Művileg emelnek, hogy utána engedjenek az árból?

Black friday

A Black Friday alkalmából a kereskedők óriási árengedményekkel versengenek, sokan már november elején elkezdték reklámozni a kedvezményes árleszállításokat, melyek akár hetekig is tarthatnak, és melyeket látva a józanul gondolkodó ember elgondolkodik azon, hogy ezek az akciók valóban reálisak-e.

Vajon mennyire kellett az eredeti árat túlságosan felértékelni ahhoz, hogy most 60–80%-os engedményt kínálhassanak? Jól ismertek az átragasztott árcédulák esetei, amikor az akciós árat megelőző árcédula alatt találhattunk még egy cédulát egy még alacsonyabb árral. „Sajnos vannak kereskedők, akik alkalmaznak ilyen praktikákat: először művileg megemelik az árakat, hogy később az árengedmények illúzióját kelthessék, különösen a kiárusításos akciók előtt. A fogyasztók rendszerint nem követik figyelemmel egész évben az árakat, így könnyen bedőlnek ennek az illúziónak, és ezt a szemfényvesztést részesítik előnyben az optikailag kisebb, de tényleges árengedményekkel szemben” – mutatott rá Martin Siblík marketingszakember.

A kiárusítás előtti ármódosításokat semmilyen törvény nem szabályozza, nem vonatkozik rájuk valamilyen minimális vagy maximális időbeli és százalékbeli limit, a kérdéssel nem foglalkozik a fogyasztóvédelmi törvény sem. Pénzügyi szakértők szerint a kereskedők etikátlan húzását a fogyasztóknak maguknak kell leleplezniük úgy, hogy résen vannak.

A fekete péntek manapság már nemcsak offline zajlik – a hagyományos bolti vásárlásokról egyre inkább eltolódik a hangsúly a kényelmes online vásárlás felé, ami nem csoda, hiszen rohanó világunkban így időt spórolhatunk meg. Számítógépen beszerezni az ajándékokat egyébként is kényelmesebb, ráadásul átgondoltabb döntést lehet hozni, mint egy bolti kényszerhelyzetben. Ezenkívül ez a megoldás az ágyhoz kötött, mozgássérült fogyasztóknak is megoldást jelenthet.

Az internet tömeges elterjedése után a fekete péntek alkalmából fokozatosan egyre több webáruház is kezdett vonzóbbnál vonzóbb árengedményekkel kecsegtetni, és néhány éve felbukkant a Cyber Monday kifejezés is. Sokan ugyanis lekésték a pénteki bevásárlást, vagy egyszerűen nem volt kedvük a zsúfolt boltokban sorakozni, ezért inkább otthonról az e-shopok közvetítésével szerezték be az akciós termékeket. Nem tartott sokáig, és a kiberhétfő elkezdte túlszárnyalni a fekete péntek bevételeit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?