Néhányan már megint ülnek

<p>Pozsony. Az előzetes számításokhoz képest sokkal több elítéltre vonatkozik a köztársasági elnök amnesztiája, az első fázisban, vagyis az amnesztia kihirdetésének napján, de néhányukat már be is gyűjtötte a rendőrség.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A rendőrség tegnap már le is tartóztatott egy amnesztiával szabadult foglyot. „Hazatérte után megfenyegette családját, ezért a rendőrök letartóztatták” – tájékoztatott tegnap Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány. A rendőrség nyomoz egy áruházi lopás ügyében is, amelyben szintén egy frissen szabadult elítélt a gyanúsított.

A vártnál többen, 500 elítélt helyett 753-an kerültek szerdán szabadlábra, tájékoztatott Jana Zlatohlávková, az igazságügyi minisztérium szóvivője. Az amnesztiában részesültek száma ezzel még nem teljes, a bíróságok a következő hetekben döntenek a feltételes szabadságvesztésre ítéltek és a jogerősen letöltendő szabadságvesztésre ítélt, de a büntetésüket még meg nem kezdett elítéltek ügyében. Szerdán, az amnesztia kihirdetésének napján, mintegy 60 bíró közvetlenül a börtönökben döntött a meghirdetett közkegyelem alapján a feltételeket teljesítő rabok szabadon engedéséről. A munkát még aznap be kellett fejezniük, vagyis már nincs olyan jogerősen elítélt rab a börtönökben, akire vonatkozna az amnesztia.

A következő hetekben nehezebb munka vár a bíróságokra: meg kell találniuk azokat az elítélteket, akik nincsenek börtönökben, de vonatkozik rájuk az amnesztia. A feltételes szabadságvesztésre ítéltek és a börtönbüntetésük letöltését csak később kezdő elítéltek iratai ugyanis országszerte a bíróságokon vannak, ott kell ezeket átvizsgálni.

Naponta 28 ezer euró megtakarítás

A közkegyelem megtakarítást is eredményez, naponta mintegy 28 ezer euróval kerül kevesebbe az elítéltek fogva tartása. Minden elítélt naponta 37 euróba kerül az országnak, és a börtönök túltelítettek. Az amnesztia előtt 10862 embert tartottak fogva, közülük 9559 töltötte büntetését, a teljes kapacitás 108 százalékra volt kihasználva. Az amnesztiának köszönhetően a telítettség csökkent, már csak 99 százalékos a börtönök „kihasználtsága”. Akár ezer elítélt is szabadlábra kerülhetett volna, ha csak a 18 hónapos határt nézzük, a kizáró okok – mint például az alkoholos vagy drogos állapotban elkövetett bűncselekmény – csökkentették a kegyelemben részesíthetők számát.

Tiszta erkölcsi bizonyítvány

A közkegyelem az elítéltek erkölcsi bizonyítványát is tisztára mossa, vagyis törli belőle a bűncselekményre vonatkozó bejegyzést. A tiszta erkölcsi bizonyítványra azonban még várniuk kell, az adminisztrációs feladatok akár néhány hetet is igénybe vehetnek. „Az erkölcsi bizonyítvány tisztára mosása nem automatikusan történik, adminisztratív folyamat eredménye, ami időt vesz igénybe” – magyarázta Monika Jankovská, az igazságügyi minisztérium államtitkára. (lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?