<p>Pozsony. A szíriai polgárháború a szlovákiai cégek számára is jelentős érvágást jelent. A polgárháború kirobbanása óta a két ország közötti kereskedelem a töredékére esett vissza, és belátható időn belül semmi remény arra, hogy a szlovákiai cégek újra megjelenhessenek a szír piacon.</p>
Zuhant a Szíriába irányuló kivitel
ÖSSZEFOGLALÓ
Míg 2008-ban Szlovákia még 9,33 millió euró értékű árut vitt ki Szíriába, a statisztikai hivatal adatai szerint az idei év első öt hónapjában ez alig haladta meg a 150 ezer eurót. A Hospodár-ske noviny gazdasági napilap elemzése szerint az első nagy visszaesésre még 2009-ben, a gazdasági válság kirobbanása miatt került sor, a polgárháború pedig csaknem teljesen befagyasztotta a két ország közötti kereskedelmet.
„A jelenlegi helyzetben képtelenség garantálni a két ország közötti biztonságos kereskedelmet” – mondta el Silvia Gavorníková, szlovák cégek külkereskedelmi tevékenységét finanszírozó Eximbanka szóvivője. Szerinte a pénzintézetük az említett térségben legutóbb három éve vállalt garanciát egy szlovák exportőrért. „A Szíriába irányuló kivitelt egyébként is csak korlátozott mértékben támogattuk, miközben elsősorban a gépipari cégekre összpontosítottunk” – ismert el Gavorníková. A polgárháború kirobbanása óta teljesen leállították a Szíriában működő szlovákiai cégek támogatását, mivel ez fokozott kockázatot jelent. Gavorníková szerint az Európai Unió kiterjedt szankciókat léptetett életbe, amelyeket a szlovák cégek is kötelesek betartani.
A polgárháború miatt több szlovákiai cég is kénytelen volt változtatni az üzleti tervein. „A konfliktus kirobbanása óta leállítottuk a kivitelünket, szíriai partnerünk ugyanis nem jelentkezett, mivel bombázták a házát” – nyilatkozta Lucia Očvarová, a SEZ Krompachy elektrotechnikai társaság külkereskedelmi menedzsere. A cég, amely 2006 óta kereskedett Szíriával, attól tartott, hogy nem tudná leszállítani biztonságban az áruját, és persze attól is, hogy ha ez mégis sikerülne, az ottani partnerük képtelen lenne fizetni. „A szíriai partnerünkkel hosszú távú szerződésünk volt, amely alapján havonta egy kamionnyi, vagyis nagyjából 60 ezer euró értékű árut vittünk volna ki” – panaszkodik egy hazai műtrágyagyártó cég név nélkül nyilatkozó vezetője is. Mivel a kereskedést két évvel ezelőtt kénytelenek voltak felfüggeszteni, csaknem másfélmillió eurótól estek el.
Hasonlóan nehéz helyzetbe került egy szintén név nélkül nyilatkozó szlovákiai autókereskedő társaság, amely szerint a polgárháború miatti forgalomkiesésük elérte a 20 százalékot. (mi, TASR, Hn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.