Szükséges papírok a nyugdíjkérelemhez

<p>Azoknak is, akiknek még több évük van hátra a nyugdíjba vonulásig, érdemes ellenőrizniük, hogy megvan-e minden papírjuk. Előfordulhat</p>

ÚJ SZÓ–INFORMÁCIÓ

A hiányzó érettségi bizonyítvány, egyetemi diploma, a munkahivatali nyilvántartás, a munkával töltött évekről szóló igazolás, de még a katonakönyv is oka lehet annak, hogy esetleg alacsonyabb lesz a nyugdíj, esetleg a nem igazolt évek miatt az érintett később vonulhat csak nyugdíjba.

A nyugdíjjogosultsághoz 15 év munkaviszony szükséges, pontosabban 15 évig fizetni kell a nyugdíjbiztosítást. Lényegében tehát nem feltétlenül szükséges dolgoznunk ahhoz, hogy meglegyenek a kellő számú évek, a lényeg a nyugdíjbiztosítás fizetése, ezt pedig meg lehet tenni önkéntes nyugdíjbiztosítás formájában is.

Érdemes tehát ezeket az iratokat elővenni a fiók mélyéről, megkeresni, különösen akkor, ha nyugdíjba vonulás előtt áll valaki, de azoknak is érdemes elkezdeni a „gyűjtést”,, akiknek még jó néhány éve van a nyugdíjig. Sőt, a fiatalabbak meg gondoljanak arra, hogy a nyugdíjba vonulás ideje eljön, tegyenek el tehát minden dokumentumot, ami a tanulmányaik végzését, állásban vagy gyermekgondozási segélyen, katonaságon töltött éveiket igazolja. Mert noha a mai negyvenesek legfeljebb még csak sejthetik, mikor mennek nyugdíjba (a nyugdíjkorhatár addig még biztosan változik, feltehetően nem is egyszer ) ez az idő előbb-utóbb elérkezik.

A dokumentumokat a Szociális Biztosítóba kell benyújtani, mivel a nyugdíjat az állampolgárok innen kapják. Nem árt tehát már hónapokkal a nyugdíjba vonulás előtt érdeklődni, hogy pontosan milyen okiratok szükségesek a nyugdíj megítéléséhez, hogy legyen idő beszerezni az esetleg hiányzókat. A nyugdíjat kérelmező aztán már csak azokat a dokumentumokat viszi a Szociális Biztosítóba, amelyek az intézménynek hiányzik ahhoz, hogy megítélje a járulékot.

Gyerekek

A gyerekek születési anyakönyvi kivonata azon nők számára szükséges, akiknek még a gyerekek számától is függ a nyugdíjkorhatáruk. Ez az 1962 előtt született nőkre vonatkozik, legalábbis a mostani, 62 éves nyugdíjkorhatár mellett. (más kérdés, hogy ha időközben változik a nyugdíjkorhatár, akkor a jelenlegi adatok már nem lesznek aktuálisak). A jelenlegi 62 éves korhatár mellett 2014-ig érvényes az, hogy a nők még a gyerekek számától függően vonulhatnak nyugdíjba, 2014 után viszont már mindegy, hogy egy nő hány gyereket nevelt fel, mindenki 62 évesen vonulhat nyugállományba. Az 1962 előtt született nők még valamivel korábban.

Ha nincs meg a gyerek születési anyakönyvi kivonata, akkor az anyakönyvi hivatalban (matrika) kérhetünk másolatot. A másolat elkészítése 1,50 euró.

Tanulmányi évek

Szükség van a tanulmányok befejezését igazoló dokumentumokra. Az érettségi bizonyítványt azoknak is elő kell keresniük, akik egyetemi diplomával rendelkeznek. 2004-ig az állam fizette a nyugdíjbiztosítást a nappali tagozaton tanulmányaikat végző egyetemisták után is. azok esetében, akik levelező tagozaton tanultak, de közben nem dolgoztak, a munkanélküli hivatal nyilvántartásában szerepeltek, 1995-ig fizette az állam a nyugdíjbiztosítást, ez után már nem.

