Vérfürdő a görögországi pénzintézeteknél

ÖSSZEFOGLALÓAthén/Berlin. Alekszisz Ciprasz pártja, a populista, megszorítási politikát ellenző Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) zajos győzelmet aratott az előrehozott görög parlamenti választásokon, így megnőtt az esélye annak, hogy a görögök végül elhagyják az eurózónát.

ÖSSZEFOGLALÓ

Athén/Berlin. Alekszisz Ciprasz pártja, a populista, megszorítási politikát ellenző Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) zajos győzelmet aratott az előrehozott görög parlamenti választásokon, így megnőtt az esélye annak, hogy a görögök végül elhagyják az eurózónát. „Az a hiedelem, miszerint megakadályozható a görögök eurózónabeli tagságának a feladása miatt keletkező válság továbbterjedése, inkább növeli, semmint csökkenti a valószínűségét annak, hogy Athén elhagyja az eurózónát” – állítja Thomas Wright, a tekintélyes washingtoni Brookings Intézet programigazgatója. Wright utalt azokra a sajtóértesülésekre, amelyek szerint a német kormány úgy látja, hogy az eurózóna jelenleg sokkal jobban meg tudna birkózni Görögország esetleges kilépésével, mint 2012-ben. Márpedig, ha az Európai Központi Bank (EKB) és Németország jelenleg úgy érzékeli, hogy kordában lehetne tartani a görög kiválás következményeit, kevésbé lesznek hajlandóak arra, hogy súlyos engedményeket tegyenek Athénnak. Az biztos, hogy a német kormány hajlandó elmenni a szakadék széléig, ahogy az EKB is bevetheti néhány, a pénzügyi piacokon „nehézfegyvernek” minősülő eszközét a görög bankok sakkban tartására.

A görög bankok már most nagy árfolyameséssel küzdenek, mivel kénytelenek központi banki forrásokat bevonni ahhoz, hogy ellensúlyozzák a menekülő betétesek miatt kiáramló betétállományt. A Piraeus, az Alpha Bank, az Eurobank és a National Bank of Greece, az ország négy legnagyobb bankja piaci kapitalizációjának több mint ötödét vesztették el ezen a héten, a görög választásokat követően. Ez egy vérfürdő – jellemezte a mostani helyzetet egy görög bankár.

A Dealogic adatai szerint a most súlyos gondokkal küszködő nagybankok tavaly közel 11 milliárd eurónyi forrást vontak be kötvényeladásokkal és részvénykibocsátásokkal. Philippe Bodreau, a Pimco egyik vezető tisztségviselője szerint a részvényárfolyamok csökkenése tovább folytatódik addig, amíg az új kormány nem jut megállapodásra eurózónabeli hitelezőivel.

A részvényárfolyamok csökkenése mellett a bankoknak a betétesek tőkekivonásával is meg kell küzdeniük. A nagy pénzintézetek a likviditási problémák elkerülése érdekében rendkívüli tőkejuttatásért folyamodtak a görög központi bankhoz. A nemzetközi bankok most azon fáradoznak, hogy csökkentsék görög kitettségüket elsősorban a bankközi hitelpiacon. A Moody’s adatai szerint a 164 milliárd eurós magánszektorbeli betétállomány december óta már 7–8 milliárd euróval csökkent. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?