<p>A gazdasági válság miatt az idei év első felében befagyott az ingatlanpiac. A nagy többség későbbre halasztotta a lakásvásárlást, a hazai ingatlanügynökségek egy része így kénytelen volt lehúzni a rolót, a számuk ennek ellenére az elmúlt egy évben nőtt. Mivel magyarázható mindez, és hogyan adhatjuk el ingatlanunkat az ügynökségek kikerülésével? A gyengébb ingatlanügynökségek egy részének az év elején egyetlen üzletet sem sikerült kötniük, így nem maradt más hátra számukra, mint lehúzni a rolót.</p>
Válság? 11 százalékkal nőtt az ingatlanügynökségek száma.
Ennek ellenére az ügynökségek száma az elmúlt egy évben 11 százalékkal nőt. Míg tavaly szeptemberben 1167 volt a piacon, ma már több mint 1300. A magyarázat egyszerű. Azoknak az ügynököknek az egy része ugyanis, akik a válság miatt elveszítették a munkájukat, úgy döntött, hogy saját vállalkozásba kezd, és a nehéz időket így próbálja meg átvészelni. Azok az ügynökségek, amelyeknek 8-10 ügynökük is volt, kénytelenek voltak az alkalmazottak egy részének felmondani, az élelmesebbek most önálló irodát nyitottak - nyilatkozta Martin Lazík, az Ingatlanügynökségek Nemzeti Szövetségének a főtitkára. Szerinte az elmúlt időszakban nem sok ügynökség számolta fel a vállalkozását teljes mértékben, hiszen többen egyéb tevékenységekkel bővítették a vállalkozásukat.
A piacon maradt ügynökségeknek többet kell költeniük reklámra, hogy új ügyfeleket találjanak, jó hír azonban az ügyfeleknek, hogy a csökkent kereslet miatt az ügynökök több időt szánhatnak egy-egy ingatlan értékesítésére. Az első féléves visszaesést követően, a nyár eleje már az ügynökségek számára is felcsillantott egy halvány reménysugarat. Az árak csökkenése miatt egyre többen kezdenek el ugyanis érdeklődni az ingatlanok iránt, a megkötött üzletek száma így újra a tavalyi szint 70-75 százalékára nőtt.
Több ügynökség is megerősítette, hogy júliusban és augusztusban nőtt az üzletek száma, a családok egy része ugyanis az új iskolaévet már az új lakásban szerette volna elkezdeni. Az ügynökségek ennek ellenére még mindig kénytelenek jelentős árengedményeket tenni, ha meg kívánnak szabadulni a lakástól. Nem egy esetben akár 15-20 százalékos különbség is lehet a meghirdetett és a valós ár között. Az elmúlt évekhez képest jelentős mértékben csökkent azok száma, akik az ingatlant befektetési céllal vásárolják, vagyis a nagy többség saját magának vesz lakást. Az árak csökkenésével és a válság enyhülésével persze egyre többen lesznek azok, akik újra jó befektetési lehetőséget látnak majd az ingatlanokban.
Az elmúlt időszakban azonban egyre többen igyekeznek kikerülni az ingatlanügynökségeket, hiszen a válság miatt csökkenő lakásárak mellett nem akarnak még az ügynökségnek is fizetni az értékesítésért. Hogyan adhatjuk el ingatlanunkat az ügynökség kikerülésével? Feladhatunk egy hirdetést természetesen a helyi lapokban is, és várhatjuk, hogy valaki jelentkezik, ma már azonban az interneten is több olyan szolgáltatást találunk, amelyek segítenek az értékesítésben. A piacon az első ilyen szolgáltató a www.vlastnici.sk, amelynek köszönhetően közvetítő nélkül, a különdíjat megspórolva adhatunk túl az ingatlanunkon.
Természetesen az alapot ennél is az ingyenes hirdetés jelenti, amit aztán az internetes portál adminisztrátorán keresztül több címre is elküldhetünk. A portál segít a profi szórólapok elkészítésében, és a járulékos szolgáltatásokhoz tartozik az e-shop is, amely az ingatlan meghirdetéséhez szükséges cikkeket árul. A honlapon pontos útmutató található az ingatlan eladásához és vételéhez is. Innen tölthetjük le azonban az üzlet megkötéséhez szükséges formanyomtatványokat is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.