a fejbe tölteni, de a megfelelő tanulási stratégiákról már sokat tudunk. Például azt, hogy különféle tanulási típusokba sorolhatóak az emberek, aszerint: milyen úton-módon tanulnak a legkönnyebben. Vannak vizuális típusú emberek, akik képekben gondolkodnak, mások inkább az elhangzott anyagokra emlékeznek, vagy a hangosan felmondott anyagot tudják bevésni. Vannak, akik a szigorúnak látszó, elvont, elméleti szempontokat tudják feldolgozni, megint mások inkább példák alapján tudják elképzelni a megoldásokat. Van, aki átírja saját szavaira a megtanulandót, van, aki igyekszik szó szerint megjegyezni a tananyagot.

Ismerd meg a tanulási stílusod!

A sikeres tanulás titka – megismerni saját tanulási stílusodat! Ennek egyik lehetséges útja: végignézni az elmúlt 13 év sikerein és kudarcain. Könnyen azonosíthatod, mit és milyen módon sikerült a legkönnyebben elsajátítanod.

A másik fontos tényező az idő. Nem minden napszakban sikerül egyforma hatékonysággal tanulni. Most sem késő a napszaki ritmushoz igazodva átstrukturálni a tanulási stratégiáidat. A felvételi előtti napokban érdemes úgy készülnöd, hogy a napokból nem vesztegeted el a reggeli-délelőtti időszakot. Az emberek többsége ugyanis a délelőtti órákban tudja tanulási teljesítményének maximumát nyújtani, majd egy átmeneti csökkenést követően a délután második felében képes újabb csúcsot produkálni. Ettől az általános mintától természetesen jelentős mértékben eltérhetsz – de mindenképpen jól jársz, ha a nehéz feladatokat olyan időszakra időzíted, amikor a felvevőképességed maximális.

A tanulás könnyítése

Ne feledkezz meg arról, hogy a tanuláshoz nyugodt körülmények szükségesek. Legalább egy saját asztalra, nyugodt sarokra szükséged van ahhoz, hogy el tudj mélyülni a feladatodban. Ezt az igényt a családtagok is tiszteletben fogják tartani. Pszichológiai szempontból pedig ehhez a fizikai helyszínhez kondicionálódik majd a tanulás, mint tevékenység. Már maga a tény, hogy a tanulósarokban ülsz, segíthet egy olyan tudatállapot kialakításában és fenntartásában, ami az információ-felvételt támogatja. Televízió, rádió, különféle újságok vagy esetleg az internet a tanulósarokban könnyen elterelheti a figyelmed.

Hiába közeleg vészesen a felvételi időpontja, számolnod kell azzal, hogy úgysem tudsz a szokásoshoz képest kétszeres-háromszoros időt tanulással tölteni. Legalábbis nem egyvégtében. A feladat összetettségétől függően gyakrabban szükséged lesz rövid szünetekre, vagy lehetőség szerint a feladatok kombinálására: nehezebb-könnyebb anyagrészek és témák, tantárgyak váltogatására a tanulás során.

A számonkérésre időben el kell kezdeni tanulni, ugyanakkor azt is tudnod kell, hogy a megtanult anyag folyamatos frissítése is szükséges. Egy hét után ugyanis már csak 20-40 százalékát tudod felidézni a tanultaknak. Kisebb témák, anyagrészek esetén néhány nappal a vizsga előtt tanulva jó teljesítményt nyújthatunk, a felvételi tekintetében feltétlenül hosszabb időre lesz szükség. Az elsajátítandó, átismételendő anyag meghaladja a rövid távú emlékezet terjedelmét

Társakkal, csoportban tanulva könnyebb lehet a munka. Az együtt-tanulás szárnyakat adhat. A kérdések, problémák megoldása, a tanulótársak támogatása segít abban, hogy gyakorlatot szerezz a vizsgakérdések megválaszolásában. Sok olyan szempont, kérdés felmerülhet egy-egy tanulócsoportban, amire egyedül készülve esetleg nem is gondolnál. Vajon miért pont így kell levezetni egy feladat megoldását? Más, alternatív útvonalak is létezhetnek? Hogyan tudnám ezt a kérdést érthetően elmagyarázni, a tényállást megvilágítani úgy, hogy az könynyen érthető legyen? Ilyen, és hasonló problémák megoldása vihet előre a tanulásban. Az anyag bevésése természetesen csoportos tanulás esetén is egyéni feladat marad, ki-ki saját tempójában haladhat egyénileg. (he, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?