<p>Nemegyszer eltérő információk jelennek meg az egyes országokban elkövetett közlekedési kihágásokért járó bírságokról. A németországi ADAC autóklub viszont vette a fáradságot és nyár végén összegyűjtötte, milyen bírság fenyeget 37 európai városban a leggyakoribb szabálysértésekért.</p>
Milyen bírságokra számíthatunk az európai utakon?
Igazán nem éri meg külföldön megsérteni a közlekedési szabályokat. Bár a szlovákiai büntetések sem tartoznak Európában a legalacsonyabbak közé, vannak országok, melyek sokkal szigorúbban büntetik a sofőröket. Ezen a téren főleg az északi országok állnak a lista élén, ahol a bírság összegét gyakran a nettó havi vagy napi kereset alapján számolják ki. Így aztán ugyanazért a szabálysértésért egy menedzser sokkal magasabb büntetésre számíthat, mint egy takarítónő.
A bírságok közt Európában jelentős különbségek vannak, a legnagyobb változás tavaly Hollandiában történt, ahol a büntetések átlagban 40 százalékkal emelkedtek.
Írországban pedig megelégelték a részeg sofőrök okozta szabálysértéseket, így az alkoholtoleranciát a sofőröknek 0,8-ról 0,5-re csökkentették. A részeg sofőrök viszont Európa déli országaiban okozzák a legtöbb balesetet, így ehhez mérten épp ezekben az országokban számíthatnak a legszigorúbb büntetésekre.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"120836","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"647","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"558"}}]]
Olaszországi szigor
Aki Olaszországban 1,5 ezreléknél is magasabb alkoholszinttel ül volán mögé, annak elkobozhatják a gépkocsiját és azonnal árverésre bocsáthatják. Az olaszok azokkal sem bánnak kesztyűs kézzel, akik túllépik az előírt sebességet. Az este tíz és reggel hét óra között elkövetett gyorshajtásért az eredeti díjszabáshoz képest 33 százalékkal magasabb bírság jár. A gyorshajtás leginkább Norvégiában „fáj”, ott ugyanis a minimális díjszabás az előírt sebesség megszegéséért 465 euró. Aki áthajt piroson vagy nem áll meg a Stop táblánál, az 670 eurós büntetést kaphat. A részeg sofőrök minimum 770 eurós bírságra számíthatnak, különösen súlyos szabálysértésekért börtön fenyeget. Nagy-Britanniában a részeg sofőrök 6000 eurós büntetést is kaphatnak.
Kis követőtávolságért is járhat bírság
Az osztrák sztrádákon a rendőrök azt is gyakran ellenőrzik, hogy betartják-e a biztonságos követőtávolságot. 130 km/óránál a biztonságos távolság pontosan annyi, amennyit az autó körülbelül egy másodperc alatt tesz meg, ami ilyen sebességnél 30–36 méter.
Mentősávok világa
Németországban, Svájcban, Csehországban és Szlovéniában is már kötelező a sztrádákon és gyorsforgalmi utakon a mentősávok kialakítása.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy dugó vagy torlódás esetén a belső sávban lévő autósoknak amennyire csak lehet, balra kell húzódniuk, míg a külső sávban autózóknak jobbra kell kihúzódniuk. A mentősáv kialakításakor a leállósávra is rámehetnek az autósok. Kettőnél több sáv esetén a legbelső sávban haladóknak ugyanúgy balra kell lehúzódniuk, míg a többieknek jobbra.
Más országok tapasztalatai azt mutatják, hogy a mentősávnak köszönhetően a mentőegységek akár négy perccel rövidebb idő alatt odaérhetnek a bajba jutottakhoz, akiknek így akár 40%-kal is nőhetnek a túlélési esélyeik.
A mentősávot a rendőrségen, tűzoltóságon és mentőkön kívül a helyszínbiztosítást végző szervezetek (például autópálya kezelő) járművei is használhatják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.