<p>Egyelőre teljes bizonytalanság uralkodik a piacon azzal kapcsolatban, hogy jövőre hogyan alakítják díjszabásukat a hazai áramszolgáltatók. Míg egyesek minimum 5 százalékos áremelést tartanak jogosnak, mások az árak enyhe csökkenését is elképzelhetőnek tartják.</p>
Mégsem drágul az áramszolgáltatás?
Pár héttel ezelőtt az Energetické centrum alternatív áramszolgáltató riogatta azzal a lakosságot, hogy jövőre 5 százalékos áremelést tervez, amit a társaság ügyvezető igazgatója, Žanet Müllerová szerint a többi társaság is kénytelen lesz követni. Egy 5 százalékos áremelés évente nagyjából 40 euróval növelné azok kiadásait, akik az áramot fűtésre is használják.
Jövőre nem kell tartanunk az áramszolgáltatás drágulásától – nyugtatták meg a közvéleményt e héten az Áramszolgáltatók Szövetségébe tömörült társaságok. „A szlovák árampiac liberalizációjának köszönhetően már érezhető a konkurencia jótékony hatása. Bár a világpiacon enyhén nőtt a villanyenergia ára, a hazai lakossági fogyasztók ezt nem érzik meg. Épp ellenkezőleg, az árak enyhén csökkenhetnek is” – vallja Martin Ondko, a Magna E. A. áramszolgáltató képviselője. Hasonló véleményen van Stanislav Reguli, az SE Predaj Rt. ügyvezető igazgatója is, aki szerint a konkurencia miatt képtelenség lesz árat emelni.
Az Áramszolgáltatók Szövetségének a lakosság számára pozitív nyilatkozatával csupán egy probléma van. Az idén alakult szakmai szövetségben ugyanis a mintegy 20 hazai alternatív áramszolgáltató közül csak 6 képviselteti magát, amelyek a hazai árampiac alig 12%-át uralják. Az árampiacot érintő meglátásaik így szakmailag helytállóak lehetnek, a lakosság nagy része számára azonban a három nagy regionális áramszolgáltató véleménye a mérvadó. A jövő évi árak alakulásával kapcsolatban egyébként az Árszabályozási Hivatalt illeti az utolsó szó. Az áramszolgáltatók a jövő évi díjszabásra tett javaslataikat novemberig nyújthatják be a hivatalhoz.
A Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató képviselői nemrég elismerték, hogy az árak eddigi alakulásával elégedettek, és nem éreznek nyomást az esetleges áremelésekre. Hogy az árakkal nincs baj, azt a Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató gazdasági adatai is bizonyítják. Míg az általuk eladott áram mennyisége az elmúlt évben 4 százalékkal csökkent, a bevételeik ugyanilyen mértékben nőttek. Tavaly egyébként a gazdasági válság ellenére 143,6 millió eurós tiszta nyereséggel zárták az évet, ami 18,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A társaság a tavalyi profitból 106,4 millió eurós osztalékot fizet a részvényeseknek.
Az alternatív áramszolgáltatók szerint a szlovák fogyasztók szerencséje az is, hogy nálunk egyelőre limitált mennyiségű engedélyt adtak ki a megújuló energiaforrásokra működő erőművekre, amelyek sokkal drágábban állítják elő az áramot, mint a klasszikus erőművek. „Szlovákia Csehországgal szemben sokkal fegyelmezettebb volt az engedélyek kiadása során, így nálunk a lakosság nem érzi meg olyan mértékben a megújuló energiaforrások árfelhajtó hatását, mint a nyugati szomszédunk fogyasztói” – nyilatkozta Martin Ondko. Csehországban a legutóbbi hírek szerint jövőre akár 22 százalékkal is nőhet a villanyenergia ára. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.