Öt elképzelésből választhatnak

Pozsony. Az energiapiac liberalizálása a legtöbb fejlett országban a gazdaság globalizációja miatt vált szükségessé. Az Európai Unió társult országaiban a liberalizáció fokozatos bevezetése, azaz a versenyeztető légkör a gyártókat válaszlépésekre ösztönzi a villamos energia előállítása, szállítása és kereskedelme, valamint az ügyfeleknek nyújtandó szolgáltatások terén. A szállítás területén azonban – mint természetes monopólium – nincs konkurens környezet, ezért ez az állami reguláció tárgya.

A Dzurinda-kormány még 2001 nyarán döntött a Szlovák Villamos Művek Rt. (SE) magánosításának koncepciójáról (644/2001 sz. határozat). A határozat szerint eladásra kerül a vállalat 44,79 %-os részvénycsomagja, az erőművek és az energiaszállító-rendszer leválasztása, valamint a bősi vízierőmű tulajdonjogi viszonyának rendezése után. A befektetőt privatizációs tanácsadó segítségével pályázat útján választják ki. A privatizációs tanácsadó személyére kiírt pályázat győztese a londoni székhelyű PricewaterhouseCoopers (PwC) konzorcium lett. Az ő feladata lesz stratégiai befektető pályázat útján történő kiválasztásához szükséges adatok össze-gyűjtése. Ezt előreláthatólag 2002-ben és 2003 első felében hajtják végre.

A privatizációs tanácsadó nagy vonalakban kidolgozta a privatizációs folyamat menetrendjét. Ez két fázisra osztható: a tranzakció előkészítése és annak megvalósítása. Az előkészítő fázis célja a vállalat teljes elemzése és általános ajánlások készítése a kormány számára, tekintettel a lehetőségekre és a privatizációt illető gyakorlati kérdésekre, hogy azok alapján a legelőnyösebb stratégiát választhassa. Az előkészítő fázis fontos része a vállalat értékelése, felbecslése, ami a várható ár meghatározásához szükséges. Ez egyben rálátást enged azokra a tényezőkre, amelyek leginkább befolyásolják a vállalat összértékét.

A második, a megvalósítási fázisban már tisztázni kell az eladás stratégiáját. A privatizációs tanácsadó marketingtevékenységébe tartozik a lehető legszélesebb körű információszerzés a potenciális befektetőkről, megszólításuk ajánlattevésre. Az előre meghatározott feltételek alapján fogják elvégezni a szűkebb válogatást: itt választják ki azokat az érdeklődőket, akik számára lehetővé teszik az átvilágítást. Az ellenőrzések elvégzése után az érdeklődőket felszólítják a végső ajánlattevésre, ennek alapján meghívást kapnak a tárgyalásokra. Ezt követi a győztes kiválasztása és a tranzakció lezárása. A PwC koordinálja a pénzügyi lebonyolítás előkészítését is. A PwC a gazdasági minisztérium kérésére már előterjesztette a villamos művek privatizációjának lehetséges változatait. Ezekkel kapcsolatban a villamos művek képviselői is kifejtették véleményüket, s rámutattak néhány kockázati tényezőre, mint például az esetleges hazai termeléscsökkentés, a stratégiai befektető érdekkülönbsége miatt, főleg ha külföldi nagy áramtermelőről van szó. A termeléscsökkentés nagymértékben befolyásolná az atomerőművek működtetését is. A termeléscsökkentéssel veszélybe kerülne az SE hiteltörlesztési képessége. A Szlovák Villamos Művek Rt. privatizációjának kérdését nemrég a kormány is tárgyalta. Megegyeztek, a privatizációs bevétel egy részét a vállalat adósságcsökkentésére kellene fordítani.

A PwC konzorcium által kidolgozott dokumentum öt lehetséges variációt tartalmaz: 1. variáns: restrukturalizáció nélkül eladásra kínálják a 44,79 %-os részvénycsomagot, azzal a feltétellel, hogy a nyilvános verseny résztvevői képesek legyenek működtetni az atomerőműveket is; 2. variáns: a vállalat szétválasztása az eladás után, abban az esetben, ha a leendő befektető nem képes vagy nem akar atomerő-műben tulajdonrészt birtokolni; 3. variáns: az SE szétválasztása az eladás előtt vagy a pénzügyi elrendezés előtt két különálló vállalatra osztani, az atomerőművek leválasztásával; 4. variáns: tulajdonrész eladása (44,79%) újonnan alapított leányvállalatban, a villamos művekben két új leányvállalatot alapítanak, atom- és atommentes résszel; 5. variáns: a vásárló választ, a potenciális befektetőket felszólítják, hogy tegyék meg ajánlatukat a szerkezetátalakítás nélküli vállalatra (1. variáns) vagy a két megalapított különálló vállalatra (4. variáns)

A kidolgozott dokumentum alapján a gazdasági minisztérium benyújtotta javaslatát, amelyben az 5. variánst ajánlja. A restrukturalizáció és az azt követő privatizáció stratégiai célja az olyan környezet kialakítása, amely megkönnyíti a kormányprogram által deklarált hoszszú távú célok elérését, az alapfeltételek biztosítását Szlovákia belépéséhez az egységes Európai Unió belső piacára, úgy, hogy a vállalat megállja a helyét a piacgazdaság feltételei között. (szge)

Milliárdos hitelgaranciák állami cégeknek

Pozsony. Az állami hitelgarancia-vállalás összege tavaly elérte a 27 milliárd koronát, ennek nagy részét a Szlovák Vasutak és a Szlovák Villamos Művek által felvett hitelekre nyújtották. E két cég a kevésbé hatékony gazdálkodásukat az állam számára végzett közhasznú szolgáltatásokkal takarja, és minden alkalmat kihasználnak, hogy állami garanciával fedett hitelhez jussanak. A privatizáció a legjobb módszere annak, hogy a jövőben ne kelljen milliárdos támogatásokban részesíteni a vállalatot. Szlovákia ugyanis mára már így is 154 milliárd koronányi hitelre vállalt állami garanciát, aminek az egyötödét idén kell visszafizetni. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?