Ukrán furcsaságok és tévhitek

Kijev. Ukrajnában Viktor Juscsenko nyerte az elnökválasztás megismételt második fordulóját. Juscsenko szerint a demokrácia és a gazdasági reformfolyamatok korszaka kezdődik, vége a hazugságnak és az erőszaknak. A külföldi vállalkozóknak azonban továbbra sem könnyű a helyzetük

Számos furcsasággal találkozik az ember, ha Ukrajnában készül céget alapítani. Szemben a nyugati gyakorlattal, nem lehet csak úgy bárhová, például egy lakásba céget bejegyezni, hanem meghatározott méretű valós irodahelyiséget kell vásárolni vagy bérelni.

Nem lehet addig külföldi személyt igazgatónak megtenni, amíg az illető nem kapott munkavállalási engedélyt, ehhez pedig igen komoly bürokráciával kell megküzdeni. Ugyancsak érdekes követelmény, hogy a vállalatvezetőnek személyesen be kell mutatkoznia az adórendőrségen. Bár Ukrajnában jóval olcsóbb magáncéget alapítani, mint a közép-európai régióban, a cégalapításnál, az ügyvitelnél egyaránt számos bürokratikus akadályba ütközik az ember. A rendszer túlszabályozott, ugyanakkor jellemző az is, hogy helyismerettel vagy kenőpénzzel könnyen át lehet lépni ezeket a korlátokat, meg lehet gyorsítani az eljárásokat. Jók a tapasztalatok ugyanakkor a helyi munkaerővel kapcsolatosan. Bár az első időkben voltak nehézségek, mára sikerült megtalálni a megfelelő munkatársakat. Ráadásul a 200 dollár körüli átlagfizetés is igen kedvezőnek mondható. A kormányzat sokat tett a munkaerőpiac kifehérítéséért, amikor az idén januártól 13 százalékra csökkentette a személyi jövedelemadót.

A gazdasági szakemberek egyre nagyobb lehetőséget látnak keleti szomszédunkban. Bár a 47-48 milliós ország valós piaci potenciálja nem erősebb, mint például Csehországé vagy Magyarországé – a középosztály ugyanis, amelyre alapozni lehet, csak most kezd fejlődni –, öt-tíz év múlva azonban jelentősen megnő majd az ország vásárlóereje. A hazai vállalatok viszont ezt a potenciált sajnos még nem ismerték fel, főleg azért, mert gyakran téves ismereteik vannak Ukrajnáról.

Többek között tévhit az is, hogy elegendő, ha valaki jól beszél oroszul. Az egyetlen hivatalos nyelv ugyanis az ukrán, így a cégügyeket csak ukránul lehet intézni. Mivel a két nyelv nagyobb mértékben tér el egymástól, mint azt gondolnánk, ha a cégvezető nem is, de egy alkalmazottnak mindenképpen jól kell beszélnie a nyelvet. Arra is rá kellene ébredniük a hazai vállalkozóknak, hogy egy pozsonyi irodában ülve nem lehet termékeket eladni Ukrajnában, hanem személyes kapcsolatokat kell kialakítani, le kell ülni például egy közös vacsorához, ha üzletet akarunk kötni. (Vg, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?