<p>A közeledő húsvét sok szlovákiai család számára komoly fejtörést okoz olyan szempontból, hogy miképpen osszák be az anyagiakat.</p>
Szemétben köt ki az élelmiszer
Mert nem olcsó mulatság manapság egy-egy ünnep, amikor mindenki szeretne magának valamivel többet megengedni, mint a szürke hétköznapok forgatagában. Minden mérlegelés ellenére sokan a pazarlás hibájába esnek.
„Az üzletláncok kínálata szinte az egész év folyamán bőséges, de a húsvétra és a karácsonyra még jobban összpontosítanak a kereskedők. Ezen nem lehet csodálkozni, mert az üzletpszichológia része, fontos eleme a kínálatbővítés” – hangsúlyozta Jarmila Halgašová, a Szlovákiai Élelmiszer-kamara (PKS) igazgatója. Rámutatott, hogy a családi költségvetés túlzott leterhelése az ünnepek során nagyon sok esetben abból adódik, hogy a vásárlók nem fontolják meg kellőképpen, mit raknak a vásárlásnál a kosárba. „Szinte minden egyes vásárlás túlméretezett, olyan termék is a vevő kosarába kerül, amely nélkülözhető, de elsősorban a mennyiség túlméretezéséről lehet beszélni. Ennek következményeit pedig szinte valamennyien jól ismerjük, a feleslegesen megvásárolt élelmiszer a végén szemétbe kerül” – nyomatékosította Halgašová.
Az Európai Unió államaiban évente együttesen mintegy 90 millió(!) tonnányi élelmet dobnak ki a konténerekbe. Az Európai Bizottság legfrissebb kimutatása szerint 1974 óta mintegy 50%-kal növekedett a konténerekbe kidobott élelmiszer mennyisége! Uniós becslések szerint 2020-ig további 40%-kal növekszik a hulladékba juttatott élelmiszer-mennyiség, ami évente 126 millió tonnányi élelmet jelent. A jelzett felmérés mutatóit is figyelembe véve az unió az idei évet az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem évévé nyilvánította.
„Nem kell különösebben nyomatékosítanom, hogy a 90 millió tonna óriási mennyiség. Az unió egy lakosára átszámítva éves alapon 179 kiló kidobott élelmiszerről van szó. Éppen ezért a vásárlóknak egy dolgot szeretnék ajánlani, konkrétan azt, hogy húsvét előtt hatványozottan fontolják meg, miből mennyit vásárolnak. Ne méretezzék túl a vásárlásokat, hiszen sehol nincs előírva, hogy az ünnepek során többet kell enni, mint más napokon. Persze, szinte minden családban van valami többletfinomság az ünnephez, ez érthető is. De gondoljunk arra is, hogy az ünnep után újra jönnek a szürke hétköznapok, és a család költségvetéséből éppen az az összeg hiányozhat, amit az ünnepre feleslegesen elherdáltunk” – magyarázta az élelmiszer-kamara igazgatója. A szlovákiai vásárló viszonylag konzervatív. Mégis nagyon gyakran engedi magát csőbe húzni a különböző termékek akciós áraival. Erre most is módfelett ügyeljünk, mert úgynevezett akció lesz bőven. Elsősorban arra kellene törekedni, hogy a minőséget helyezzük előtérbe a mennyiségi mutatókkal szemben. „Inkább vásároljunk kevesebbet, de jobb minőségű árut” – figyelmeztet Halgašová.
Susla Béla
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.