Szlovákiában tíz ember közül ötnek magas a koleszterinszintje. Bár civilizációs betegségről van szó, sokan még mindig keveset tudnak róla. Az alábbiakban 5 tévhitet cáfolunk meg, aminek alapján többet tudhatnak meg erről a betegségről.
Öt tévhit a koleszterinről
1. TÉVHIT: A koleszterin mindig rossz
Bár sokak számára úgy tűnik, hogy a koleszterin rossz, ez nincs mindig így. A koleszterin ugyanis létfontosságú. Minden sejt részét alkotja, részt vesz a hormon- és D-vitamintermelődésben. Az úgynevezett rossz LDL koleszterinen kívül van jó koleszterin is. Ez a HDL koleszterin. „Sűrű proteint tartalmaz, és a felesleges koleszterint a májba szállítja, ahol lebomlik” – mondja dr. Dáša Kelényová, az egyik pozsonyi laboratórium munkatársa. „Ezzel szemben az LDL felhalmozódik az érfalon, s az megvastagodik. Fokozatosan plakk alakul ki, ami az eret vagy teljesen elzárja, vagy vérrög alakul ki, aminek egy része leszakad és embóliát vált ki” – mondja a szakember.
2.TÉVHIT: Csak a túlsúlyos embereknek magas a koleszterinszintjük
Bár úgy tűnhet, hogy a karcsú embereknek nincs gondjuk a koleszterinnel, ez egyáltalán nem igaz. A testsúly nem hat a koleszterinszintre, ám az életstílus, a mozgás, a genetika és a különféle metabolikus és hormonális tényezők igen, például a cukorbetegség is. A karcsú embernek is lehet magas a koleszterinszintje, ha rosszak az étkezési szokásai, vagy keveset mozog. Tehát az ideális testsúlyú embereknek is rendszeresen ellenőriztetniük kellene a koleszterinszintjüket.
3.TÉVHIT: Csak az idősebbeket érinti
Már rég nem igaz, hogy koleszterinproblémáik csak az időseknek lehetnek. Az egyik pozsonyi vérlaboratórium szerint 2023-ban a 10 éves gyerekek 13 százalékának, a 20 évesek 8 százalékának és a 30 évesek 23 százalékának volt magas a koleszterinszintje. Egészségi problémát tehát már gyerekkorban is okozhat, aminek genetikai hajlam lehet az oka. Ezért fontos lenne, hogy már fiatalkorban ismerjék a szülők a gyerek koleszterinszintjét. „Ma már teszttel meg lehet határozni egyebek mellett a koleszterin-, a vércukor-, a kreatinin-, az albumin- és a húgysavszintet, továbbá a PSA-értéket, és fel lehet mérni a pajzsmirigy egészségét” – magyarázza a doktornő.
4.TÉVHIT: Elég, ha gyógyszert szedünk
Sokan úgy gondolják, hogy ha gyógyszert szednek a koleszterinszint csökkentésére, táplálkozhatnak egészségtelenül és mozogniuk sem kell. Ez azonban nagy tévedés. Bár fontos, hogy a gyógyszert az orvos utasítása szerint szedjék, az egészséges életmód a leghatásosabb módja annak, hogyan csökkentsük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ajánlatos naponta legalább 30 percet mozogni, több rostot fogyasztani, korlátozni a sült ételek, a zsíros húsok fogyasztását, továbbá a dohányzást és az alkoholfogyasztást.
5. TÉVHIT: A magas koleszterinszintnek vannak tünetei
Nem véletlenül hívják a magas koleszterinszintet csöndes gyilkosnak, ugyanis semmilyen tünete nincs. Sok esetben öröklött a magas koleszterinszint, ezért fontos ismerni a családi anamnézist, és ha a családban valakinek magas a koleszterinszintje vagy szívbeteg, rendszeresen ellenőrizni kell és egészséges életmódot folytatni. „Ma már pontosak és megbízhatóak a tesztek, elég egy egyszerű vérvétel, és 24 órán belül megvan az eredmény” – mondja dr. Dáša Kelényová.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.