Túlteljesít Szlovákia gazdasága

Pozsony. A közép-európai EU-tagjelöltek közül a tavalyi utolsó negyedévben Szlovákia gazdasága bővült a leggyorsabban, éves szinten 5,4 százalékkal. Reálbéreink tavaly csaknem 6 százalékkal nőttek, míg az állástalanok száma 4,5 százalékkal, 472,8 ezerre csökkent.

Fogyasztói áraink tavaly nem nőttek olyan nagy ütemben, mint korábban. Ennek köszönhetően az előző évhez képest béreinkből csaknem 6 százalékkal több árut vásárolhattunk. A hazai dolgozók havi átlagos nominálbére tavaly a statisztikai hivatal szerint elérte a 13 511 koronát, ami 9 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának átlagbérét.

Továbbra is a bankokban és a biztosítóknál lehet a legjobban keresni, ott a havi átlagbér tavaly éves szinten 27 094 korona volt. Banki alkalmazottainkat a bérek tekintetében legjobban az energiaipari alkalmazottak közelítik meg, ahol a havi fizetés eléri a 19,5 ezer koronát. Az átlagnál magasabb béreknek örülhettek a közigazgatásban (16 509 Sk) és az ingatlanpiacon (17 102 Sk), de többet kerestek a bányászok (15 595 Sk), a közlekedésben és távközlési szolgáltatásoknál dolgozók is (14 553 Sk). A legalacsonyabb béreik a szociális szolgáltatásoknál dolgozóknak voltak, ahol a havi nominális bevételek alig haladták meg a 10 ezer koronát. Hasonlóan alacsony bérek voltak azonban a mezőgazdaságban és az oktatásügyben is. Tavaly az utolsó negyedévben az átlagbér meghaladta a 15 ezer koronát, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a cégek többsége az év végén alkalmazottainak nagyobb prémiumokat folyósított.

Hasonlóan jó eredményekről számolhatott be a statisztikai hivatal a munkanélküliség tekintetében is. A tavalyi év utolsó negyedében az állástalanok száma 4,5 százalékkal, 472,8 ezerre esett vissza. A hazai munkanélküliség aránya ezzel 0,8 százalékponttal, 17,9 százalékra csökkent, ami a legalacsonyabb értéknek számít 2000 első negyedéve óta. A legtöbb állástalant az ipar, építőipar, valamint a szállodai és éttermi szolgáltatások szippantották el. Az állástalanok csaknem félmilliós táborát ugyanakkor leginkább a mezőgazdáságban és az egészségügyben dolgozók gyarapították.

A munkanélküliség csökkenésével párhuzamosan az utolsó negyedévben fél százalékkal nőtt a foglalkoztatottság; decemberben 2,151 milliónyian dolgoztak a szlovák gazdaságban. Legtöbben a szolgáltatásokban dolgoztak, ahol az alkalmazottak 32,5%-a talált megélhetést, míg az ipar a dolgozók 30 százalékát foglalkoztatta. Az alkalmazottak 13%-a a kereskedelemben, 8%-a az építőiparban, 7%-a a postai és távközlési szolgáltatásokban, 6%-a pedig a mezőgazdaságban dolgozott.

A lakosság szempontjából jó eredmények elsősorban a gazdaság egyre jobb teljesítőképességének köszönhetők. A bruttó hazai össztermék a tavalyi utolsó negyedévben 5,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest, elérve a 278,4 milliárd koronát, ami a gazdasági elemzőket is meglepte. Ők alig 3,7 százalékos növekedést jósoltak. Ehhez elsősorban a külföldi kereslet járult hozzá, összesen 12,4 százalékos arányban. Megvolt az eredménye azonban a növekvő béreknek is. A háztartások kereslete ugyanis 5,3%-kal nőtt. Éves szinten a bruttó hazai össztermék 4,4%-kal, 1073,6 milliárd koronára nőtt, ami 1998 óta a legmagasabb éves növekedés.

Idén az államilag szabályozott árak növekedése miatt visszaeshet a hazai kereslet. A statisztikai hivatal az első félévre 4,8 százalékos gazdasági növekedést jósol, a hazai össztermék pedig elérheti az 580,1 milliárd koronát. Az első 6 havi infláció átlagosan 7,7%-os lehet, míg az állástalanok aránya eléri a 18,3%-ot. Béreink a tavalyi évhez képest az első félévben a statisztikai hivatal szerint 8,5%-kal nőhetnek, az átlagos havi nominálbér így elérheti a 13 900 koronát. Valamivel alacsonyabb növekedést jósol az Informatikai és Statisztikai Intézet, az Infostat. Elemzőik szerint a GDP az első félévben 4,1%-kal fog nőni, az infláció pedig 7,9%-os lesz. Optimistábbak azonban a munkanélküliség tekintetében, amely szerintük az elkövetkező hónapokban 18,1%-os lesz. A jó gazdasági eredmények pozitív hatással lehetnek a szlovák fizetőeszközre is. A korona a jelenlegi 41,75 korona/eurós árfolyamról az elkövetkező időszakban 41,20 korona/eurós árfolyamra erősödhet. (mi, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?