Gyógynövények termesztési lehetőségei

A nálunk forgalomba kerülő gyógynövények alapanyagának többsége hazai forrásokból származik, amelyet a szabad természetben való gyűjtésből, szerződéses kistermelőktől és nagyüzemi termelőktől szereznek be.
A gyógynövények nagyüzemi termesztése az egyik legfiatalabb ágazata a hazai mezőgazdasági termelésnek.

A nálunk forgalomba kerülő gyógynövények alapanyagának többsége hazai forrásokból származik, amelyet a szabad természetben való gyűjtésből, szerződéses kistermelőktől és nagyüzemi termelőktől szereznek be.

A gyógynövények nagyüzemi termesztése az egyik legfiatalabb ágazata a hazai mezőgazdasági termelésnek. Termesztésük a mezőgazdasági termelővállalatokban egyelőre a termelés nagyon szűk szegletét jelenti, s a hagyományos növénytermesztési ágazatok mellett csupán termelést kiegészítő speciális jellege van. Ennek ellenére, az ágazati szerkezetváltás folyamatában a gyógynövénytermesztéssel foglalkozó vállalat vagy vállalkozó számára többek között lehetővé teszi a földalap hatékonyabb kihasználását, nevezetesen a gyengébb minőségű vagy hagyományos növénytermesztésre egyáltalán nem alkalmas területeken való termesztést, új munkahelyek teremtésével hozzájárulhat az adott térség foglalkoztatási és fejlesztési gondjainak megoldásához, s az sem mellékes, hogy a gyógynövények termelői árai komoly bevételi forrást is jelenthetnek a számukra. A termesztés ugyanakkor általában rendkívül munkaigényes, főleg a kézi munka aránya magas.

A gyógynövények többsége általában igénytelen a talaj- és légköri viszonyokkal szemben, ezért az ország bármelyik vidékén gyakorlatilag megkötések nélkül termeszthetők. Nálunk több mint 30 gyógynövényfajtának van részletesen kidolgozott termesztéstechnológiája, közülük a nagyüzemekben érdemben mintegy 15-el foglalkoznak. A termőhelyek zöme általában a hegyaljai és hegyvidéki területekre összpontosul, de a déli intenzív termesztési körzetekben is találhatók gyógynövényekkel foglalkozó gazdaságok.

Nálunk egyelőre kiaknázatlan lehetőségek mutatkoznak a magas sótartalmú lúgos talajokon való termesztésükben, amelyek például az ország keleti részében több mint 2600 hektárt tesznek ki. Egyes gyógynövények tesztelése során kiderült, hogy a talaj sótartalmával szemben rendkívül magas a toleranciájuk, elviselték a 9—10 közötti szélsőséges pH-értéket is. Ráadásul a növények hozamai megközelítették a normális sótartalmú talajokon elért hozamokat.

A környezetkímélő, ökológiai gazdálkodás alapelvei az utóbbi években nálunk is fokozatosan tért hódítanak. A gyógynövények termesztése ebben a rendszerben a kisebb, speciális adottságú területeken is rendkívül jövedelmező lehet. Mivel ma már a biotermékek iránti fogyasztói igények is jelen vannak a piacon, a zárt rendszerben biotermékként termesztett gyógynövények jelentős bevételi forrást jelenthetnek a termelőnek. (li)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?