Többé már nem lesz olcsó az üzemanyag?

Amszterdam/New York. Napi 800 ezer hordóval (egy hordó 159 liter) 9,1 millió hordóra növeli olajtermelését Szaúd-Arábia – jelentette be hivatalosan a királyság, miután a gazdaságilag legfejlettebb G7 államok vezetői New York-i találkozójukon erre kérték a világ olajtermelőit.

Amszterdam/New York. Napi 800 ezer hordóval (egy hordó 159 liter) 9,1 millió hordóra növeli olajtermelését Szaúd-Arábia – jelentette be hivatalosan a királyság, miután a gazdaságilag legfejlettebb G7 államok vezetői New York-i találkozójukon erre kérték a világ olajtermelőit. Egy nappal korábban a Kőolaj-exportálók Nemzetközi Szervezete (OPEC) még nem volt hajlandó növelni kitermelését. Szaúd-Arábia már korábban jelezte: a rendkívül magas világpiaci olajár csökkentése érdekében az olajkartell napi termelését 2-2,5 millió hordóval kellene növelni. A szaúdi döntés bejelentés után csökkenésnek indult az olaj világpiaci ára: New Yorkban az amerikai alaptípus hordója 39,5 dollárba került az egy héttel korábbi, rekordot jelentő 41,85 dollár után. A londoni árutőzsdén a Brent alaptípus ára hétfőn 36 dollár volt hordónként.

E kedvező fejlemény ellenére mégis úgy tűnik: tartósan be kell rendezkednünk a magas olajárakra. A következő napokban tovább drágulhat az olaj, miután az OPEC elhalasztotta a döntést a kitermelés növeléséről. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete szombaton, Amszterdamban tartotta nem hivatalos tanácskozását, ahol úgy határoztak: a június 3-án, Bejrútban tartandó miniszteri ülésen tűzik újra napirendre a termelés fokozásának kérdését. A megbeszélésen szóba került Szaúd-Arábia pénteki indítványa, amely legalább napi kétmillió hordóval nagyobb kitermelésre szólította fel az OPEC-tagokat a jelenlegi, napi 23,5 millió hordós mennyiséghez képest. A miniszterek azonban érdemben végül nem foglalkoztak a javaslattal, sőt az OPEC tagországai közül Venezuela és Líbia nyíltan is ellenezte a szaúdi indítványt. Venezuela szerint az olajpiac ellátottsága megfelelő, és a kitermelés növelése nem törné le az árakat. Emellett Venezuela és Líbia álláspontja szerint Szaúd-Arábia nem tehet egyoldalú lépéseket, döntést az OPEC-en belül kell hozni.

A világpiacon újabb olajárrobbanástól tartanak, szakértők szerint belátható időn belül 50 dollárra kúszik föl az olaj hordónkénti ára. Az Egyesült Államokban a választási kampány lényeges kérdése lett a meredeken emelkedő benzinár. Az általában helyesnek bizonyult világpiaci, világgazdasági jóslatai miatt nagy tekintélynek örvendő Kieli Egyetem Gazdaságkutató Intézetének vezetője állítja, hogy „soha többé nem fog észlelhető mértékben csökkeni az olajár” és a jelenlegi, hordónkénti, amúgy rekordnak számító 40 dollár körüli szintről belátható időn belül 50 dollárra kúszik föl az olaj ára. Ez a benzinkutaknál koronára átszámítva 45-50 koronás literenkénti árat fog jelenteni. Közben a National Geographic című természettudományi, gazdaságföldrajzi magazin németországi kiadásában az jelent meg, hogy hamarosan betetőződik a világ olajtermelése, azt már fokozni – a csökkenő olajkészletek miatt – soha többé nem lehet, és eme állítólagos ténynek olajválság, újabb árrobbanás lesz a következménye. (NSZ, O-O, MR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?