Kezdenek kissé a háttérbe szorulni a gépkocsik

Pozsony. Szlovákia lízingpiaca a 2001-es 48 százalékos viharos növekedést követően tavaly további 14,9 százalékkal bővült, ami meszsze meghaladja az ország gazdasági növekedési ütemét – közölte Miloš Randák, a Szlovákiai Lízingtársaságok Szövetségének elnöke.

Pozsony. Szlovákia lízingpiaca a 2001-es 48 százalékos viharos növekedést követően tavaly további 14,9 százalékkal bővült, ami meszsze meghaladja az ország gazdasági növekedési ütemét – közölte Miloš Randák, a Szlovákiai Lízingtársaságok Szövetségének elnöke. Ebben az évben már némileg csillapodik az ütem, éves szinten legfeljebb 10 százalékos bővülésre számítanak. Randák szerint örvendetes tény, hogy a lízing végre nálunk is nem jelent egyet a gépkocsik lízingelésével, hanem egyre inkább előtérbe kerülnek egyéb vagyontárgyak is. Tavaly a gépek és berendezések lízingelése viharosan, 48 százalékkal nőtt és teljes piaci részesedése 21,5 százalékot tesz ki. A gépkocsik kategóriájában az abszolút növekedés ellenére némi relatív visszaesés következett be, bár a piaci részesedése még mindig közel 45 százalékos. A legnagyobb változás az ingatlanok lízingelése terén következett be. A törvényhozás könnyítette a feltételeket, konkrétan kizárta a kettős adózást, eltörölte az örökösödési és ingatlan-átruházási adót, ennek következtében ez a piaci szegmens a 2001-es 1,5 millió koronás forgalomról tavaly 275,2 millió koronára nőtt, s a szakértők szerint ebben az évben további viharos fejlődés várható. A képhez hozzátartozik, hogy az ingatlanok lízingje a magánembereket csak minimális mértékben érinti, döntően a cégek iroda- vagy gyártócsarnok-bérléséről van szó.

A hazai piacon tevékenykedő lízingcégek körében egyre nagyobb a koncentráció; a 10 legnagyobb társaság piaci részesedése folyamatosan nő, tavaly már elérte a 91 százalékot. Ez azt jelenti, hogy a Szlovákiai Lízingtársaságok Szövetségébe tömörült 35 társaság közül a fennmaradó 25 együttesen mindössze a piac 9 százalékát tudja kihasítani. Az élbolyba tartozó cégek mögött komoly tőke, vagy autógyártó, vagy bank áll, s nem egy esetben több országban is tevékenykedik. (shz)

A legnagyobb lízingtársaságok

Sorrend A cég neve Forgalom

1. CAC Leasing 6 896 661

2. ČSOB Leasing 6 447 918

3. TATRA Leasing 5 297 332

4. VB Leasing 5 132 964

5. Volkswagen 4 179 389

6. B.O.F. 3 498 186

7. DaimlerChrysler 2 686 524

8. Franfinance

Czech Republic 984 968

9. GE Capital Leasing 897 933

10. BPT Leasing 747 765

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?