Lukáš Machala, Oskar Rózsa és Daniel Bombic
A himnusz mindenkié – üzenték Rózsának a koalíció képviselői, akik szerint Machalának távoznia kellene
A kulturális minisztérium korábban azzal indokolta a szlovák himnusz módosítását, hogy egy olyan verziót szeretnének létrehozni, amit mindenki a magáénak éreznek. A projektet jegyző zeneszerző, Oskar Rózsa azonban a hétvégén azt üzenete kritikusainak, hogy „ez nem az ő himnuszuk”. A nagy port kavart kijelentést pedig a koalíció képviselői sem hagyták szó nélkül.
„A célunk az, hogy a himnusz minden szlovákiai számára egyet jelentsen a nemzeti identitással és egységgel, valamint pozitív értékek forrása legyen” – jelentette ki korábban a kulturális tárca vezetője, Martina Šimkovičová (SNS-jelölt), aki szerint egyebek mellett azért van szükség a módosításra, hogy „a fiatalokat a büszkeség, valamint a szülőföldhöz való kapcsolódás érzése kerítse hatalmába, amikor a himnuszt hallgatják”.
A projektet vezető zenész, Oskar Rózsa hétvégi szavai azonban köszönőviszonyban sincsenek a szaktárca terveivel. Rózsa ugyanis azt üzenete kritikusainak, hogy ez nem mindenki himnusza.
Ez egy teljesen más csoportnak készült. És higgyék el, ők sokkal, de sokkal többen vannak, mint maguk, függetlenül attól, hogy milyen hangosan rikácsolnak
– közölte Rózsa, aki szavait elsősorban kritikusainak címezte.
A Martina Šimkovičová vezette kulturális minisztérium egyelőre hallgat, sajtóérdeklődésre sem kívánta kommentálni a fejleményeket. A koalíció egyes képviselői azonban jóval közlékenyebbnek bizonyultak. A Denník N érdeklődésére többen is elmarasztalták a zeneszerzőt, valamint a szaktárca hivatalvezetőjét, Lukáš Machalát, akit a projekt értelmi szerzőjének tartanak.
Kemény szavak
A himnusz a nemzeti szimbólumok egyike, ez pedig mindent elmond
– magyarázta Ján Mažgút, a Smer képviselője.
A kulturális bizottság elnöke, Roman Michelko, aki egyúttal a Šimkovičovát jelölő SNS színeiben politizál, beismerte, fogalma sincs róla, mit akart közölni Rózsa.
„A közösségi oldalakon és a médiában is heccelik, tehát nyilván próbálta rövidre zárni a dolgot, de az is lehet, hogy nem, mindössze ez volt a reakciója” – tette hozzá Michelko.
A Smer és az SNS óvatos kritikájával ellentétben a Hlas honatyáinak egy része egyértelmű ellenérzéseinek adott hangot.
Szerintem ez egyáltalán nem helyes, a himnusz mindenkié
– mondta Roman Malatinec (Hlas), aki maga is helyet foglal a kulturális bizottságban. Malatinec azt is elismerte, a himnusz módosításának időzítése sem volt túl szerencsés.
„Elszomorít, hogy ilyen vita kerekedett a történetből” – ismerte el Samuel Migaľ, aki szerencsétlennek nevezte Oskar Rózsa kijelentését, a legnagyobb hibának azonban azt tartja, ahogy a kabinet egyes tagjai a változtatást kommunikálják. Migaľ bevallotta, hogy a Šimkovičová – Machala tandem még a koalíciós partnereiket is kész tények elé állította.
Kifogásolható kiruccanás
A politikusok amellett sem mentek el szó nélkül, hogy Rózsa ominózus videója külföldön készült, mivel a kulturális minisztérium hivatalvezetőjével, Lukáš Machalával Londonba utaztak, ahol többek között a szélsőséges bűncselekményekkel gyanúsított Daniel Bombiccal találkoztak.
Nem fogok senkinek semmit ajánlani, hiszen mindenkinek magának kell meghoznia a saját döntéseit, ugyanakkor megvan a véleményem a kérdésről
– válaszolta Samuel Migaľ, amikor a sajtó munkatársai arról érdeklődtek, a történtek után le kellene -e mondani tisztségéről a szaktárca hivatalvezetőjének.
Míg Migaľ burkoltan ugyan, de nemtetszésének adott hangot, addig Roman Malatinec egyértelműen kijelentette, hogy Machalának „meg kellene fontolnia a távozást”.
Michelko és Mažgút ennél óvatosabban fogalmazta, szerintük az ellenzék a politikai harc eszközévé tette az ügyet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.