A hónap végéig válthat biztosítót

A szabad egészségbiztosító-váltás a betegek, a polgárok, a biztosítottak alapvető jogai közé tartozik. Aki elégedetlen a biztosítójával, évente egy-szer válthat. Aki 2017. január 1-jétől egy másik biztosító ügyfelévé szeretne válni, a cserét legkésőbb 2016.

A szabad egészségbiztosító-váltás a betegek, a polgárok, a biztosítottak alapvető jogai közé tartozik. Aki elégedetlen a biztosítójával, évente egy-szer válthat. Aki 2017. január 1-jétől egy másik biztosító ügyfelévé szeretne válni, a cserét legkésőbb 2016. szeptember 30-áig kell kérnie.

Törvényből kifolyólag minden természetes személynek, aki Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkezik, a születésétől fogva egészen a haláláig rendelkeznie kell egészségbiztosítással. Elméletileg nem fordulhat elő, hogy valakinek hetekig, hónapokig ne legyen biztosítása. Amikor egy baba megszületik, pár napon belül be kell jelenteni valamelyik egészségbiztosítóba. Persze előfordulhat, hogy a szülők objektív okokból nem tudnak azonnal mindent elintézni, ezért egy rövid ideig a csecsemő az édesanyja biztosítását „használhatja” – az ő biztosítási kártyáját mutatják fel, ha orvosi ellátásra van szüksége, az első „gyógyszer”, az újszülötteknek előírt K- és D-vitamin is így szerezhető be. Később azonban az édesanya kártyáját már nem fogadják el, a gyereknek sajátra van szüksége – mindenki ezzel igazolja, hogy szerződésben áll valamelyik biztosítóval, a kártyát ezért kell felmutatni az orvosnál, a gyógyszertárakban, kórházakban stb.

Szlovákiában három biztosító működik: Általános Egészségbiztosító (VšZP), Dôvera, Union. Csak annak a személynek nem kell kötelezően biztosítást létesítenie, akinek ugyan Szlovákiában van az állandó lakhelye, de máshol dolgozik, és ott kötött biztosítást. A biztosítással rendelkezők havonta a jövedelmük egy részét befizetik a biztosítóba – a gyerekek és a nyugdíjasok, illetve a munkanélküliek és még néhány társadalmi csoport helyett az állam fizeti a járulékot.

Amint valaki befejezi a tanulmányait, erről tájékoztatnia kell a biztosítóját. Ideális esetben a pályakezdő fiatalnak azonnal sikerül elhelyezkednie, az egészségbiztosítót egy héten belül a munkaadó tájékoztatja a munkaviszony létrejöttéről, s utána az állam helyett a munkáltató fizeti a járulékokat. Akinek nem sikerül munkát találnia, két lehetősége van: a diákstátusz megszűnésétől számított egy héten belül jelentkezik a munkaügyi hivatalban, s álláskeresőként továbbra is az állam biztosítottja lesz, vagy önkéntes munkanélkülivé válik, ez esetben viszont az egészségbiztosítást saját magának kell fizetnie. Ugyanez érvényes az elbocsátott személyekre: ha a munkaviszony megszűnése után nem sikerül egy héten belül ismét elhelyezkedni, ajánlott a munkaügyi hivatalban jelentkezni, ellenkező esetben önkéntes munkanélküliként a biztosítást saját magának kell térítenie. Azokért a napokért, amikor valakinek nincs biztosítása, utólag is behajthatják a biztosítási díjat.

A biztosítók a havonta beszedett járulékokból térítik a gyógyszereket, diétás élelmiszereket, egészségügyi segédeszközöket, valamint az egészségügyi ellátás költségeit azoknak az orvosoknak, kórházaknak vagy más intézményeknek, melyekkel szerződést kötöttek. Van, aminek az árát teljes mértékben, van, amit csak részben térítenek. Azt, hogy pontosan mit milyen mértékben fizetnek át, a hatályos törvények és az egészségügyi minisztérium normái szabályozzák. Ezenkívül sok múlik azon, hogy az egyes intézmények és szolgáltatók milyen szerződést kötnek a biztosítókkal. Aki gyakran jár orvoshoz, rendszeresen igénybe vesz bizonyos szolgáltatásokat, annak nem mindegy, hogy a biztosítója milyen mértékben, vagy egyáltalán téríti-e az igénybe vett ellátás költségeit.

Aki elégedetlen a jelenlegi biztosításával, évente egyszer válthat. A változás mindig január 1-jétől lép életbe, de legkésőbb előző év szeptember 30-ig kérni kell. Aki lekési a szeptember végi dátumot, az csak 1 évvel később, leghamarabb 2018. január 1-jétől válhat az új biztosító ügyfelévé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?