Túl vannak már az otthoni családi próbajátékon, és ha minden jól alakul, hamarosan gyerekek és felnőttek is kipróbálhatják az új Észbontó társasjátékot. A játék ötletadója a szímői Illés László mérnök, aki a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetemen végezte tanulmányait, és felesége Anikó, aki pedagógusként ma már a gyakorlatban is alkalmazza a játék fő építőelemeként szolgáló módszert.
Elkészítették a szeretet társasjátékát gyerekeknek és felnőtteknek
Illés László elmondta, a jellegét tekintve ez egy kooperatív társasjáték, amely sok különböző elemből tevődik össze. A lényege azonban a tudatépítő, kooperatív társasjátéknak maga a fejlődés, az egymásra figyelés, az elfogadás, a szeretet.
Képességfejlesztés másképp
„Hónapok óta nagy gőzerővel dolgoztunk a kezdő felnőtt változaton. A felnőtt verzió kezdő szintjéről érdemes tudni, hogy a játék célja az erőteljesebb befelé fordulás fontosságának a hangsúlyozása. Belső, azaz lelki világunk rejtett és megnyilvánuló értékeinek a bemutatására vállalkoztunk. A lelkiséghez kötődő fogalmak mélyebb jelentésének a kifejtésére, illetve az ehhez kapcsolódó filozófiai alapvetések megismertetésére vállalkoztunk a társasjáték készítésekor” – tájékoztatott László. Természetesen kíváncsiak voltunk a gyerekeknek szánt változatra is, amellyel a 7-11 éves iskolásokat szeretnék megszólítani a készítők. Megtudtuk, hogy a játék célja a gyerekek figyelmének a felkeltése a belső tulajdonságok iránt, hogy a foglalkozás során képesek legyenek a lehető legjobban kinyilvánítani és fejleszteni ezeket a képességeket. Legyen igényük ezzel foglalkozni, és tegyék mindezt szórakoztató módon, egy rendkívül gazdag képanyaggal, feladatokkal gazdagított társasjáték segítségével. A társasjátékot készítő Illés László egy újabb fejlesztésről is beszámolt, az úgynevezett Kereső verzióról. „Ennek a már valamivel komolyabb játéknak a lényege a jóga, a spirituális filozófia elemeinek és fogalomkészletének a mélyebb kifejtése, valamint Sri Chinmoy tanításainak, filozófiai rendszerének és a Szív Útjának alaposabb megismertetése” – tette hozzá László. A bengáli születésű Sri Chinmoy spirituális tanító, guru, íróként, költőként, zeneszerzőként, zenészként, művészként és sportolóként is ismertté vál, több száz ingyenes békekoncertet adott világszerte. Útját a napsütötte ösvénynek, a szeretet, odaadás és önátadás útjának nevezte. Gunagriha, az erdélyi származású, idén 75 éves Fülöp Sándor fogorvos, Sri Chinmoy mester tanítványa létrehozott egy róla elnevezett alapítványt Magyarországon. Bécsi fogorvosi munkája mellett 1990-ben kezdett ingyenes előadásokat tartani a meditációról és mestere tanításáról. Ez a filozófia a keleti belső békét a nyugati külső dinamikával összekovácsolva egy új spirituális életmód létrehozására, egy harmonikus, környezetkímélő életmódra ösztönzi az embereket.
Boldogabb gyerekek
Várhatóan idén őszre elkészül az első két változata a társasjátéknak. Illés Anikó pedagógusnak lényeges szerepe van abban, hogy a gyerek verzió részben kapcsolódni fog Dicső Edina Boldogságvarázslás Programjához, amelyet több iskolában alkalmaznak. A szerző három könyvet adott ki ebben a témában, jelenleg Németországban él, de besegít a társasjáték készítésében, a játékfeladatok hatékony kidolgozásában. Megpróbáltunk utánanézni a Boldogságvarázslás gyakorlati programnak, amely hét fő témát ölel fel, köztük az őszinteséget, a szeretet és az elfogadást. Akadnak oktatási intézmények, ahol szakkörként vezették be, másutt az etika órákon tartanak ilyen foglalkozásokat. A gyerekek a módszernek köszönhetően könnyebben tudnak szembenézni a kisebb-nagyobb napi problémákkal, megtanulnak dolgozni a félelmekkel, kétségekkel, könnyebben viselik a kudarcaikat. Tudnak örülni minden hétköznapi apróságnak, és teljes szívből hálásnak lenni.
Mi is az Észbontó?
