Túl szigorú a miniszter?

Pozsony. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NÚP) jövőre várhatóan 9,5 milliárd koronás többlettel zárja gazdálkodását, miközben az aktív foglalkoztatáspolitikára 2,5 milliárd koronát kíván fordítani.

A jövő évi állami költségvetés hiánya a kormánytervezet szerint nem haladhatja meg a bruttó hazai termék 5 százalékát, ezért az NÚP költségvetésében is jelentős megszorításokra került sor. Jaroslav Šumný, a munkaügyi hivatal vezérigazgatója szerint a hivatalt elsősorban az aktív foglalkoztatáspolitikára szánt összeg lefaragása sújtja, hiszen ezzel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy betarthassuk a költségvetésben előirányzott 18 százalékos munkanélküliséget. A jövő évi áremelésekkel jelentősen nőhetnek a munkáltatók kiadásai, akik az alkalmazottakon próbálnak meg spórolni. Ez a munkanélküliség további növekedéséhez vezethet. A hivatal ezért a több mint 9 milliárd koronás többletének egy részét a kis- és középvállalkozók támogatására kívánja fordítani. Az NÚP igazgatótanácsa tegnap megvitatta a hivatal jövő évi költségvetését, ám ehhez fontosnak tartják, hogy a 9 milliárd koronás többletük egy részét aktív foglalkoztatáspolitikára fordíthassák.

Átgondolatlanok Ľudovít Kaník munkaügyi miniszter tervei, amelyek szerint a munkanélkülieknek minden két hétben jelentkezniük kellene a munkaügyi hivataloknál – állítják az NÚP igazgatótanácsának tagjai. Kaník ezzel a feketemunkát szeretné felszámolni, ám ezzel szemben csak a munkanélküliek, a munkaügyi hivatalok és a vállalkozók életét keseríti meg – nyilatkozta Jaroslav Blahák, aki az NÚP igazgatótanácsában a munkavállalók érdekeit képviseli. Szerinte ezzel tovább növelik a szociális segélyen élők kiadásait, hiszen a munkaügyi hivatalok a járási székhelyen vannak, ahová nemegyszer több tíz kilométeres távolságból kell beutazniuk a munkanélkülieknek. Az NÚP igazgatótanácsában a munkáltatók érdekeit képviselő Vojtech Kráľ szerint hatalmas nyomás nehezedne ezzel a vállalkozókra is, hiszen a mintegy félmillió munkanélkülinek tőlük kellene kéthetente igazolást kérniük arról, hogy valóban keresnek munkát. Jaroslav Šumný szerint hasonló kísérletek már voltak a kilencvenes években is, ám akkor nem váltak be. A kéthetes jelentkezés szerinte egyébként is csak a nagyvárosokban járhatna sikerrel, hiszen a 40 százalékos munkanélküliséggel küszködő régiókban akár hetente is kérhetnének egy igazolást a munkanélküliektől, akkor sem találnának munkát. Šumný szerint óriási tumultus várható a munkaügyi hivataloknál is, mivel a hivatal alkalmazottainak számát nem növelik. Összehasonlításképpen Csehországot említette, ahol a félmillió munkanélkülit 9400 ember szolgálja ki a munkaügyi hivataloknál. Nálunk ugyanennyi munkanélkülire 5 ezer alkalmazott jut. Szlovákiában a feketemunka felderítésével a Nemzeti Munkaügyi Felügyelet foglalkozik. A felügyelet alkalmazottai az idei első félévben 24 ezer alkalmazottat ellenőriztek Szlovákia szerte, ám csak 64 feketén alkalmazott dolgozót füleltek le. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?