Megkövetelik a növényútlevelet

Pozsony. Az importőrök csak növényútlevéllel rendelkező vető és étkezési burgonyát hozhatnak be Lengyelországból, s a boltokban, piacokon csak ilyen zöldség árusítható – utasított a növény-egészségügyi szakszolgálat, miután a hazai piacokon gyanúsan olcsó burgonyát kínáltak.

A betegség kezdeti tünetei. A burgonya szára, növénycsúcsi levelei napközben száradnak. Ha a gumót szétvágjuk, keresztmetszetén a gyűrű barna elszíneződést mutat. Ha megnyomjuk, sárgás baktériumnyálka tör a felszínreCsekes Zoltán archívumábólA baj alapvetően nem az, hogy a lengyel burgonya nagyon olcsó, hanem az, hogy Lengyelországban két veszélyes burgonyabetegséget is regisztrálnak, éspedig a burgonyarákot és a burgonya barna baktériumos gyűrűs rothadását. Mindkét betegség kórokozója Európában mindenütt a karantén kórokozók listáján szerepel. Ezért is utasította az EU Varsót, hogy minden exportra szánt szállítmányt szigorúan ellenőrizzen. Ám amikor a legolcsóbb burgonya kilója a boltokban 8 koronába kerül, a 3,50–5 koronás árjavaslat sokakat spekulációkra késztet, késztethet.

„Szlovákiában, az ország északi burgonyatermesztő körzeteiben 30 évvel ezelőtt már regisztrálták a burgonyarákot. A szigorú növény-egészségügyi utasítások eredményeként sikerült mentessé válnunk – nyilatkozta az Új Szónak Csekes Zoltán, lapunk növényvédelmi tanácsadója, a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet komáromi részlegének a munkatársa. Tőle tudjuk: ez a betegség a termésen jól látható. A gumókon rücskökre, szemölcsökre emlékeztető kinövések vannak. A burgonya barna baktériumos gyűrűs rothadásos betegségének jelei azonban a friss termésen csak nehezen észrevehetők. Mindenképpen gyanakodnunk kell, ha a burgonya rothad, barnul és rövid ideig tárolható. A Ralstonia solanacearum baktérium kórokozója korábban a meleg égövi országokban károsított, a kórokozó burgonyát károsító rassza Európában először az 1970-es években jelent meg. Nagyobb mértékben az 1990-es évek elején regisztrálták Belgiumban és Nagy-Britanniában, 1995-ben pedig a hollandiai tömeges megjelenése okozott nagy károkat és riadalmat a termelők között. Kiderült ugyanis, hogy a betegség elleni vegyszeres védekezés hatástalan. Eredményt csak a preventív, megelőző intézkedések hozhatnak. A leghatékonyabb az egészséges szaporítóanyag alkalmazása. Szlovákia mindeddig baktériummentes országnak számított. Ahol a betegség felüti a fejét, ott 4–5 évig tilos a burgonya termesztése. A burgonyarák esetében a termesztési tilalom 10 évig tart. A szakhatóságok figyelmeztetnek: az importőrök, kereskedők, akik növényútlevél nélkül hozzák be a lengyel burgonyát, s árusítják azt, 500 ezer koronától 1 millió koronáig terjedő bírsággal sújthatók. Óva intik a Lengyelországba utazókat is attól, hogy ilyen burgonyából akár egy- kilónyit is behozzanak. (t, gyor)

Hogyan ismerhető fel a betegség?

Csekes Zoltán lapunknak elmondta: a burgonya barna baktériumos gyűrűs rothadásának kezdeti tüneteire kell gyanakodnunk akkor, ha a burgonya növénycsúcsi levelei napközben időszakosan, majd később tartósan hervadnak. Ha a növény szárát keresztirányba kettévágjuk, a metszési felületen fehéres baktériumnyálka tör elő. A gumó keresztmetszetén a gyűrű barna elszíneződést mutat. Ha megnyomjuk, belőle krémszerű fakó, sárgás baktériumnyálka fakad. A burgonyagumók betakarításakor a betegségre utaló legfontosabb jel, ha a burgonya-csíraszemnél a gumó felületére törő baktériumnyálkához talajmorzsa ragad. A betegség előrehaladottabb szakaszában az egész gumó rothad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?