<p>A tavasz és a nyár ideális időnek számít a költöztetésre. Idegeskedés, kapkodás, tányértörés helyett körbejártuk, mit várhatunk a bútorszállítóktól és költöztető cégektől, és mit kell elintéznünk, ha új helyre költözünk.</p>
A költözés ne legyen rémálom
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Akik úgy döntenek, hogy igénybe veszik valamelyik költöztető cég szolgáltatásait, azok tudatosítsák, hogy ezt a bonyolultabb költözések esetén legalább egy héttel előre meg kell rendelni. A cég kiválasztásánál természetesen az elsődleges szempontnak az ár számít. Az ár kiszámítása nem ördöngösség: óradíj és kilométerdíj tételeiből áll össze. Ennél azonban kicsit furfangosabb: van, hogy külön óradíjjal kell számolni az autóra és a rakodómunkásokra is, van, hogy nem. Nyilván egy egyszemélyes garzon kipakolását nem lehet összehasonlítani egy pincével és padlással is rendelkező komplett ház elköltöztetésével. Ami azonban elmondható, hogy a komoly és megbízható cégek nem kérnek előre pénzt, vagyis csak a költöztetést követően kell fizetni. Több társaság előre elkészíti az árkalkulációt is. Amire azonban ügyelnünk kellene, hogy a cégnek legyen biztosítása, hiszen ha útközben valami történik a rakománnyal, elbúcsúzhatunk az értékeinktől. A kisebb cégeknek általában nincs biztosítása, az ilyen esetekben érdemes szerződésben rögzíteni a cég felelősségvállalását.
Nyugat-Európában igen elterjedt, Szlovákiában azonban még csak gyerekcipőben jár az a költözködési mód, melynek során a szállító „kulcsrakészen” adja át a megrendelőnek az új lakását. Ez azt jelenti, hogy a cég szakemberei a régi helyen mindent becsomagolnak, majd az átszállítást követően a bútorokat (természetesen tartalmukkal együtt) a megadott helyen felállítják. Ezek után a lakóknak nem marad más hátra, mint a lakás birtokbavétele – és persze a számla kifizetése. Szlovákiát azonban még inkább a „hagyományos” költözködések jellemzik, amelyek nem nélkülözik a háziak aktív közreműködését.
Apró trükkök
Mint mindenhol, a költöztetésnél is léteznek trükkök, illetve olyan teljesen triviális dolgok, amire illene gondolni, de valahogy mégsem sikerül. Érdemes például már a költözködés várható időpontja előtt egy hónappal elkezdeni a felkészülést. Jelöljünk ki a lakásban egy helyet (kamra, szobasarok, üres szekrény, pince stb.), ahol a költözködéshez szükséges kellékeket gyűjtjük, raktározzuk. Halmozzunk fel nagy mennyiségben napilapokat, nejlonszatyrokat, zacskókat, csomagolópapírt. A legközelebbi élelmiszerüzletből kérjünk különféle méretű és alakú kartondobozokat. Szerezzünk be erős spárgát (több gombolyaggal), valamint ragasztószalagot. Hogy könnyebb legyen a dolgunk az összetartozó tárgyakat csoportosítsuk egy helyre (dísztárgyak, konyhai eszközök, gyerekjátékok, könyvek, kazetták stb.). Az azonos helyiségbe kerülő tárgyak dobozait jelezzük azonos színű filctollal (például a konyhát pirossal, a nappalit kékkel stb.).
Hogyan csomagoljunk?
Az apró, törékeny tárgyakat egyenként kell becsomagolni, majd ezután érdemes több darabot egy gyűjtő-zacskókba rakni, amire írjuk rá annak tartalmát. Több gyűjtő-zacskót tegyünk egy újságpapírral kibélelt kartondobozba, az egyes zacskók közé is tegyünk egy-egy réteg papírt, a dobozra írjuk rá a tartalmát. Ruhaneműt bőröndben, kartondobozokban, ládákban, vagy külön erre a célra kapható zsákokban lehet jól elhelyezni. Az azonos méretű könyveket kisebb csoportokba rendszerezve, erős spárgával átkötve kell előkészíteni (vigyázat: a könyvek nagyon súlyosak, csak kisebb halmokat készítsünk össze!). A szekrények értékes belső rakodóterét könnyű fajsúlyú tárgyakkal töltsük ki (pehelypaplan stb.). A képeket egyenként csomagoljuk be strapabíró papírba, vagy légbuborékos fóliába, majd kössük át őket spárgával. A szőnyegeket – színükkel kifelé – csavarjuk össze, spárgával rögzítsük több ponton, a kényesebb fajtájúakat húzzuk védőzsákba.
Legtöbbször nem kis gondot okoz a ruhák átszállítása, hiszen bármennyi bőrönd is akad a családban, annyi biztosan nincs, amennyibe az egész téli-nyári ruhatárat be lehetne csomagolni. Ráadásul némely ruhaneműt nem tanácsos hajtogatni, szerencsésebb teljes hosszában kinyújtva szállítani. Ilyenkor tesznek jó szolgálatot a háznál fellelhető dunnahuzatok.
Érzékeny szobavirágok
Cserepes zöldnövényeink, ha nem is olyan érzékenyek, törékenyek, mint a vágott virág, de egy költöztetés viszontagságait könnyen megszenvedhetik, ha nem vigyázunk rájuk. Ezért azokat, amelyeknek formája azt megengedi, telepítsük műanyag ládákba egymás mellé, így a növények a szállítás során egymást támasztják a zötyögő autóban. Ám mielőtt ezt megtennénk, ne felejtsük el nejlonzsákot húzni rájuk, hogy ágaikat, leveleiket megóvjuk a letöréstől és a „menetszéltől”. Mindig a reggeli órákban érdemes elkezdeni a költöztetést, különben elképzelhető, hogy a délutánra várt szállítócég dugóba kerül, vagy csúszik az előző munkájával, és nem érnek oda időben. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.