<p>Tizenkilenc uniós tagállam, köztük Szlovákia kapott utolsó figyelmeztetést Brüsszeltől, mert tíz hónappal a határidő lejárta után sem ültették át nemzeti jogrendjükbe a nagy sebességű internetes hálózatok lefedettségének növeléséhez szükséges árcsökkentést előíró irányelvet.</p>
Megérkezett Brüsszel utolsó internetes figyelmeztetése Szlovákiának
Az Európai Bizottság arra szólította fel Ausztriát, Belgiumot, Bulgáriát, Ciprust, Csehországot, az Egyesült Királyságot, Észtországot, Finnországot, Franciaországot, Görögországot, Hollandiát, Horvátországot, Lettországot, Litvániát, Luxemburgot, Magyarországot, Portugáliát, Szlovákiát és Szlovéniát, hogy hajtsák végre a nagy sebességű hálózatok kiépítési költségeinek csökkentésére irányuló intézkedéseket. A tagállamoknak 2016. január 1-i határidővel kellett volna átültetniük az irányelvet. Szlovákiának két hónapja van arra, hogy értesítse Brüsszelt az uniós intézkedések átvételéről, ellenkező esetben az Európai Bíróság elé terjeszthetik az ügyet, és pénzügyi szankciókat is kezdeményezhet.
Az árcsökkentés célja a nagy sebességű hálózatok lefedettségének növelése az EU-ban. A meglévő fizikai infrastruktúra különböző ágazatok közötti megosztását és újrafelhasználását célozza meg, aminek nyomán akár 30 százalékkal is csökkenhetnek a nagy sebességű internetkapcsolat bővítési költségei. A szabályok értelmében 2025-ig minden iskolának, egyetemnek, kutatóközpontnak, közlekedési központnak, valamennyi közszolgáltató intézménynek (kórházaknak és a közigazgatásnak) és digitális technológiát használó üzleti vállalkozásnak biztosítani kell a másodpercenként 1 gigabájt adat letöltésére alkalmas hálózati kapcsolódást.
Ugyanerre a határidőre valamennyi európai háztartásnak másodpercenként legalább 100 megabájt sebességű hozzáférést kell biztosítani. 2025-re a városokban, a fő közlekedési útvonalak mentén és a vonatokon megszakítás nélkül rendelkezésre kell állnia az 5G-szolgáltatásnak. Egy időközi célkitűzés értelmében 2020-ig a tagállamok mindegyikében, legalább egy nagyvárosban biztosítani kell az 5G kereskedelmi célú szolgáltatását. (SITA, MTI, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.