A gyesen lévő szülőnek is jár a szabadság

Jana Mochňackát, a Nemzeti Munkaügyi Felügyelőség (NIP) munkatársát kérdeztük.A mindenkori munkaadónak kötelessége visszavenni az anyasági vagy gyermekgondozási szabadságról visszatérő édesanyát?Az ilyen édesanyát a munkaadónak kötelessége visszavennie az eredeti pozícióba és munkahelyre.

Jana Mochňackát, a Nemzeti Munkaügyi Felügyelőség (NIP) munkatársát kérdeztük.

A mindenkori munkaadónak kötelessége visszavenni az anyasági vagy gyermekgondozási szabadságról visszatérő édesanyát?

Az ilyen édesanyát a munkaadónak kötelessége visszavennie az eredeti pozícióba és munkahelyre. Ha erre valamilyen okból nincs lehetőség, kötelessége a munkaszerződésének megfelelő másik munkára beosztani, miközben olyan feltételek mellett kell őt alkalmazni, amelyek nem lesznek kedvezőtlenebbek, mint az anyasági vagy a gyes előtti munkahely. Az alkalmazottnak joga van minden olyan előnyhöz, kedvezményhez, melyekhez egyébként is joga lenne, ha nem ment volna anyaságira vagy gyesre.

Miután visszavették az anyukát az eredeti helyére, néhány nap múlva egyszerűen elbocsáthatják?

Az elbocsátáshoz léteznie kell valamilyen objektív törvényes oknak. Előfordulhat, hogy az anyuka fölösleges munkaerővé válik, mert távollétében a cég vezetése vagy a munkaadó a hatékonyabb munkavégzés céljából írásos határozatban döntött a munkafeladatok és a műszaki felszerelés megváltozatásáról, valamint az esetleges állománycsökkentésről, esetleg valamilyen más átszervezésről. Ez esetben azonban a felmondólevél átnyújtása előtt a munkaadónak új munkaajánlatot kell tennie. Ha a munkaadónak nem áll módjában őt semmiképpen alkalmazni, még részmunkaidőben sem az eredeti munkahelyén, felkínálhat neki másikat (például másik épületben, városban). Ha az alkalmazott nem fogadja el a felkínált alternatívát, esetleg nem hajlandó részt venni az új munkabeosztásra való felkészítésen, akkor a munkaadónak jogában áll elbocsátania őt. Mindennemű változást – részmunkaidőt, másik beosztást, a munkavégzés feltételeinek az összes módosítását – írásban kell rögzíteni. Ha erre nem kerül sor, akkor a munkaadónak kötelessége az eredeti szerződésben megegyezett munkaidőnek és feltételeknek megfelelő feladatokkal ellátni alkalmazottját.

Mi történik a kismama szabadságos idejével?

Ha az anyasági vagy gyermekgondozási szabadság merítése miatt az alkalmazott abban az évben, amikor jogosultságot szerzett bizonyos szabadnapokra, nem tudta azokat kimeríteni, sőt egy éven belül sem tudta kivenni, a megmaradt szabadságát a munkaadónak kötelessége az anyasági vagy a gyermekgondozási szabadság befejeződése után a rendelkezésére bocsátani. Vagyis a kismamák objektív okokból évekig tolhatják maguk előtt régi szabadságukat, s mikor visszatérnek dolgozni, utána merítik ki. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?