Vége a fizetések mélyrepülésének

Pozsony. A pénzügyminisztérium a korábbi 4,1 százalékról 4,7 százalékra módosította az ország bruttó hazai össztermékének (GDP) idei növekedési ütemét – közölte tegnap Ivan Mikloš pénzügyminiszter. A tárca szerint tartós reálbér-növekedéssel számolhatnak a polgárok.

Úgy látszik, a számos, sokszor fájdalmas gazdasági reform meghozta gyümölcsét. Ennek köszönhetően Szlovákia a vártnál is gyorsabb növekedési pályára állt. Olyannyira, hogy a pénzügyminisztériumnak szinte minden fontos gazdasági adat esetében kedvező irányban kellett javítania a mutatókon. A tárca szerint legalább 2007-ig tartható a bruttó hazai össztermék (GDP) évi 5 százalék körüli növekedési üteme, ami Európában is az egyik leggyorsabbnak számít.

A főbb makromutatók kedvező irányú módosítása ezzel nem ér véget: idén az éves infláció mértéke a várt 8,1% helyett 7,8% lesz, s ami a polgárok számára a legfontosabb, hogy a reálbérek –0,6 százalékos idei visszaesése helyett 0,7 százalékos lesz a növekmény. A felfelé ívelő pályára állás több év visszaesése és stagnálása után végre folyamatos reálbér-növekedést eredményezhet, mégpedig 2005-ben 3,1%-osat, 2006-ban 2,9%-osat és 2007-ben 3,0%-osat. A hazai bankok és pénzügykutató intézetek által reálisnak vagy kissé konzervatívnak minősített pénzügyminisztériumi prognózis azt jelzi, az elkövetkező években sem fullad ki Szlovákia: 2005-ben 4,5%-kal, 2006-ban 5,1%-kal és 2007-ben pedig 5,4%-kal nőhet a gazdaság kibocsátása.

Ennek dacára az Európában még mindig az egyik legmagasabb munkanélküliséggel küszködő Szlovákiában csak mérsékelten nő az állások száma, a 2004-es 17,2%-os munkanélküliség 2007-re csak 15,8%-ra mérséklődik. A folyó fizetési mérleg kedvezően alakul: idén a GDP-hez viszonyított hiány 1,1 százalék lesz, ami ugyan 2005-ben 1,6 százalékos deficitig mélyül, ám 2006-ban már 0,3 százalékos, 2007-ben pedig 1,1 százalékos többlettel számolnak. Ivan Mikloš szerint az államháztartás idei, a GDP-hez viszonyított 3,9 százalékos tervezett hiányát biztosan nem lépik túl, sőt a pénzügyminiszter úgy látja, ha a kormány jelenlegi gazdaságpolitikája a későbbiekben is megvalósul, akkor az államháztartási hiány 2007-ben a hazai össztermék 3 százaléka alá sülylyed, vagyis az ország 2009-ben beléphet az euróövezetbe. E feszes ütemet annak ellenére tartani lehet, hogy a hiányba már beleszámították a nyugdíjreform második pillérének 2005-ös bevezetésével kapcsolatos kiadásokat is.

Ami pedig az idei állami költségvetést illeti, éves szinten az adóbevételek a tervezetthez képest 2,6 milliárd koronával, a nem adó jellegű bevételek pedig 2,3 milliárd koronával nőhetnek. A többletbevétel dacára nem várható a 2004 januárjában bevezetett egykulcsos, 19-19 százalékos általános forgalmi adó és jövedelemadó mérséklése, mivel az idei büdzsé összeállításakor nem számoltak a Hyundai/KIA dél-koreai autógyár Zsolna melletti beruházásával, pontosabban annak állami támogatásával, emellett az oktatásügybe pótlólagosan mintegy 750 millió koronát pumpálnak, végül a koreai autógyár miatt erőltetett ütemben épülő Pozsony-Zsolna autópálya-szakasz idei finanszírozására további 940 millió koronát szánnak. (t, s, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?