Évente egyszer el kell számolni a jövedelmünkból levont adóval. Aki nem szereti a nyomtatványok kitöltését, illetve aki számára rémálom az adókkal kapcsolatos kötelességek teljesítése, annak megéri élni azzal a lehetőséggel, hogy megkéri a munkaadóját, végezze el helyette az éves adóelszámolást. Ezt február közepéig lehet megtenni.
Akinek év közben munkaviszonyból származó jövedelme van, adóelőleget vonnak le a béréből. Évente egyszer – mindig év elején – össze szokták hasonlítani az adóelőlegek és a tényleges adó összegét. „Erre azért van szükség, mert az adóelőlegeket az év során havi adatok alapján számítják ki. Bizonyos kedvezményeket, például a házastárs adóalapjának adómentes részét vagy a befizetett jelzáloghitel-kamatok után járó adóbónuszt csak éves szinten alkalmazzák. Emiatt eltérések keletkezhetnek, például ha a munkavállaló nem vette igénybe az év során az összes rendelkezésre álló kedvezményt, vagy fordítva, ha a teljes éves adóalap figyelembevételével egyes kedvezményekre nem volt jogosult – például ha az éves adóalap meghaladja az adófizető adóalapja adómentes részének igénybevételéhez szükséges küszöbértéket” – magyarázta Sarah Ďuriš, a podnikajte.sk szakportál munkatársa.
Kinek kötelező?
Az éves adóelszámolás nem mindenki számára kötelező – csak azokra vonatkozik, akiknek az előző évi jövedelme meghaladta az adóalap adómentes részének a felét, azaz 2823,24 eurót. Aki tavaly ennél kevesebbet keresett, annak az adóhivatallal szemben nincs semmilyen kötelessége, ugyanakkor önszántából elszámolhat az adóelőlegekkel, ami esetenként megérheti, mert feltehetően túlfizetést állapítanak meg, ami most visszaigényelhető.
Akinek 2024-ben 2823,24 eurónál több bevétele volt, semmiképpen sem bújhat ki e kötelesség alól, viszont az elszámolást nem feltétlenül kell saját magának elkészítenie. Megbízhat vele például egy adószakértőt, illetve az alkalmazottak számára a legegyszerűbb megoldás, ha megkérik a bérelszámolójukat, hogy végezze el helyettük. Akinek év közben több munkaadója volt – egyszerre vagy egymás után –, az bármelyiket – de csak az egyiket – megkérheti az adóelszámolás elvégzésére. A többitől igazolást kell kérnie az adóköteles bérről – ezt február 5-éig kellett beszereznie, amit február 10-éig postáznak, vagy személyesen átvehető.
Február 17.
Akinek csak alkalmazottként volt jövedelme, illetve akinek olyan bevétele volt, melyből forrásadót fizetett (például befektetési jegyből származó haszon, és ezekből a bevételekből az alkalmazott a forrásadót nem tekinti adóelőlegnek), legkésőbb február 17-éig az éves adóelszámolás elvégzésére írásban megkérheti a munkaadóját, akinél érvényesítette az adóalap adómentes részét és az adóbónuszt. A vonatkozó törvénybe foglalt határidő február 15., ám ha az hétvégére esik – mint az idén –, akkor kitolják a legközelebbi munkanapra, ami ez esetben február 17., hétfő.
A cég köteles eleget tenni az alkalmazott kérésének, csak azokat utasíthatja el, akiknek volt egyéb bevételük is, például bérbeadásból vagy vállalkozásból stb. Ha a munkaadó valamilyen okból nem készíti el az adóelszámolást, kiállít egy igazolást az adóköteles bevételekről, és az alkalmazottnak kell adóbevallást kidolgoznia, melyet március végéig el kell juttatni az adóhivatalba.
Az elszámolás eredménye
Március végéig a munkaadó kiszámolja, hogy az alkalmazottnak a tavalyi egész évi bruttó béréből mennyi adót kellett volna fizetnie, majd az eredményt összehasonlítja a havonta levont adóelőlegekkel. Ideális esetben a két szám egyezik. Jobb esetben kiderül, év közben túl sokat vontak le a fizetésünkből, és a különbözetet visszaadják. Az már kevésbé kellemes, ha hátralékot állapítanak meg. Érdemes időt és energiát fordítani a dologra, nehogy elmulasszunk kérni valamilyen kedvezményt, amire jogosultak vagyunk. Például, lehet intézni alkalmazotti prémiumot, adóbónuszt, ezenkívül az adóalap csökkenthető a házastársra vonatkozó adómentes résszel, a nyugdíjrendszer harmadik pillé-rébe befizetett önkéntes tételekkel. Aki szeretne érvényesíteni valamilyen kedvezményt, a bér-elszámoló utasításai szerint köteles leadni a kért iratokat – például becsületbeli nyilatkozatot arról, hogy a házastárs-nak semmilyen vagy csak minimális bevétele volt, esetleg becsületbeli nyilatkozatot arról, hogy nem köteles adóbevallást készíteni stb. Ha adótúlfizetést állapítanak meg, azt legkésőbb a májusban folyósított áprilisi fizetéssel vissza kellene kapnunk. Az 5 eurót meghaladó adóhátralékot pedig az év végéig levonják a bérből.
Február 10. – a munkaadó eddig a dátumig köteles kiállítani a február 5-éig igényelt igazolást az előző évi adóköteles bevételekről.
Február 17. – a munkaadók eddig a dátumig fogadják el a 2024. évre vonatkozó éves adóelszámolást igénylő kérvényeket.
Március 10. – a munkaadó eddig kiállítja az előző évi adóköteles bevételekről szóló igazolást azoknak az alkalmazottaknak, akik számára nem ő készíti az éves adóelszámolást.
Március 31. – a munkaadó eddig elvégzi az adóelőleg-elszámolást.
Április 15. – a munkaadó legkésőbb eddig a dátumig kiállít egy igazolást a befizetett adóról a 2%-os, illetve 3%-os adófelajánlás céljából.
Április 30. – a cég az adóhatóságnak jelentést tesz az adóelszámolásról, az adóelőlegekről, az alkalmazottaknak nyújtott prémiumokról és az adóbónuszról. A munkaadó az alkalmazottainak ad valamilyen dokumentumot az adóelszámolás elvégzéséről. Ezt automatikusan kell kiállítania, nem kell kérni.
Május 31. – a munkaadónak legkésőbb az áprilisi bérelszámolás során a májusi fizetéssel együtt ki kell fizetnie az adótúlfizetést és az adóbónuszt.
December 31. – a munkaadónak legkésőbb az év végéig le kell vonnia az alkalmazott béréből az esetleges adóhátralékot, ha az meghaladja az 5 eurót.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.