Tarolnak a magyar befektetők

<p>Pozsony. A szlovákiai cégek alaptőkéjének csaknem a fele külföldi kézben van, miközben a külföldi részvényesek által birtokolt tulajdonrész több mint harmadát adóparadicsomokban bejegyzett cégek uralják. A tőke nagysága szempontjából a hollandok a legnagyobb befektetők, a társaságok számát tekintve azonban a magyarok az elsők, akik csaknem 8 ezer szlovákiai céget tudhatnak magukénak.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Szlovákiában bejegyzett nagyjából 220 ezer társaság összesített alaptőkéje jelenleg 55,3 milliárd euró körül mozog, amiből 22,3 milliárd eurónyi összeget, vagyis a társaságok 40,4%-át külföldi részvényesek uralják – derül ki a Bisnode Slovensko tanácsadó társaság tegnap közzétett elemzéséből. A külföldi részvényesek által birtokolt részesedések több mint 36%-a olyan cégek kezében van, amelyeket adóparadicsomokban jegyeztek be. A szlovákiai cégek közül 3731-nek van ilyen anyavállalata. Eszerint mintegy 8 milliárd eurónyi vagyon felett olyan társaságok rendelkeznek, amelyekről a szlovák adóhatóságoknak csak minimális információik vannak. A legfrissebb adatok szerint a cégek csaknem 20%-a kizárólag külföldi kézben van, míg a társaságok többségében kisebb-nagyobb mértékben jelen van a hazai tőke is.

Az általuk uralt tőke összesített nagyságát tekintve a legnagyobb külföldi befektetőknek a hollandok, a németek, az osztrákok és az olaszok számítanak. Milan Seliak, a Bisnode Slovensko igazgatója szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy a nagy energiaipari és távközlési cégek, valamint a nagyobb iparvállalatok külföldi tulajdonosai ezekből az országokból származnak. A Hollandiában bejegyzett társaságoknak a szlovákiai cégekben több mint 4 milliárd eurós részesedésük van, vagyis a külföldi tőke mintegy 18,1 százaléka az övék. Csak a második helyen vannak a német cégek 2,3 milliárd eurós vagyonnal és 10,6 százalékos részesedéssel, amit az osztrákok követnek 10,1 százalékkal. „Az elemzésünkből is kiderült, hogy Hollandia és Ciprus még mindig rendkívül vonzó országoknak számítanak azon cégek számára, amelyek kevesebb adót szeretnének fizetni” – mondta el Michal Řičař, a Bisnode Slovensko elemzője. Példaként a szlovák Penta pénzügyi csoport említhető, amely holland cégeken keresztül birtokolja a Dôvera egészségbiztosítót.

A külföldi részesedéssel bíró vállalatok számát tekintve a magyar, a cseh, az osztrák és a német tőke a mérvadó. A külföldi társaságok által birtokolt 40,2 ezer szlovákiai cég 19,8 százalékának van magyarországi tulajdonosa. A szomszédos országokból érkező befektetők ugyanis elsősorban a kisebb, határ menti vállalatokba fektetnek be, ami persze nem jelenti azt, hogy a magyar és a cseh tőke nem képviseltetné magát a valóban nagy beruházásokban is. „A cseh és a magyar társaságok részéről az elmúlt időszakban még nőtt is az érdeklődés a szlovákiai befektetések iránt” – mondta el Seliak. (mi, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?