Legjobb a lakás-takarékpénztár

Pozsony. A Szlovák Nemzeti Bank idén már négyszer csökkentette az irányadó kamat nagyságát, azonban a pénzintézetek erre féloldalasan reagáltak: a betéti kamatokat szinte azonnal mérsékelték, a hitelek utáni kamatokat viszont alig faragták le.

Egy bankfiók barátságossá varázsolt belső tere. Azonban ha pénzkölcsönzés ügyében keressük fel, akkor esetenként barátságtalanul magas kamatokkal lepnek meg.Pavol Majer felvételeA Szlovák Nemzeti Bank a korona erősödését és a gazdaság dinamizmusát tapasztalva idén már négy alkalommal, legutóbb november 29-én csökkentette az irányadó alapkamatot, mindannyiszor 0,5 százalékponttal. Ez azt jelenti, hogy az év eleji 6 százalékos alapkamat mára 4 százalékra mérséklődött. Az alapkamat határozza meg a megtakarításokat és a hitelnyújtásokat érintő kamatpolitikát. Nagy általánosságban elmondható: ha csökken az alapkamat, akkor kisebb nyereséget hoznak a megtakarítások, viszont olcsóbbá válik a hitelfelvétel.

Idén nálunk ez az általános trend valahogy alig érvényesül. A hitelek átlagos kamatterhe a Hospodárske noviny gazdasági napilap szerint továbbra is magas, átlagosan 11,26 százalékos, ellenben a banki betétek átlagosan mindössze 2,22 százalékot hoznak az ügyfeleknek. Sőt, februárban, amikor még 6 százalékos volt az alapkamat, a hiteleket átlagosan 9,68 százalékért nyújtották, októberben viszont a 4,5 százalékos alapkamat dacára már a jelzett 11,26 százalékért, miközben a bankbetéteket egyre kevésbé honorálják. A pénzintézetek az ellentmondásos helyzetet azzal magyarázzák, hogy az év folyamán fokozatosan csökkent a kedvező kamatozású jelzálognyújtás aránya, viszont folyamatosan nőttek a magasabb kamattal terhelt fogyasztói hitelek. További tényező: a lekötött betétek futamideje többnyire rövid, márpedig ezek esetében a bankok gyorsan reagálnak (értsd, szinte azonnal csökkentik a kamatot), míg a hitelek több évre szólnak, és a korábban megállapított feltételeket visszamenőleges hatállyal ritkán szokták módosítani.

A november 29-i jegybanki kamatvágásra elsőként a HVB Bank reagált, máris 0,3 százalékkal levitte az 1 hónapos lekötésű betétek kamatát. Megfigyelők szerint azonban jövőre már nem eshetnek számottevően a bankbetétek kamatai. Juraj Kotian, a Szlovák Takarékpénztár vezető elemzője úgy látja, a mai szinthez képest legfeljebb 0,5 százalékos átlagos esés várható. 2005-ben jelentősen mérséklődni fog az infláció, éves szinten várhatóan 4 százalék alá, s ehhez képest a 2 százalék körüli kamat már nem is számít rossz aránynak. Vajon milyen banki megtakarítási formát válasszon az, aki hosszabb távon szeretne takarékoskodni, ám nem elégszik meg a legfeljebb 3 százalékos kamattal, és nem bízik a befektetési alapok ajánlataiban sem? Erre könnyű a válasz: lépjen be valamelyik lakás-takarékpénztárba, amely jövőre alig 17 300 korona megtakarítás után 2500 korona állami prémiumot nyújt, s erre még némi kamat is rárakódik. Az állami prémium révén 14,5 százalékkal kamatozik a pénze, igaz, ha már mondjuk, 100 ezer koronája van a lakás-takarékpénztárban, akkor az állami prémium mindössze 2,5 százaléknyi kamatnak felel meg. Azonban összességében a lakás-takarékpénztári takarékoskodás 6 éves ciklusa nagyobb nyereséggel kecsegtet, mint bármilyen más banki megtakarítási forma. (shz, HN, P)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?