3 hatékony trükkel gyorsan csökkenthető a koleszterinszint!

zab

Aki egészségesebben óhajt élni, illetve egészséges szívet, ereket és koleszterinszintet szeretne, annak mindenképpen jobban oda kellene figyelnie az étrendjére. Ivan Majerčák kardiológus elárult néhány hatékony módszert, melyek nem jelentenek drasztikus vagy fájdalmas változásokat, viszont jelentősen hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez.

1. Hasznos rostok

Az LDL-koleszterinszint csökkentéséhez rostokban gazdag étrendre van szükség. Jó tanács: ahhoz, hogy elegendő mennyiséget vigyünk a szervezetünkbe, tanácsos minden étkezésnél a tányér felét nem keményítőtartalmú zöldségekkel megtölteni, a másik felén pedig meghagyhatjuk a megszokott ételeket. Így a szervezet koleszterinszintje jelentősen módosulni fog. Ráadásul a rostok nagyon laktatóak, de nem adnak kalóriát a szervezetnek, így viszonylag rövid időn belül le is fogyhatunk.


Az oldható rostok, amelyek olyan élelmiszerekben találhatók, mint a bab, az alma vagy a zabpehely, segítenek csökkenteni a „rossz” LDL-koleszterin szintjét, és stabilan tartják a vércukorszintet. Ivan Majerčák továbbá azt javasolja, hogy hetente legalább egyszer fogyasszunk hüvelyes ételeket. Gazdag kínálatukból különösen a vörös lencsét, a csicseriborsót és a babot ajánlja. A diófélék közül a legegészségesebb a hazai dió. 



2. Megfontoltan válasszunk zsírokat!

Aki inkább „hús-”, mint „zöldségevő”, annak nagyon körültekintően kellene megválasztania, hogy milyen húsok kerülnek túlsúlyba az étrendjében. Az LDL-koleszterin szintje főleg a sült és zsírosabb ételektől emelkedik, míg a halakban és a tengeri herkentyűkben található egészséges zsírok segítenek csökkenteni azt. A kardiológus azt javasolja, hogy hetente legalább 2 alkalommal együnk tonhalat, lazacot, makrélát vagy más halat.

 

A jó, azaz telítetlen zsírok, amelyek segítenek csökkenteni a vér koleszterinszintjét, megtalálhatók az olajbogyóban, az olívaolajban és egyes diófélékben és magvakban is.



3. Nem kell edzőterembe járni, elég naponta sétálni

Majerčák szerint ajánlott naponta sétálni egy kicsit.

 

Már egy 30 perces séta jótékony hatású: legalább annyi kalóriát égetünk el, mint az edzőteremben” – mondta a szakember.

 

Ha nincs napi fél óránk sétálni, máshogyan is mozoghatunk, de mindennapjainkba mindenképpen iktassunk be egy kis mozgást: a lift helyett mehetünk lépcsőn, a villamosról vagy a buszról egy megállóval korábban leszállhatunk és gyalogolhatunk, vagy a nap folyamán tornázhatunk többször is 10-15 percig.


 

A cukorbetegek legyenek különösen óvatosak!

A cukorbetegségben megemelkedett glükózszint hozzájárulhat a magasabb koleszterinszinthez is. Ha a „rossz” LDL-koleszterin szintje hosszú időn keresztül emelkedik, akkor plakkot képezhet az erekben, amely beszűkíti vagy elzárja azokat. A cukorbetegek ezért gyakran kerülnek az aterogén diszlipidaemiának nevezett állapotba, amely ateroszklerotikus plakkok kialakulásához vezet. Ennek következtében nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek vagy a stroke kockázata. A cukorbetegeknek ezért még jobban oda kell figyelniük a koleszterinszintre. Az életmódváltás mellett egészséges koleszterinszintjüket például természetes étrendkiegészítőkkel kell szabályozniuk.


 

(pluska)



 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?