Bérbeadási egyszeregy

 2014.

 2014. május 1-jétől lakást, házat vagy annak egy részét bérbe adni csak meghatározott időre lehet, legfeljebb két évre, illetve ugyanazon feltételek mellett kétszer meg lehet hosszabbítani a szerződést, hat év után pedig újat kell írni.

 A bérleti szerződés megszűnik, ha letelik az idő, amelyre kötötték, ha a szerződő felek valamelyike felmondja, ha valaki visszalép a szerződéstől, illetve ha megszűnik a bérbeadás tárgya.

 A bérlő felmondhatja a bérleti szerződést, ha a bérbe vett lakás nem alkalmas a kijelölt célra, és ezt az állapotot nem a bérlő idézte elő. Ugyancsak jogában áll elállni a szerződéstől, ha megszűnt a munkaviszonya, szolgálati ideje, állami alkalmazotti státusza, esetleg jogosulttá vált szociális lakásra.

 A tulajdonos felmondhatja a bérleti szerződést, ha a bérlő vagy a vele együtt élő személy, illetve olyasvalaki, aki a bérlő engedélyével a lakásban tartózkodik, az előzetes írásbeli figyelmeztetés ellenére a lakást vagy annak berendezését, a lakóház közös részét megrongálja, vagy más módon sérti a jó erkölcsöt, illetve annak a háznak a belső házirendjét, melyben a lakás található. A tulajdonos kiteheti az albérlőt akkor is, ha két hónapra visszamenőleg nem fizette ki rendesen és időben a bérleti díjat, ha írásos felszólításra sem egészítette ki a kauciót az eredetileg megállapodott összegre. A tulajdonos abban az esetben is visszaléphet a szerződéstől, ha a bérlő nem rendeltetésszerűen használja az ingatlant.

 A bérbeadó köteles olyan állapotban átadni a bérbe adott ingatlant, hogy azt a rendeltetésének megfelelően lehessen használni. Ha a bérleti szerződésben nem állapodnak meg másképpen, a lakás karbantartásával és az apró javításokkal összefüggő költségeket az állja, aki a lakást használja, vagyis a bérlő. Általános szabály: a bérlő saját szakállára csak olyasmit vállaljon el, aminek a költsége nem haladja meg a 6,64 eurót. Ha a javítás ennél többe kerül, s a bérlő a tulajdonos előzetes beleegyezése nélkül megjavíttatja, a bérbeadó nem köteles ezt utólag jóváhagyni, kifizetni. Ha viszont csőtörés volt, vagy beázik a fal, arról a tulajdonost azonnal tájékoztatni kell. Ha a bérbeadó nem hív szerelőt, a bérlő is megteheti ezt. A költségeket hat hónapon belül be kell hajtani a tulajdonoson, utána már nincs joga bármit is követelni.

 A felmondási időt tanácsos a bérleti szerződésbe foglalni – legalább három hónap szokott lenni, de nem lehet rövidebb egy hónapnál, ugyanakkor rendkívüli esetekben 2 hétre is rövidíthető. A felmondási idő egy nappal azután kezdődik, hogy a tulajdonos felmondta a szerződést. Ha a bérlő nem akar távozni, a felmondást a kézhez vételétől számított 3 hónapon belül megtámadhatja a bíróságon. Ez esetben meg kell várni a bírósági döntést, addig biztosan nem kell kiköltözni az ingatlanból. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?