ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓMinden bizonnyal emelkedni fog a nyugdíjkorhatár Szlovákiában is. A Fico-kormány először mondta ki – eddig ezt a témát lehetőleg minden kormány elkerülte – hogy gondolkodik a nyugdíjkorhatár kitolásán.
2016-tól talán emelkedni fog a nyugdíjkorhatár
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Minden bizonnyal emelkedni fog a nyugdíjkorhatár Szlovákiában is. A Fico-kormány először mondta ki – eddig ezt a témát lehetőleg minden kormány elkerülte – hogy gondolkodik a nyugdíjkorhatár kitolásán. A márciusi parlamenti választások előtt ugyan azt ígérte, nem változtatnak a nyugdíjkorhatáron, azonban Ján Richter munka, szociális- és családügyi miniszter már kijelentette, hogy dolgozni kezdenek „a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságának koncepcióján. Mérlegelni fogjuk az átlagos életkor hosszabbodásának hatását”, vagyis az áltagos élettartam hosszától teszik függővé a nyugdíjkorhatárt.
Branislav Ondruš államtitkár szerint a következő választási ciklustól kezdődően, azaz 2016-tól, a parlamenti választások végeredményétől függetlenül automatikusan elkezdődhetne a nyugdíjkorhatár fokozatos kitolása.
A nyugdíjkorhatár jelenleg 62 év a férfiak és a nők számára, a nőknél folyamatos és fokozatos az átállás, a gyerekek számától függően. A tervek szeint 2016-tól évente másfél hónappal tolódna ki a nyugdíjkorhatár, ami azt jelenti, hogy mindazokat érintené, akik 2016-ban még nem töltötték be az 58. életévüket, vagyis az 1958 után születetteket. Ha ez a tervezet megvalósul, akkor 2030-ban már 64 év lesz a nyugdíjkorhatár. Silvia Porubänová szociológus szerint 65 év lehetne a felső határ, ami aztán hosszú éveken át változatlan maradna.
A mellékelt táblázat azt mutatja, körülbelül hogyan alakulhat a nyugdíjkorhatár, hozzávetőleges számítások alapján. A nyugdíjkorhatár emelése elkerülhetetlen lesz, Európa legtöbb országában már most is 65, néhány államban 67 év a korhatár. Noha a demográfiai mutatók valóban szükségessé teszik a nyugdíjkorhatár kitolását, hiszen egyre kevesebb gyerek születik, és egyre több lesz a nyugdíjas, tehát egyre kevesebben lesznek a nyugdíjrendszerbe befizetők, orvosok, pszichológusok azonban arra intenek, hogy a nyugdíjkorhatárt nem lehet mechanikusan emelni. A hatvanas éveiben ugyanis már senki, semmilyen szakmában nem képes úgy teljesíteni, mint mondjuk 50 évesen. Sőt vannak foglalkozások, például a kőművesé, amelyet akár már 50 éves korban is nehéz és veszélyes végezni.
Ráadásul felmerül még egy komoly probléma: ma már az 50 év felettieket szinte sehol nem akarják alkalmazni. Ha valaki tehát 50 évesen elveszíti munkáját, még ma is van 12 éve a nyugdíjig, ha emelik a nyugdíjkorhatárt, még több. Kérdés, miből fognak megélni ezek a személyek, ha nem akarják őket alkalmazni a munkaadók. A következő probléma az, hogy új munkahelyek teremtése nélkül a fiatalok nem tudnak majd elhelyezkedni, ha a nyugdíjkorhatár példul 64 – 67 év lesz. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.