Változott a közbeszerzési törvény

Pozsony. A közbeszerzés szinte minden reformországban az egyik legproblémásabb területnek számít, mivel a beszerzők igyekeznek a lehető legtöbbször kijátszani a törvényeket. Nincs másképp ez Szlovákiában sem, így a hazai törvényhozás már többször módosította a közbeszerzésről szóló törvényt.

Pozsony. A közbeszerzés szinte minden reformországban az egyik legproblémásabb területnek számít, mivel a beszerzők igyekeznek a lehető legtöbbször kijátszani a törvényeket. Nincs másképp ez Szlovákiában sem, így a hazai törvényhozás már többször módosította a közbeszerzésről szóló törvényt. Az utolsó módosítás idén januárban lépett életbe, ami már az európai uniós csatlakozásunkra is tekintettel volt. A változásokra már csak azért is szükség van, mivel a szlovákiai Transparency International (TIS) ügynökség szerint a vállalkozók 80 százaléka vallja azt, hogy a közbeszerzés elképzelhetetlen korrupció nélkül. A legtöbb probléma az ajánlatok kiértékelése, a pályázati feltételek és módok kidolgozása során merül fel. A Transparency International szerint azonban az idei évtől érvényes módosítások sem jelentenek biztos gyógyírt ezekre a problémákra. Daniela Zemanovičová, a TIS képviselője szerint a legtökéletesebb törvényt is meg lehet kerülni, ezért elsősorban a hazai közbeszerzési és jogi környezetet kellene megváltoztatni, különös tekintettel a közbeszerezés során vásárolt árura. Jelenleg ugyanis mindennapos dolognak számít, hogy a közintézmények az adófizetők pénzén több millió koronás autókat vásárolnak, vagy éppen százmilliós, esetleg milliárdos márványpalotákat építenek, miközben az összes törvényt betartják. Ugyanígy problémát jelentett a szabálysértésekért kiszabott büntetés is, ami nem riasztotta el kellőképp a beszerzőket a törvénysértéstől. A törvénymódosítás azonban e téren is meghozta a változásokat, hiszen míg tavaly a büntetés a beszerzési ár 0,5 százalékát tett ki, idén ez már 5 százalék. Jelentős változásokat hozhat azonban a május elsejei európai uniós csatlakozásunk is. A hazai közbeszerzési eljárásokban ezt követően több külföldi cég jelentkezésére számíthatunk, ami a konkurencia növekedése mellett, hozzájárulhat a vállalkozói etika javulásához is. Nyugat-Európában ugyanis bevett szokás, hogy az a cég, amely megszegi a törvényeket, feketelistára kerül, és többé nem jelentkezhet a közbeszerzési pályázatokra. (n, p, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?