Pozsony. Magánpénzekből finanszírozott autópálya-építés, hatékonyabb vasutak, szigorúbban irányított távközlés, transzformált posta – a közlekedési tárca elkövetkező négy évre szóló terveit tegnap Pavol Prokopovič közlekedési miniszter ismertette.
Az év elején két társaságra – a Szlovák Vasutakra és a Szlovák Vasúttársaságra – felosztott vasút a jövő évben 6,6 milliárd koronát kap az állami költségvetésből. Prokopovič szerint ez az összeg a két társaság kiadásainak csak a 80 százalékát fedezi, a többit saját forrásokból kell előteremteniük. Emiatt azonban a hatalmas adóságokkal küszködő vállalatnak jelentős megszorításokat kell hoznia gazdálkodásában. További bevételnövekedést jelentenek a jövő évtől bevezetett áremelések is, ami miatt az utasoknak átlagosan 15 százalékkal kell majd többet fizetniük a vasúti menetjegyért. Prokopovič szeretné megelőzni a vállalat további eladósodását, így a jövőben a vasutak nem számíthatnak újabb olyan hitelfelvételre, amellyel a működési költségeiket fedeznék. A vasutak régi tartozásait közben átvette a pénzügyminisztérium, amely költségvetésen kívüli forrásokból kívánja ezt visszafizetni. Prokopovič az elhíresült motorvonat tender ügyében tiszteletben tartja az előző miniszter, Ivan Mikloš döntését, aki érvénytelenítette a pályázat eredményeit. A 35 motorvonatra jelenleg a vasútnak az új miniszter szerint nincs szüksége.
A Szlovák Légitársaság (SA) jövőjével kapcsolatban a 34 százalékos tulajdonrészt birtokló minisztérium több változattal is számol. Ezek között ott van a cég ellen megindított csődeljárás, az állami tulajdonrész növelése és a repülőgépek bérleti szerződéseinek a felmondása is. Hogy végül melyik változat mellett döntenek, az akár már a jövő héten eldőlhet, amikor a miniszter a társaság képviselőivel vitatja meg a teendőket. Prokopovič szeretné elérni, hogy az állam aktívabb részt vállaljon a Szlovák Távközlési Vállalat irányításában is. Ez azonban problémás lépésnek számíthat, hiszen a vezetékes távközlés monopol szolgáltatójában a minisztériumnak csak kisebbségi, 34 százalékos részvénycsomagja van. A többségi 51 százalékos részvénycsomagot a német Deutsche Telekom birtokolja. Prokopovič elsősorban azt rótta fel a német cégnek, hogy elmaradt több, korábban megígért befektetés. A minisztérium folytatni kívánja a Szlovák Posta szerkezetátalakítását is. A vállalatot előbb részvénytársasággá alakítják, majd felkészítik a magánosításra. Ez utóbbira azonban Prokopovič szerint az elkövetkező négy évben nagy valószínűséggel még nem kerül sor. (s, t, mi)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.