A legnagyobb magyar emlékére

Gazdag programmal ünnepelte névadója születésének évfordulóját a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola.Széchenyi István születésének 225. évfordulója alkalmából ünnepi hangulatban zajlott az idei, XV. Széchenyi Napok rendezvénysorozata a felsőszeli alapiskolában.

Gazdag programmal ünnepelte névadója születésének évfordulóját a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola.

Széchenyi István születésének 225. évfordulója alkalmából ünnepi hangulatban zajlott az idei, XV. Széchenyi Napok rendezvénysorozata a felsőszeli alapiskolában. A „legnagyobb magyar” nevét eddig is büszkén viselte az alapiskola, s mivel a név kötelez, az intézmény pedagógusai nagy hangsúlyt helyeznek a gyermekek nemzeti öntudatának fejlesztésére, arra, hogy tanítványaikat az anyanyelv, a múlt és a régió – tehát gyökereink vállalására buzdítsák.

Ezeknek az értékeknek az erősítésére nagyszerű lehetőséget nyújt az évente zajló Széchenyi Napok rendezvénye, amely idén október 24. és 26. között volt, ismét értékes programmal.

A nyitónapon tartottuk „A hungarikumok napját”. A gyermekek különféle foglalkozásokon vettek részt, speciális órarend szerint váltakozva az egyes helyszíneken. A kisebbek kipróbálhatták a lovacskakészítést, a paprikafűzést, a néptáncot, megnézték a Vad Magyarország című, a vizek birodalmáról szóló filmet. A felső tagozatosok A lovas íjász című filmet láthatták, egyúttal Vermes Istvánnal, a Vermes Törzs alapítójával is elbeszélgethettek. A táncházban mindenki megismerhette a dudát, a cimbalmot, s belekóstolhatott a néptánc szépségeibe és vidámságába Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum etnológusa jóvoltából. A nap folyamán a tanulók megtekinthették a hungarikumokról szóló bemutatókat – ezeket néhány hetedikes, nyolcadikos és kilencedikes készítette és mutatta be diáktársainak. Az egyik osztályteremben látványos kiállítás nyílt a hungarikumokról. A tornateremben a tallósi, a jókai, a peredi ésa galántai diákok focicsapata versengett a hazaiakkal a Széchenyi-kupáért. A kupát végül a jókai focicsapat szerezte meg.

Másnap, A tudományok napján a nagyobb tanulók a kisebbeknek kémiai, fizikai és biológiai kísérleteket mutattak be. Emellett a gyermekek a nyolcadikosok prezentációi révén ismerkedtek a magyar találmányokkal. Ki lehetett próbálni a Rubik-kockát, és a Jomili kockák rejtelmeibe is bepillantást nyertek. A Széchenyi-vetélkedőn eldőlt, hogy a 7., 8. és 9. osztály csapatai közül melyik tud többet az iskola névadójáról. Az izgalmas versenyt végül a két hetedikes csapat megosztva nyerte.

Október 26-án, a Széchenyi Napok záróünnepségén az egyes versenyeket értékelték. A történelmi vetélkedő és a focitorna mellett a tanulók többféle pályázatba is benevezhettek: idén is volt irodalmi, rajz- és fotópályázat előre meghirdetett témákkal, valamint tökfaragó verseny a kisebbeknek. A rajzokból kiállítás nyílt az iskola folyosóin, a legsikeresebb fogalmazások pedig az iskolaújságban, a Sulisok(k)ban fognak megjelenni.

Az eredményhirdetés után az iskola igazgatónője, László Ildikó értékelte a Széchenyi Napokat, mindenkinek megköszönve a lelkes közreműködést. A nap fényét emelte, hogy az eredményhirdetés után a Sipos Dávid, Vadkerti Imre és Zsapka Attila alkotta trió nagy sikerű koncertjén vehetett részt az iskola. Ezután az emeleti folyosón leleplezték a Széchenyi István-domborművet, melyet Papp Ferenc készített és ajándékozott egykori iskolájának. A domborművön ugyanaz a Széchenyi-idézet olvasható, mint az iskolaparkban álló haranglábon: „Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen.” Az ünnepi hangulatot emelte, hogy osztályonként 2-3 tanuló felváltva a „legnagyobb magyar” egy-egy bölcs gondolatát idézte. Az igazgató asszony ismertette névadónk életét és szellemi örökségét. A dombormű elhelyezésénél jelen volt Valacsai Ilona egykori igazgató, akinek kezdeményezésére az alapiskola 2001-ben felvette Széchenyi István nevét. Ünnepi beszédében kiemelte, hogy a legnagyobb magyar nevét annak idején ki kellett érdemelni, s biztatta a diákokat és a pedagógusokat, hogy ezt a kapott örökséget vigyék tovább, becsüljék meg, hiszen a felvidéki magyar iskolák között csak a felsőszeli viseli ezt a nevet. A Csalogány énekkar elénekelte az iskolahimnuszt, amely szintén tizenöt évvel ezelőtt, a névfelvételkor íródott.

A XV. Széchenyi Napokon a szeli gyermekek pedagógusaikkal együtt méltó módon emlékeztek meg Széchenyi István jubileumáról, tudatosítva, hogy felvidéki magyarságunk jövőjét csak a múlt és nemzeti értékeink ismeretére alapozva lehet építeni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?