Illés Lászlót megkértük arra, hogy röviden szemléltesse a játék menetét, illetve annak folyamatát. „A játék két részből áll, egy hosszabb csapatjátékból – ez a kooperatív rész, és egy rövidebb egyéni végjátékból – ez a kompetitív rész. A csapatjáték célja röviden az, hogy a játékosok a lehető legkevesebb kör lejátszásával végigmenjenek az egyre nehezedő életpályákon, tudatfolyamokon, és mindannyian beérjenek az egység mezőbe, úgy hogy szükség esetén egymást is segíteniük kell. Az utazás, azaz a tudatosodás egy nagyméretű játéktáblán történik. Az előre haladást elsősorban a kockadobások határozzák meg, de a játék menetébe beleszólhatnak a játéktábla mezői és a különböző kártyák is. A pályák teljesítése közben a játékost különböző eredetű, jó és rossz hatások és meglepetések érhetik. Feladatokat kell megoldani, kérdésekre kell válaszolni, és a pálya nehézségi fokának megfelelő számú jutalomkártyát és figurát, azaz mangót kell begyűjteni. A csapatjáték sikeres befejezése után a játékosok tovább léphetnek az egyéni részbe, amelyben már mindannyian magukért játszanak az utolsó, azaz a legmagasabb szint eléréséért” – foglalta össze a játék lényegét László. A játékot 3-6 résztvevő játszhatja, három különböző igényességi szinten, mégpedig alapfokon, középfokon és mesterfokon. Lényeges, hogy a kevésbé gyakorlott társasozók is könnyen el tudják sajátítani az egész folyamatot. Jelenleg még keresik a megfelelő gyártót, közben készítik az Észbontó – Mindblower web-oldala is, ahol minden fontos és kevésbé fontos, a játékhoz kapcsolódó tájékoztatást megtalálnak az érdeklődők. Találónak tartotta a társasjáték értelmi szerzője, hogy a szeretet társasjátékának neveztük el az alkotását. László elmondta, hogy amikor elkezdték a tesztelő játékot a gyerekeikkel, akik tapasztalt társasjátékozók, az volt az első reakciójuk, hogy ez a játék túl „kedves”. Válaszképpen Illés László kicsit „bekeményített“ hát az eredeti szabályokon.
Játszani jó
Felesége Anikó a szímői Jedlik Ányos Magyar Tannyelvű Alapiskolában a pedagógusi munkája során már évek óta alkalmazza a Boldogságóra Programot az alsó tagozatosok óráin, kezdve az első osztálytól. Később a második osztálytól beépítette a meditációs és egyéb gyakorlatokat, valamint a Boldogságvarázslást is, mert kiválóan illeszkedtek a Boldogságóra Programhoz. A zsitvabesenyői alapiskolában is tartott bemutató órát Anikó a pedagógusoknak, a kombinált Boldogságóra – Boldogságvarázslás módszerrel és az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskolában is alkalmazzák a programot foglalkozások szintjén. Anikó azt tervezi, hogy a hamarosan kezdődő tanévben több iskolát megszólít, hogy bemutassa és népszerűsítse a kombinált módszert és a nálunk még kevésbé ismert Boldogságvarázslást. A család úgy véli, ebben jelentős segítséget nyújthatna neki a készülő társasjáték. „Edina könyve a spirituális nevelés bevezetéséhez csodálatos alkotás, kiváló taneszköz. Lehet szakköri tevékenységeken belül remekül használni, de egy-egy olvasás órára is tökéletesen bevihető, sőt, az osztályfőnöki órákon is remekül alkalmazható. Hálás szívvel köszönöm neki ezt a nagyon hasznos és a mai világban egyre szükségesebb könyvet és foglalkoztató füzetet, amelyet szerdánként használunk a Boldogságvarázsló szakkörünkön. A tanulóim lelkesen várták a szerdai napot, amikor az osztályteremben olykor székeken, máskor párnákon körbeültünk és beszélgetünk. Majd kötetlen beszélgetés formájában meg is beszéltünk egy-egy történetet, elemeztük a szereplők tulajdonságait. Mindig igyekeztünk kiemelni és összegyűjteni a pozitív tulajdonságokat. Edina történetei és a szereplői által egyre több pozitív, jó tulajdonságot sajátítanak el a gyerekek. Megtanulnak hinni önmagukban és megtanulnak szeretettel bánni egymással, szeretettel lenni egymás iránt” – tudtuk meg Illés Anikótól. Alsó tagozatos tanítónőként számára nem csak a tárgyi tudás átadása fontos, hanem a pedagógusi pályája egyik fő mozgatórugója a gyermeki lélek. A gyerekek megtanulják a foglalkozásokon félretenni félelmeiket, kétségeiket, könnyebben viselik a kudarcaikat, megtanulnak a szívükkel mosolyogni. Anikó elmondása szerint a tanulók jobban tudnak örülni minden apróságnak, és teljes szívből hálásak lenni, ha elsajátítják a szív tudományát. A társasjáték szerkesztői úgy vélik, ez a tartós boldogság titka, egy értékes, őszinte, tiszta szívélet, ettől lesz szerethetőbb és békésebb a világunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.