Betéti vagy inkább hitelkártyát használjunk?

Készpénzt vagy csak bankkártyát vigyünk magunkkal külföldre? Minek vesszük nagyobb hasznát a kiránduláson: a debit- vagy a kreditkártyának? Melyik a jobb: a dombornyomott vagy a dombornyomás nélküli kártya?

Készpénzt vagy csak bankkártyát vigyünk magunkkal külföldre? Minek vesszük nagyobb hasznát a kiránduláson: a debit- vagy a kreditkártyának? Melyik a jobb: a dombornyomott vagy a dombornyomás nélküli kártya? Összeállításunkban a kártyahasználattal kapcsolatban szolgálunk hasznos információkkal.

Manapság már sokféle bankkártya van forgalomban, nagy részük bankszámlához kapcsolódik vagy mint a hitelkártya, hitelkerethez. Egyre gyakoribb a többfunkciós kártya, ami azt jelenti, egyetlen kártya többféle módon működik, például készpénzfelvételnél betéti (debit-) kártyaként, vásárláskor hitel- vagy terhelési kártyaként használható, sőt előre fizetett értéket is tárolhat, ami azt jelenti, hogy elektronikus fizetési funkciója is lehet. Azt, hogy melyik kártya milyen funkciókat tartalmaz, a kártya tulajdonosa és a kártyát kibocsátó bank szerződése határozza meg.

Sok olyan ember van, akinek tele van a pénztárcája különféle kártyával, s mielőtt külföldre utazik, tanácstalan, nem tudja, melyiket vigye magával. Mielőtt kiválasztja a megfelelőt, nem árt végiggondolni, egyáltalán megengedheti-e magának a kirándulást. Pénzügyi szakértők szerint hitelből nem tanácsos külföldre utazni. „Azt javasoljuk, hogy a szabadságra előre spórolják össze a pénzt. Kölcsönt felvenni egy olyan élményre, melyet az ember tulajdonképpen nem engedhet meg magának, abszurdum, s ez egy hitelsprilás kezdetét jelentheti, amelyből nagyon nehéz kilábalni. A kirándulás nem kötelesség, és ha ezen a nyáron nincs rá pénz, el kell kezdeni takarékoskodni, s talán jövőre összejön” – figyelmeztet a FinacnaHitparada pénzügyi tanácsadó portál.

Szakértők szerint ne induljunk útnak sok készpénzzel, elég annyit magunkkal vinni, amennyire út közben szükségünk lehet – kivéve, ha olyan helyre megyünk, ahol nincs se bank, se pénzautomata, s kártyával sem lehet fizetni. Ha olyan országba készülünk, ahol nem eurót használnak, ott előnyösebb a bankautomatából pénzt kivenni, mint sok eurót magunkkal vinni, és helyben beváltani.

Néhány kereskedő nem fogad el kártyát, ezért valamennyi készpénzt muszáj magunknál tartani, de ahol csak lehet, tanácsos kártyával fizetni. A kirándulás utolsó napján a legutolsó bevásárláskor pedig kombinált módszert alkalmazhatunk: költsük el a maradék készpénzt, a hiányzó tételt kártyával téríthetjük – így nem marad nálunk valuta, amit csak a legközelebbi kiránduláson költhetnénk el.

Milyen kártyát vigyünk?

A kártyát igénylők a kártyatípusok széles köréből válogathatnak. Legelterjedtebbek a folyószámlákhoz kapcsolódó úgynevezett betéti, azaz debitkártyák. Ezenkívül létezik hitelkártya, terhelési és előre fizetett kártya, hűségkártya, pontgyűjtő és kedvezményre jogosító kártya, sőt vannak üzemanyagkártyák is. A bankok által kibocsátott kártyákat csoportosíthatjuk aszerint is, hogy dombornyomottak-e vagy dombornyomás nélküliek-e.

Ha külföldre megyünk, ajánlott legalább 2 kártyát magunkkal vinni: debit- és kreditkártyát, ha van. Pénzt kivenni betéti kártyával tanácsos, hitelkártyával csak vészhelyzetben! Ha az utóbbit pénzautomatában használjuk, azért külön illetéket számlázhatnak, ami nagyon magas lehet, és a felvett összegért kamatot is számítanak. Ami a biztonságot illeti, nincs különbség a kettő között, sőt bizonyos helyzetekben a kreditkártyának nagyobb hasznát veszi az ember, néhány kereskedő számára hitelesebbnek tűnik. A hitelkártyán ugyanis mindig van pénz, a debitkártyáról viszont nem mondható el ugyanez. Jó, ha több kártya is van a zsebünkben – nemcsak azért, mert nem mindegyik üzletben fogadják el az összes típust, hanem arra az esetre is, ha valamelyiket elveszítjük vagy ellopják. Mihelyt észrevesszük, hogy eltűnt valamelyik, a lehető legrövidebb időn belül vegyük fel a kapcsolatot azzal a bankkal, amelyiknél kiváltottuk, hogy leblokkolják, érvényteleníthessék. Tanácsos a kártyákat különböző helyen tárolni és magunkkal hordani az illetékes bank telefonszámát.

Különböző kártyatípusok

Felületüket tekintve kétféle kártya létezik: normál, dombornyomás nélküli (electron) és dombornyomott bankkártya (embossed card). Az előbbi kategóriába tartoznak az Electron, Electronic, Cirrus, Maestro kártyák, s leginkább úgy lehet őket felismerni, hogy nincs rajtuk dombornyomásos betű vagy szám. Ezeket a kártyákat, amelyek egyébként alacsonyabb biztonsági fokozatuk miatt nem alkalmasak internetes tranzakciók lebonyolítására, a bankok olcsón adnak a számlánkhoz.

A dombornyomott bankkártyát úgy lehet felismerni, hogy a kártya száma (semmi köze a bankszámlaszámunkhoz, nem összetévesztendő vele) kiemelkedik a kártya síkjából. Legfőbb előnye, hogy alkalmas internetes pénzügyi tranzakciók lebonyolítására is, azaz online vásárlásokra. A debit- és a hitelkártya is lehet dombornyomott. Vannak kereskedők, akik a dombornyomott kártyát előnyben részesítik, főleg az USA-ban tartják biztonságosabbnak. Magyarországon és Ausztriában azonban néhány üzletláncban inkább a dombornyomás nélküli kártyát fogadják el, amilyen például a Maestro is.

Az út előtt tájékozódjunk!

Mielőtt külföldre utazunk, a fölösleges bonyodalmak elkerülése végett érdemes a bankunkban megérdeklődni, hogy a kitippelt célországban elfogadják-e a kártyánkat, milyen feltételekkel használhatjuk, a bankautomatából való pénzfelvételért mennyit számláznak, hol van az üdülőhelyünkhöz legközelebbi pénzkiadó automata, illetve a kártyához milyen kiegészítő szolgáltatásokat lehet igénybe venni (díjmentesen vagy pótdíjért). Ugyancsak tanácsos ellenőrizni, mekkora a limit a kártyán, és mekkora összegig mehetünk mínuszba. (sza, banky.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?