<p>Az egészségtelen ételekre úgynevezett hamburgeradó kivetését javasolja a pénzügyminisztérium keretein belül működő Pénzpolitikai Intézet (IFP), mivel ezzel az adónemmel szintén javítani lehetne az ország pénzügyi mérlegét.</p>
Nálunk is felmerült a hamburgeradó ötlete
A túl zsíros, édes vagy sós termékekre, konkrétan az édesített üdítőkre, néhány cukorféleségre, csipszekre és kalóriadús ételre kiterjedő adótípus régiónkban sem ismeretlen, tavaly szeptemberben például Magyarországon vezették be. A képhez hozzátartozik, hogy déli szomszédunknál éppen a hamburgereket és a lángosokat nem sújtja ez a típusú jövedéki adó.
Az egészségtelen ételek fogyasztóit, akik az átlagosnál jobban megterhelik az egészségbiztosítás rendszerét, közgazdasági szempontból kétféleképpen lehet mérsékletre inteni – állapítja meg a Pénzpolitikai Intézet tanulmánya. Az egyik, hogy a fogyasztói szokásokat figyelembe veszik az egészségbiztosítás nagyságának megállapításakor, ám ez meglehetősen nehéz módszer. A másik, hogy az egészségtelennek minősített ételekre külön jövedéki adót vetnek ki, ezzel a módszerrel már élnek az Egyesült Államokban (ott a gyorséttermek termékeire kiterjed az adó) és néhány skandináv országban. Az adó által sújtott termékek listája nem egységes, Lettországban például a kávéra is vonatkozik, Dániában pedig a fagylaltot, a tejtermékeket, a csokoládét és az étolajat is célba vették.
A Pénzpolitikai Intézet tüzetesen megvizsgálta a magyar hamburgeradó működését, amelytől azt várják, hogy éves szinten mintegy 30 milliárd forint (kb. 110 millió euró) bevételt eredményez. Az intézet javaslatából viszont nem derült ki, hogy mekkora bevétellel számolnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.