A nikotinfüggőség és okai

Nyilván sokan dohányoznak a környezetetekben, akár az osztályotokban is, s így elég közelről tapasztalhatjátok a hatásait. Ugye, a cigiben a legérdekesebb a nikotin, mert emiatt alakul ki függőség. Mi is ez a nikotin? Hogyan hat egyáltalán?

A nikotin a különféle dohánynövények alkotórésze. Levegőn megbarnuló, erősen csípős ízű és dohányszagú, olajos folyadék. A megszárított dohánylevelek 1–2 % nikotint tartalmaz. A nikotin súlyos méreg, szájon át belélegezve vagy a bőrön, nyálkahártyán keresztül felszívódva egyaránt mérgező hatású. Emberben 20–60 mg a halálos adag.

A cigarettát meggyújtva a nikotin elpárolog, és a füst apró cseppecskéihez kapcsolódik. A testben a légutakból hamar felszívódva 10–15 másodperc alatt éri el az agyat. Hatását a központi idegrendszerben fejti ki. Az első rágyújtás kellemetlenségekkel jár, ilyenkor tulajdonképpen a nikotinmérgezés enyhe tünetei jelentkeznek: szédülés, fejfájás, szívdobogásérzés, hányinger, hasmenés, verejtékezés és gyengeség.

A dohányosok szervezete egy idő után bizonyos védettséget alakít ki, bennük idült nikotinmérgezés alakul ki. Ezt támasztja alá az a tény, hogy az erős dohányosok szervezetébe óránként 10–20 mg nikotin juthat be, ami naponta a halálos dózis többszöröse. A hosszú ideje tartó cigarettázás a légutak hurutos megbetegedését, étvágytalanságot, szédülést, álmatlanságot okoz. Előfordulhatnak érgörcsök a szívben, végtagokban és a szemben, melyek a keringési zavar jelei, és megváltozhat a belső elválasztású mirigyek működése is, ami a menstruáció zavarában vagy akár terméketlenségben nyilvánulhat meg. A nikotin terhesség és szoptatás alatt is átjut az anya szervezetéből a gyermekébe.

A nikotin stimuláló drog, de „mellékhatásként“ nyugtató és lazító hatása is van. Stimuláló hatása az étkezések után segít a fáradtság leküzdésében, a belek és az emésztőmirigyek működésének fokozása segíti az emésztést. Emelheti a vérnyomást és a vércukorszintet, csökkentve az éhségérzetet, fokozhatja az agy vérellátását elősegítve a szellemi munkát. A leszokás legnagyobb ellenségei a dohányzással az évek során kialakult megnyugtató reflexek. A nikotinfüggőség amiatt alakul ki, hogy a nikotin az agyban dopamint szabadít fel – ez a kémiai anyag felelős az agyban az öröm érzetéért. A dohányosokban kialakult ellenállás miatt viszont egyre nagyobb mennyiségű nikotinra van szükség ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérjék. Következésképpen egyre több dohányzás csillapítja a megvonási tüneteket, melyek a nikotin hatáscsökkenése után jelentkeznek. (sn, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?