Közeledik egymáshoz a MOL és a PKN

Budapest/Pozsony. A MOL jogszabályi kötelezettségének és a szlovák pénzügyi felügyelet (ÚFT) határozatának megfelelően nyilvános vételi ajánlat tervezetet nyújtott be a Slovnaft részvényeire a szlovák pénzügyi felügyeletnek, melynek lényege: a korábbi 1200 korona helyett 1379 koronát kínál egy részvényért.

Budapest/Pozsony. A MOL jogszabályi kötelezettségének és a szlovák pénzügyi felügyelet (ÚFT) határozatának megfelelően nyilvános vételi ajánlat tervezetet nyújtott be a Slovnaft részvényeire a szlovák pénzügyi felügyeletnek, melynek lényege: a korábbi 1200 korona helyett 1379 koronát kínál egy részvényért. A közleményben a magyar társaság leszögezi: a MOL továbbra is a tőzsdei átlagár jogellenes manipulációjának tartja a 2003. március 20-i napon, a Pozsonyi Értéktőzsdén 202 000 darab Slovnaft részvényre megkötött ügyletet, ezért keresi a további jogorvoslati lehetőségeket. Március 20-án egy kiugróan nagy, 202 ezer részvényes és kiugróan magas, 1541 koronás árfolyamon jött létre Slovnaft-részvény tranzakció a pozsonyi értéktőzsdén. Ha ezt a kötést is be kell számítania az ajánlati árba, akkor a hathónapos átlagár 1100 koronáról 1380 koronára emelkedik. A szlovák felügyelet a kiugróan nagy, március 20-i kötés után felfüggesztette a Slovnaft jegyzését a pozsonyi tőzsdén és eljárást indított az ügy kivizsgálására, de nem tudta megállapítani, hogy a vizsgált tranzakcióban érintett eladó és vevő között összefonódás lett volna, így nem minősítette árfolyam-manipulációnak az ügyletet. A vizsgálat szerint az eladó egy angol cég volt, a vevő pedig egy megbízásra dolgozó svájci cég. A Slovnaft egyik kisebbségi, 15%-os tulajdonosa, a szlovák J and T Finance Group, korábban azt közölte, hogy ő volt az eladó. A MOL-nak azért kellett kötelező ajánlatot tennie, mert március 28-án 66% fölé nőtt a tulajdona a Slovnaftban. A MOL 2000 folyamán 36,2%-os részesedést szerzett a Slovnaftban; tavaly novemberben megállapodott két szlovák társtulajdonosával, hogy kivásárolja őket a Slovnaftból, és így 67,8%-a lesz a szlovák olajfinomítóban. Az alkalmazandó szlovák szabályozás értelmében a Slovnaft részvények átruházására csak a pozsonyi értéktőzsdén megvalósuló, közvetlen eladás formájában kerülhetett sor. A készpénzes és részvénycserés ügylet március 28-án zárult, és a MOL végül a Slovnaft-részvények összesen 70,02%-ának lett a tulajdonosa.

Piotr Czyzewski lengyel kincstárügyi miniszter pénteken Budapesten László Csaba pénzügyminiszterrel a lengyel PKN Orlen és a MOL Rt. részvételével létrehozandó olajkonszern tervéről fog tárgyalni – jelentette a plocki nagyvállalathoz közel álló PAP lengyel hírügynökség. A PAP hírügynökség néhány napja azt írta, hogy a közép-európai olajkonszern létrehozásának terve a PKN Orlen és a MOL Rt. teljes fúzióját irányozza elő egy-másfél éven belül. A terv értelmében a fúzió első szakaszában a két nagyvállalat 10-15%-os részvénycserét hajtana végre, a második szakaszban létrehoznának egy vegyes vállalatot, amelyben mindkét cég 50-50%-os tulajdonnal rendelkezne, végül a harmadik szakaszban kerülne sor teljes összeolvadásukra. A PKN Orlenben a lengyel államnak közvetlenül, illetve a Nafta Polska állami vállalaton keresztül mintegy 28%-os tulajdonrésze van. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?