2004-től az állam már nem fizeti a nyugdíbiztosítást azon diákok után, akik a kötelező tanulmányi idszalot befejezták, vagyis csak 16 éves korig fizeti. A tanulmányaikat ezután is folytató diákok esetében ugyan a szükséges évekbe beleszámítanak ezek az évek is, de mviel a nyugdíjbiztosítást az állam nem fizeti, a nyugdíj ennyivel alacsonyab lesz. Önkéntes nyugdíjbiztosítást viszont fizethetnek a diákok, noha megjegyzendő, hogy az idee évtől ez is sokkal drágább lett, mitn eddig, mert most már csak egy csomagban- vagyis a betegbiztosítással és munkanélküli biztosítással – együtt fizethető - külön önkéntes nyugdíjbiztosítás már nem. Ha elveszett a bizonyítvány, vagy a diploma, elég egy igazolás arról, hogy hol és milyen időszakban tanultunk, de az iskola ad másolatot is az érettségi bizonyítványról vagy az egyetemi oklevélről. Abban az esetben ha az adott iskola már megszűnt, az iskola jogutódja ad igazolást, a megszűnő iskola ugyanis köteles a dokumentumokat átadni a létrejövő újnak, vagy az állami archívumnak.

Katonaság

A katonakönyv bemutatása természetesen csak azok számára kötelező, akik abszolválták a kötelező kiképzést. A Szociális Biztosító azonban ezeket többnyire nem őrzi meg. Ha nincs meg a katonakönyv, akkor kérvényt kell küldeni a nagyszombati Katonai Archívumba, amely kiállítja az igazolást a kötelező sorkatonai szolgálat abszolválásáról. A civil szolgálatot az a munkáltató igazolja, ahol a fiatal ezt az időt töltötte el. Ha az adott munkáltató már megszűnt, akkor ugyancsak a Katonai Archívumhoz kell fordulni.

Állás nélkül

A nyugdíjkérelemhez szükséges annak igazolása is, hogy mennyi ideig voltunk nyilvántartva a munkanélküli hivatalban. Kevés olyan szerencsés személy van a rendszerváltás óta, aki hosszabb-rövidebb ideig ne lett volna nyilvántartva a munkahivatalban. Aki 2000-ig volt munkanélküli, annak a nyilvántartási idejét beszámítják a nyugdíjbiztosításba, akkor is, ha nem kapott munkanélküli- segélyt Azok esetében, akik 2001- 2004 között voltak munkanélküliek, csak akkor számítódik be a nyugdíjbiztosításba ez az időszak, amíg az érintett kapott munkanélküli-segélyt. 2004-től azonban a munkahivatali nyilvántartásban töltött időszak nem számít bele, de ezt az időszakot utólag „befizethetjük”.

Az igazolást az a munkahivatal állítja ki, ahol regisztrálva voltunk. Ám csak 10 évig köteles archiválni az adatokat. 1991-től azonban az ügyfelek az elektronikus adatbázisban szerepelnek, tehát nem kellene, hogy problémát okozzon az igazolás beszerzése

Munka

Ezzel lehet a legtöbb probléma. A munkáltatók kötelesek elküldeni a Szociális Biztosítóba a nyugdíjbiztosítási nyilvántartást. Ha ezt nem teszi meg, és a munkáltató időközben megszűnik, a biztosítónak nincs honnan megszereznie az adatokat arról, hogy hol és meddig dolgoztunk, valamint a bérünkről sem, ami a nyugdíj nagyságának kiszámításához kell. ha munkáltató még megvan, természetesen tőle kérhetünk igazolást.

Ilyen esetben, ha saját magunknak sincs meg a régi munkaadóinktól az igazolás – ma pedig ez gyakran előfordulhat, hiszen kevés az olyan ember 1989 óta, akinek csak egy-két munkahelye volt – az Állami Archívumhoz kell fordulnunk. Előfordul azonban, hogy a munkáltató az archívumba sem küldi el a dokumentumokat. Ilyenkor két tanút kell szereznünk, akik tanúsítják a Szociális Biztosítóban. hogy az adott személlyel dolgoztak, és hogy körülbelül mekkora volt a bére.

Ha nem sikerül két tanút szerezni, hogy egy adott időszakban egy adott munkáltatónál dogoztunk, akkor ezek az évek a nyugdíjbiztosítás számára elvesztek. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?