Háztartási gépeinkről is gondoskodni kellene

<p>Azt, hogy valami gond van a hűtővel, a mosógéppel vagy a porszívóval, az esetek többségében csak akkor vesszük észre, amikor elromlott. Pedig ha minimális figyelmet szentelnénk a háztartási gépek karbantartására, könnyen elkerülhetnénk ezeket a kellemetlenségeket .</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A gépekről való gondoskodás nem időigényes, ráadásul nem kerül sok pénzbe. Hálából hosszú évekig működnek.

A háztartási fogyasztói berendezések paraméterei az elmúlt években érdemben nem változtak. Tény, hogy a gyártóknak sikerült csökkenteniük az energiafogyasztásukat, a külalakjuk viszont gyakorlatilag nem változott. Hogyan tudjuk elérni, hogy a lehető legtovább életben maradjanak?

Hogy úgy szívjon,

mint régen

A porszívó karbantartása nem bonyolult. Általánosságban elmondható, hogy a porszívók legnagyobb ellensége a finom por, amely lerakódik a filtereken, és egy idő után gyengíti a motor teljesítményét. A finom por akkor is lerakódik, ha a filtereket és a porszívót rendszeresen tisztítják.

A filterek élettartama általában két év, addigra tönkremennek, le kell őket cserélni. Mielőtt az újakat behelyezzük a porszívóba, alaposan ki kell tisztítani a belsejét. A motorhűtő és levegővezető nyílás szűrőjét töröljük át, folyó víz alatt mossuk le a kemény műanyag részeket, a filtereket csak a teljesen szárazon szabad visszahelyezni.

Távolítsuk el

a vízkövet

Ki ne ismerné a vízkőoldó reklámszlogenjét, amelyet talán úgy módosíthatnánk, hogy vízkővel a mosógépünk rövidebb ideig él. A porszívónak a por, a mosógépnek pedig a vízkő a legnagyobb ellensége. A mosógép belsején óriási mennyiségű víz áramlik át, ennek következtében egy idő után vízkőréteg rakódik le a gép belsejében.

Az egyik legjobb és legolcsóbb vízkőoldó a citromsav, amely több szempontból jobb, mint az ecet. Ezzel a természetes, gyenge savval minden felületről (fém, csempe, műanyag stb.) eltüntethetjük a vízkövet. Kitisztíthatjuk vele a kávé- és teafőzőket, de a mosógépet is, mert utána nem marad benne az ecethez hasonló savanyú szag. A citromsav jól oldódik vízben, vizes oldata folttisztításra, fehérítésre is használható. Ha a mosógépben lerakódik a vízkő, havonta egyszer indítsuk el a mosógépet üresen, mosópor helyett szórjunk bele citromsavat. Egyórás mosóciklus alatt 30 fokon gond nélkül eltünteti a vízkőlerakódásokat, s ha elsőre nem, a citromsavas mosást megismételhetjük.

Egy használt fogkefe és citromsav segítségével pillanatok alatt eltávolítható a vízkő a vízcsapról, a csempéről és a mosogatóról is. Nem mérgező, mint az ilyen célra a boltokban kapható szerek, könnyen leöblíthető, és közönséges élelmiszerboltban vagy gyógyszertárakban az előbbiek árának töredékéért kapható.

Harc a hűtő bűze ellen

A hűtőgép hátsó oldalán található hőleadó (vagy kondenzációs) rács rendeltetése az, hogy a készülék belső teréből kivont hőenergiát leadja a külső környezetnek. A hűtő hatásmechanizmusa ugyanis a hőelvonáson alapul: azon a fizikai jelenségen, hogy az elpárolgó anyag hőt vesz fel környezetéből.

Az átalakulás során a hűtőfolyadék hőként adja le azt az energiamennyiséget, amelyet a hűtőszekrény belsejében felvett – ezért melegszik fel a hőleadó rács. A keringés révén a folyadék ezt követően újra a gép belsejébe áramlik, hogy megint elpárologhasson, ilyen módon hűt folyamatosan.

A hűtő belsejének a leginkább a jég árt, kívülről viszont a port is. Háromhavonta legalább egyszer meg kell tisztítani a hőleadó rácsot a portól és zsíros párlatok lerakódásától. A rács leporszívózása után tisztítsuk meg a rácsot zsíroldó tisztítószerrel, hogy visszanyerje eredeti csillogását.

A piszkos gép nem

mos edényt

A mosogatógépeknek rendszerint nincs problémájuk a vízkővel, mert a mosogatáshoz használt szerekben található só lágyítja a vizet. Viszont ne hagyatkozzunk arra, hogy a víz lágysága vagy keménysége nem változik. Talán soha nem jutott eszükbe, de évente egyszer nem árt felhívni a vízműveket és megérdeklődni, milyen keménységű a háztartásukba érkező víz. Az érték alapján aztán beállíthatjuk a mosogatógépet.

Külön figyelni kell a zsírokra, amelyek a mosogatógép összes belső alkatrészén lerakódnak. Ezt a lerakódást nem látni, de egy idő után rontja a mosogató teljesítményét. Ezért jobb, ha havonta egyszer edények nélkül indítjuk el a mosogatót a lehető legmagasabb hőfokon a mosószerrel. Ennek köszönhetően a legmakacsabb szennyeződéstől is megválnak, ami a mosogatás során a gépben marad.

Ha zsíros

a mikrohullámú sütő

Függetlenül attól, hogy zavar-e bennünket, ha zsírfoltokkal teli a mikrohullámú sütőnk vagy sem, nem árt tudni, hogy ezzel a makacs szennyeződéssel egyszerűen elbánik a forró pára. Egy vízzel teli edényt helyezzünk a mikrohullámúba, kapcsoljuk be a legerősebb fokozatra, a víz forrni kezd, s a pára nagyon gyorsan feloldja a megszáradt zsírfoltokat. Segíthetnek a tisztítószerek is, amelyek a párolt felületen erősebben kifejtik hatásukat.

Ugyanezt alkalmazhatjuk az elektromos sütőknél is. A legmodernebbeken ráadásul tisztítóprogram is van, felületük speciális, ennek köszönhetően anélkül megtisztul a sütő belseje, hogy súrolni kellene.

Patinától mentes kávéfőző

Az új kávéfőzőt érdemes először vízzel átforralni, amivel átmossuk. Utána készítsünk egy próbafőzetet, amivel ellenőrizhetjük, valóban jól működik-e.

A mindennapi használatban rendkívül fontos, hogy folyamatosan tisztítsuk a kávéfőzőt. Minden használat után tisztítsuk meg a részeket, majd szárítsuk ki, és így tároljuk. Ezzel megóvjuk a penészgomba esetleges kialakulásától.

Két-három havonta érdemes vízkőoldóval megtisztítani a kávéfőző belsejét, így megnövelhetjük az élettartamát – természetesen a kávéfőzőt is tisztíthatjuk citromsavval.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?