Emelkedő anyasági, változatlan gyes, magasabb járulékterhek

Jó hír a kismamáknak: januártól emelkedett az anyasági támogatás összege, a gyes viszont évek óta 203,20 euró, és a valorizáció idén is elmaradt. Az év elejétől a vállalkozóknak mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk: a megemelt biztosítási díjakat február 8-áig kell befizetniük.

Jó hír a kismamáknak: januártól emelkedett az anyasági támogatás összege, a gyes viszont évek óta 203,20 euró, és a valorizáció idén is elmaradt. Az év elejétől a vállalkozóknak mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk: a megemelt biztosítási díjakat február 8-áig kell befizetniük. Összeállításunkban a 2016. év elejétől érvényes változásokkal kapcsolatban szolgálunk információkkal.

Mindenki, aki gyermeket nevel, többféle támogatást kérhet az államtól, pontosabban a Szociális Biztosítótól és a szociális ügyi hivataltól. Olyan anyagi hozzájárulásokról, segélyekről van szó, melyekkel az állam javítani próbálja a család anyagi helyzetét. Az államtól igényelhetőek egyszeri és rendszeresen folyósított támogatások.

Magasabb anyasági

A kismamák anyasági támogatásban részesülhetnek, ennek összegét a fizetésük alapján számolják ki, és a támogatást a Szociális Biztosító folyósítja. Tavaly év végéig az anyasági a napi kivetési alap 65%-a volt, 2016. január 1-jétől ez 70%-ra nőtt. Az átlagos anyasági támogatás csaknem 33 euróval mintegy 459,6 euróra emelkedett. 500 euró bruttó fizetés esetében pedig 25 euróval magasabb támogatásra lehet számítani. A kabinet ezzel kipipálhatta egy újabb intézkedésnek a teljesítését a második szociális csomagból, mely főleg a kisgyermekes családoknak segít. A honatyák alig szavazták meg az emelést, Robert Fico kormányfő szinte azonnal további emelést helyezett kilátásba. „Nem ódzkodunk attól a gondolattól sem, hogy rövid időn belül a 70%-ot akár 75-re is feltolhatjuk, ami azt jelentené, hogy gyakorlatilag annyi támogatást fizetnénk ki, amekkora volt a jogosult személy nettó bevétele az anyasági szabadság előtt” – ígérte a miniszterelnök. Mostantól az anyasági támogatás az anyasági szabadság előtti nettó fizetés 91%-ának felel meg. Fico elismerte, az SP-nek ez az intézkedés 9-10 milliós pluszkiadást jelent. Januárban mintegy 23 600-an kapják a már emelt összegű támogatást – köztük olyanok is, akik már 2016. január 1-je előtt is jogosultak voltak rá. Az emelés automatikus, nem kell külön kérni.

Több a gyereknevelésre

Idén január 1-jétől ugyancsak megemelték a gyermekgondozási hozzájárulás összegét: a korábbi 230 euró helyett a felső határ 280 euró lett. Erre a segélyre a szülő akkor jogosult, ha a gyermeke 3 éves kora előtt munkába áll, s gyermekét elhelyezi valamilyen intézményben (bölcsődében, óvodában), és az ezzel összefüggő költségeit térítheti, illetve hozzájárulhat a szociális ügyi hivatal. Aki igényel ilyen támogatást, annak leállítják a gyes folyósítását. Havonta ezentúl legfeljebb 280 eurót hagyhatnak jóvá, és minden gyermek után kifizetik, ezzel szemben a gyes egyszerre csak egy gyerek után jár. Ha a bölcsőde vagy óvoda havi költségei magasabbak a gyes összegénél, a gyesnél jobban megéri gyermekgondozási hozzájárulást igényelni. Egyszerűsítették az ügyintézést is: ezentúl a szülőnek nem kell havonta igazolást hoznia a bölcsődei vagy óvodai ellátás költségeiről. Ha viszont a gyermekről a nagyszülő gondoskodik, csak 41,10 euró hozzájárulást hagyhatnak jóvá. Ez esetben előnyösebb megtartani a gyest (203,20 euró). A gyermekgondozási hozzájárulás a gyermek 3. életévéig, egészségkárosodott gyerek esetében 6 éves koráig jár.

A gyes összege marad

Januártól kellett volna emelkednie a gyermekgondozási segélynek és több egyéb állami segélynek is, de a valorizáció a tavalyi évhez hasonlóan idén is elmaradt. Több szociális támogatás összege ismét változatlan maradt – vagyis ugyanaz a forgatókönyv ismétlődött meg, mint egy évvel korábban. A valorizáció a létminimum összegétől függ – ha az változik, törvényből kifolyólag automatikusan emelkedik néhány támogatás is, ha az változatlan, a segélyekhez sem nyúlnak. A létminimum összegét július 1-jével szokták átértékelni, vagyis tavaly nyáron kellett volna módosítani, de ez elmaradt. Az infláció ugyanis gyakorlatilag nincs, így a gazdasági mutatók alapján nem kell emelni az összeget.

Ugyancsak a létminimum alapján számolják ki a minimális tartásdíjat és a szociális ösztöndíjat, s mivel a létminimum 2 éve nem módosult, 2016 júliusáig ezek a támogatások is biztosan a tavalyi szinten maradnak. A létminimum jelenleg 198,07 euró, s ennek megfelelően a szociális ügyi hivatalok januártól továbbra is 203,2 euró gyest és 23,52 euró családi pótlékot folyósítanak. A gyest a gyermek 3 éves koráig (egészségkárosodott esetében 6 éves koráig) fizetik. A szülő a gyermek 25 éves koráig jogosult családi pótlékra, és a család anyagi helyzetétől függetlenül mindenkinek azonos összegben folyósítják. Azok, akik nem érvényesíthetik az adóbónuszt, vagy az adóhivatal nem hagyta jóvá, kaphatnak 11,03 euró kiegészítő támogatást a családi pótlékhoz.

Magasabb járulékterhek

Az egyéni vállalkozók túlnyomó többsége a minimális kivetési alapból fizeti a biztosítási díjat, mely összege mindig az év elején szokott változni. Az előző évekhez hasonlóan az idén is nőtt a minimális kivetési alap, ami a legtöbb vállalkozó számára azt jelenti, hogy ezentúl a biztosítóba is többet kell elvezetni. Tavaly a minimális kivetési alap 412 euró volt, januártól ez 429 euró lett. Ez azt jelenti, hogy a lehető legalacsonyabb társadalombiztosítási díj a tavalyi 136,57 euróról 142,20 euróra emelkedett. A maximális kivetési alap a tavalyi 4120 euróról 4290 euróra nőtt, vagyis a legmagasabb biztosítási díj a korábbi 1365,78 euró helyett januártól 1422,13 euró. A járulékok összegét az év elején azoknak kell módosítaniuk, akik idáig 142,20 eurónál kevesebbet vezettek el a Szociális Biztosítóba (SP). Az új összeget – a januárra vonatkozó biztosítási díjat – február 8-áig kell először az Szociális Biztositó számlájára átutalni. Aki elmulasztja, megbüntethetik. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?