„Ha kábítószerfüggő a gyerek, a szülő mindenképpen kérje szakember segítségét!”

A galántai reszocializációs központ botránya után számos kérdés merült fel a drogfüggőségről, a gyógykezelés lehetőségeiről és a reszocializációs központok szerepéről.

A galántai reszocializációs központ botránya után számos kérdés merült fel a drogfüggőségről, a gyógykezelés lehetőségeiről és a reszocializációs központok szerepéről. A témáról Ľubomír Okruhlicát, a pozsonyi drogelvonó központ vezetőjét kérdeztük.

Milyen intézmény a reszocializációs központ?

Nem egészségügyi intézményről van szó, ezért a munka-, szociális és családügyi minisztérium hatáskörébe tartozik. A kábítószer-függőségben szenvedőknek fenntartott reszocializációs központok a drogfüggők ellátási rendszerében lényegében az utolsó helyen vannak: a specializált pszichiátriai intézményben elvégzett hatékony gyógykezelés utáni gondozást jelentik. Azoknak találták ki, akik elfogadhatatlan szociális, családi körülmények között, vagy az utcán éltek. A reszocializációs központban az ügyfeleket igyekeznek felkészíteni a beilleszkedésre a normális életbe, a társadalomba úgy, hogy a visszaesés kockázata minimális legyen. Pótolják a tudásbeli hiányosságaikat, képzik őket, munkavégzési készségeket és szokásokat sajátítanak el, kiküszöbölik a nevelésbeli hiányosságokat, új szociális szokásokat sajátítanak el, hogy képesek legyenek alkalmazkodni.

Hogyan kerülhet valaki ilyen központba? Önként vagy bírósági ítélet alapján?

Mehet a kezelőorvosa ajánlására, önként, de a bíróság is elrendelheti a kezelést.

Ki választja ki a konkrét intézményt: az orvos, a szülő, a páciens vagy a bíróság?

Ha a reszocializációt bíróság rendeli el, a konkrét intézményt a bíróság jelöli ki. Önkéntes reszocializáció esetén a központot a szülő választhatja ki, ha kiskorú gyermekről van szó. Ha viszont a páciens már felnőtt, akkor ő maga dönt. Ha az illető előtte átesett gyógykezelésen valamilyen egészségügyi intézményben, akkor a kezelőorvos – pszichiáter – rendszerint ajánl valamilyen intézményt.

A reszocializációs központban már nem folyik gyógykezelés?

Nem, az már nem ezt a célt szolgálja. Oda már csak azoknak kellene menniük, akik előzőleg gyógykezelést abszolváltak. A reszocializációs központokban elhelyezettek csak egy töredékét képezik azoknak, akik kábítószer-fogyasztás miatt valamilyen egészségügyi intézményben kezeltetik magukat.

Maga a gyógykezelés miből áll?

Nagyon nehéz a megfelelő diagnózis felállítása, ugyanis az esetleges kábítószer-függőségen kívül gyakran több egészségügyi problémáról, rendszerint különböző lelki zavarról van szó. Az első szakaszban a legfontosabb, hogy elmúljanak a kábítószer-mérgezés tünetei. A méregtelenítés nem szokott 14 napnál tovább tartani. Itt előtérbe kerülhet a gyógyszeres terápia. Utána következik a középtávú gyógykezelés, amelyet elvonási tünetek kísérnek, és a kábítószer-fogyasztás beszüntetése után akár 3 hónapig is tarthat. Ekkor már egyre inkább a pszichoterápián van a hangsúly. Utána egy éven keresztül ambulánsan figyelik a beteget, esetleg pszichiáter vagy pszichoterapeuta kezeli őt. Ebben a szakaszban már párhuzamosan elkezdődhet a reszocializáció is, miközben a páciens ambulánsan továbbra is látogatja a kijelölt pszichiátert.

Mely intézményekben gyógyíthatják a kábítószerfüggőket?

Bármelyik pszichiátriai rendelő diagnosztizálhatja és gyógyíthatja a kábítószer-függőséget. Bonyolultabb esetekben ott vannak a drogelvonó központok, a pszichiátriai klinikák és akut esetekben az általános kórházak pszichiátriai osztályai.

Ha a szülők észreveszik, hogy gyermekük kábítószerezik, mit csináljanak?

Menjenek el vele szakorvoshoz – gyermekpszichiáterhez! Ha serdülőkorúról van szó, bármelyik felnőttpszichiáter is kivizsgálhatja és kezelheti.

A szülőknek van esélyük felismerni, hogy gyermekük drogozik?

Igen, de nem olyan egyszerű a dolog, mint például amikor a gyerek elkezd cigizni. Azt a szülők azonnal megérezhetik rajta. Kábítószer esetében szembetűnő jel például a tanulmányi előmenetel romlása, hiányzások, iskolakerülés, vagy ha olyan emberekkel találkozgat, akik kábítószert fogyasztanak.

Ha látjuk, hogy valakinek problémája van a drogokkal, és segítségre van szüksége, akarata ellenére is kezeltethetjük?

Igen, de csak akkor, ha a kábítószer-fogyasztásával összefüggésben bűncselekményt követ el. Elméletileg a gyerekek és a fiatalkorúak esetében a bíróság előzetes intézkedés keretében is elrendelheti, ilyenkor a kezelés helyszínét, egy konkrét egészségügyi intézményt is kijelölnek, de ez ritkán szokott előfordulni. A gyerekeket csak a törvényes képviselőjük, rendszerint a szülők beleegyezésével lehet gyógyítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?