Nem mindegy, mivel vesszük be az orvosságot

<p>Szakértők szerint az emberek többsége nem törődik azzal, mivel veszi be gyógyszereit. Pedig néhány innivaló, élelmiszer vagy táplálékkiegészítő jelentősen befolyásolhatja néhány gyógyszer hatását. Akár nem kívánt mellékhatásokat is előidézhetnek, amelyek aztán már az egészségre is negatív hatással lehetnek.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az egyik legjobb példa erre az úgynevezett walfarin gyógyszer, amelyet trombózis vagy embólia megelőzésére alkalmaznak. Gátolja az alvadási faktorok K-vitamin függő szintézisét. Hatását viszont jelentősen befolyásolják a K-vitamin tartalmú élelmiszerek, főleg olyan zöldségek, mint a brokkoli, petrezselyem, spenót, stb. Ezért, ha ezt az orvosságot szedik, elővigyázatosan kell fogyasztani ezeket a zöldségeket.

Az orvosságok hatását más, egyidőben szedett orvosságok is befolyásolhatják. Ha egy másik gyógyszer egyidejű szedésével befolyásoljuk akár az orvosság felszívódását, akár a lebomlását, az eredetileg szedett orvosság hatása megváltozhat. Bizonyos esetekben ez a hatásváltozás csökkent hatékonyságot jelent, más esetekben azonban éppen ellenkezőleg, hatáserősödést tapasztalunk. A legsúlyosabb esetekben az egészséget komolyan károsító mellékhatások alakulhatnak ki, amelyek a két gyógyszer külön-külön szedésekor nem jelentkeznének. A gyógyszerek egymásra gyakorolt hatását gyógyszer - interakciónak nevezzük.

Nem mindegy, hogy vízzel, tejjel, vagy gyümölcslével veszi be az orvosságot. Miután lenyelte a tablettát, arra hosszú út, bonyolult folyamatok várnak, míg végleg felszívódik a szervezetben. Vannak olyan orvosságok, amelyek már a gyomorban a vérbe szívódnak fel, mások csak a bélben bomlanak fel. A gyógyulás szempontjából fontos, hogy a vérbe megfelelő mennyiségben kerüljön az adott orvosság hatóanyagából.

A májban, illetve a bélben kémiai reakciók játszódnak le, melyek alatt az orvosság úgynevezett metabolittá válik. Arra, hogy ezek a metabolitok kialakuljanak a májban, az enzimek járulnak hozzá. Az enzimek különböző reakciókat idéznek elő, és hatással vannak az orvosságok hatékonyságára is. A kémiailag megváltozott orvosságok, metabolitok, miután hatóanyaguk felszívódott a szervezetbe, a vizelettel vagy széklettel távoznak a szervezetből.

Biztosan hallották már, ahogy valaki arról beszélt, hogy metabolizmusa gyors vagy lassú. A metabolizmusban részt vevő enzimek mindenkinél különböző hatással, intenzitással dolgoznak. Akiknek gyors a metabolizmusuk, azok esetében gyorsan felszívódik az orvosság, s gyorsabban alakul át, majd távozik a szervezetből. Szakértők szerint a metabolizmus gyorsasága öröklődik, tehát aligha tudnak rajta önerőből változtatni.

Az élelmiszer, és innivaló befolyásolja az orvosságok hatását – felgyorsítja, vagy lassítja felbomlásukat, minek következtében alacsonyabb, vagy magasabb koncentrációban kerülnek a szervezetbe. (dem, primar.sme.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?