<p>A lakosság jelentős része ugyan még a korábban monopolhelyzetet élvező Szlovák Gázművek ügyfele, azonban egyre több embert csábítanak el az alternatív szolgáltatók. Mielőtt úgy döntenének, elegük van az eddigi gázszolgáltatójukból, és új társaság után néznének, érdemes alaposan felmérni a kínálatot, hiszen az egyes szolgáltatók között jelentős árkülönbségek vannak.</p>
Ma is megéri szolgáltatót váltani
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az elmúlt évhez képest idén az alternatív gázszolgáltatók ügyfeleinek is mélyebben bele kell nyúlniuk a zsebükbe, hiszen tavaly őszhöz viszonyítva ezek is növelték az áraikat. A Hospodárske noviny gazdasági napilap legfrissebb piaci felmérése szerint az alternatív szolgáltatók legolcsóbb ajánlatai is 3,5-6,6 százalékkal drágultak, a háztartások így 3-61 euróval többet kénytelenek fizetni, attól függően, hogy mire használják a gázt. A mellékelt táblázatokban ennek megfelelően két esetben az RWE Gas Slovensko, egy esetben pedig az Energie2 jött ki a legolcsóbb szolgáltatóként. Ha a háztartás a gázt csupán főzésre használja, a legolcsóbb és legdrágább ajánlat között nagyjából évi 4 euró lehet, ami nem motivál arra, hogy szolgáltatót váltsunk. Ha a gázt ezen kívül főzésre is használják, a különbség 50 euró, a gázzal is fűtők esetében pedig már 86 euró.
Ha a fogyasztók úgy döntenének, hogy új szolgáltató után néznek, tudniuk kell, ezt nem tehetik meg bármikor: a hatályos törvények szerint a lakossági fogyasztók negyedévente cserélhetik le a szolgáltatójukat, és ha ezt megteszik, a legközelebbi váltásra 6 hónapot kell várniuk. Figyelembe kell venni a korábbi szolgáltató által megszabott felmondási határidőket is. A felmondási határidő a lakossági fogyasztók és kisebb vállalkozások esetében 3 hónap. Ha ezt nem tartják be, büntetésre számíthatnak. Az egyre kiélezettebb versenynek és a megváltozott jogszabályoknak köszönhetően a váltás egyébként egyre könnyebb: csupán adminisztratív ügyintézésről van szó, hiszen a gázórát és a vezetékeket sem cserélik le. Elegendő, ha a fogyasztók az igényüket annál a cégnél jelzik, amelyhez szeretnének átpártolni, miközben ezt telefonon keresztül is megtehetik. Az új cég ezt követően már mindent elintéz az ügyfél helyett. A váltás során nem kell fizetni semmilyen aktivációs díjat. Mielőtt szolgáltatót váltanának, nézzenek utána annak, hogy az adott társaság milyen kiegészítő és tanácsadó szolgáltatásokat kínál az ügyfeleinek. A lényeg, hogy az új szolgáltatónak meglegyen az engedélye a lakossági gázszolgáltatásra, és nem árt utánanézni a referenciáknak is. Az új szolgáltató kiválasztásánál sokat segíthet, ha a kitippelt cégekkel elkészíttetik az árajánlatot, és alaposan felmérik az általuk szabott feltételeket is. Nem árt az óvatosság az árral kapcsolatban sem.
Az árkedvezmény az esetek többségében csak magára a nyersanyagra vonatkozik, vagyis nem érvényes a gázszolgáltatás egészére. A kedvezmény végösszege így alacsonyabb lehet, mint azt első látásra gondolnánk. (mi, Hn, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.