<p>Ha így folytatjuk, hamarosan a burgonyát is a luxusélelmiszerek közé sorolhatjuk.</p>
Luxusélelmiszer lehet a burgonya
A kedvezőtlen időjárás okozta terméskiesés miatt a krumpli ára soha nem látott magasságokba szökött, és a szakemberek szerint jelentősebb áresésre az elkövetkező időszakban sem számíthatunk.
„Már jó néhány éve foglalkozom burgonyatermesztéssel, de ilyesmivel, hogy egy euróba került volna egy kiló krumpli, még nem találkoztam” – mondta lapunknak Zdenek Černay szenci termelő. Az elmúlt év valóban silány volt, második kenyerünk ugyanis rendkívül gyéren termett. Az időjárás ráadásul a betakarítás időszakában is alaposan megtépázta a gazdák idegrendszerét, de legalább annyira tette tönkre a méregdrága betakarítógépeket, valamint azok alkatrészeit is. „Napokon keresztül sokszor szinte térdig érő sárból kellett menteni a termést, süllyedtek a nehézgépek, szakadtak a láncok, s természetesen több üzemanyag is fogyott” – panaszkodik a szenci magángazda.
Nem segít az import
Több mezőgazdasági szakértő is azt vallja, hogy az elkövetkező napokban, hetekben sem számíthatunk a burgonyaárak csökkenésére az üzletekben. A krumpli már csak azért sem lesz olcsóbb, mert az európai piacokon az ára rugalmasabb ütemben emelkedik. Franciaországban például az elmúlt hónapban a termesztők hat centtel emelték a burgonya kilójának az árát, Szlovákiában pedig átlagosan 3 centes volt az áremelés. „A franciák az európai elsők a burgonya termesztésében. Tavaly magasan verték a mezőnyt, ők takaríthatták be a legtöbb burgonyát, és kiváló minőségű terményt adtak piacra” – vélekedik Viliam Bezák, a Szlovákiai Burgonyatermesztők Szövetségének az elnöke. Az idei magas árak részben azzal magyarázhatók, hogy Oroszország és Románia szinte lecsapott a környező országok burgonyatermésére. „A felvásárlók nekünk 32-35 centet fizetnek átlagosan egy kilogramm burgonyáért. A Hollandiából és Belgiumból Szlovákiába behozott krumpli ára kilónként 23 cent, de ehhez még hozzá kell adni a 6 cent szállítási költséget egy kilogramm átlagában. Az üzletláncok 70-80 centért kínálják, ám a Franciaországból behozott 1 euró felett is van” – magyarázza Černay. A szlovákiai burgonyatermesztők tavalyi ősszel – látva a terméshozamok alakulását és a betakarítási feltételeket – azon véleményüknek adtak hangot, hogy idén januárban akár 70%-kal is többe kerülhet a burgonya, mint egy évvel korábban. Majd a betakarítási folyamat végső fázisában még vagy 20%-kal megtoldották a tavalyi árat, azaz már 90%-s drágulásnál tartottak. A mostani valóság pedig 100 százalék körül jár, sőt, bizonyos boltokban túl is lépte azt.
Rossz időjárás, kisebb vetésterület
A mezőgazdasági szakemberek ugyanakkor minden negatívumot nem foghatnak az időjárásra. Az elmúlt évben többen is arra figyelmeztettek, hogy az elmúlt három esztendő bő burgonyaterméssel szolgált, tehát minden bizonnyal számos helyen csökkenteni fogják a növénykultúra termőterületét. Ez így is lett. Tavaly a nagytermelők csaknem 9 ezer hektárnyi területen termesztették a gumóst, míg a kisgazdák vagy 4 ezer hektáron ültettek burgonyát. Nem olcsón, mert a jobb minőségű vetőburgonya kilója 40-80 centbe kerül. „Drágák a termelés bemeneti tényezői, a gépek, a csomagolósorok. Így az elkövetkező hetekben nem lehet áresésre számítani. A hazai készletek viszonylag gyors ütemben apadnak, még vagy két, két és fél hónapon keresztül tudjuk szállítani a saját termést. Véleményem szerint az árakat nem szorítja le a külföldről, elsősorban Észak-Afrikából behozott korai burgonya sem. Főleg ha tudatosítjuk, hogy Egyiptom fontos tényezője volt a piacnak a korábbi években” – állítja Zdenek Černay.
Susla Béla
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.