Tizenkét hódot lőttek ki kétszázötven helyett

Tizenkét hódot lőttek ki kétszázötven helyett

Alig egy tucat hódot lőttek ki Győr-Moson-Sopron megyében a vadászok, hiába van évente 250 példány elejtésére jogosultsága a védműveiben is kárt tevő állatokra a regionális vízügyi igazgatóságnak. Ez azonban nagyon macerás, lévén rejtőzködő állatról van szó, húsa nem hasznosítható, s szigorú szabályok vonatkoznak kilövésére és megsemmisítésére. Hódtérkép készül, mely a riasztásukat, a hódvárak elbontását segítheti.

Évek óta komoly károkat okoznak a túlszaporodott hódok a Szigetközben és a Hanságban: nemcsak az erdőgazdálkodóknak, hanem a vízügyi igazgatóságnak is. Ezek az állatok már az ár- belvízi biztonságot is veszélyeztetik, hisz a hód várat épít, melyhez földalatti üreg csatlakozik, ezáltal a műszaki létesítmények szerkezetét, állékonyságát rontja, valamint a mederbe döntött és a parti sávon felhalmozott faanyag a lefolyást és fenntartást is akadályozza.

Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnak a természetvédelmi hatóság az elmúlt években többször is – közérdekből - megadta az engedélyt évi 250 példány lőfegyverrel, csapdázással való elejtéséhez, 2021-től pedig a növekvő területi érintettség miatt Komárom-Esztergom megyére is kaptak engedélyt további 25 példány elejtéséhez. Azonban a végrehajtásba bevont vadászatra jogosult szervezetek által elejtett éves egyedszám a lehetőségekhez képest szerény, mindössze 10-12 példány körüli.

Az előírások ugyanis rettentő szigorúak, sok vadásztársaság szerint szinte teljesíthetetlenek, s nem is éri meg nekik az erőbefektetés. Kezdődik mindez a hódfigyeléssel, melyről naplót kellene vezetni, azután amennyit kilőnek, azokat összeszedni a vízből és hűtve tárolni, majd megsemmisíttetni, melyért kilogrammonként háromezer forintot kér az erre szakosodott cég.

Tizenkét hódot lőttek ki kétszázötven helyett

A vízgazdálkodási szakfeladatok végrehajtásának biztosításához az igazgatóság megszerezte a hódok „elejtéssel nem járó zavarásához (riasztásához)” is a természetvédelmi engedélyt, mely alapján a lefolyási akadályok, parti fenntartást akadályozó hódvárak eltávolíthatók, valamint a partélben és a földművekben található üregek helyreállíthatók. A vízügy most a vízi létesítményeik mentén található hódvárakat, járatokat méri fel és viszi térképre, az így nyert adatok segíthetik a helyzet kezelését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?