Készüljünk fel az állásinterjúkra!

Jó jel, ha a pályázót meghívják az állásinterjúra, ám még akkor sincs nyert ügye. A folyosón további húszegynéhány álláskereső várakozik, mind ugyanarra a munkahelyre szeretnének bekerülni. Fontos tehát, miként viselkedünk a bemutatkozó állásinterjún.

Jó jel, ha a pályázót meghívják az állásinterjúra, ám még akkor sincs nyert ügye. A folyosón további húszegynéhány álláskereső várakozik, mind ugyanarra a munkahelyre szeretnének bekerülni. Fontos tehát, miként viselkedünk a bemutatkozó állásinterjún. Azt is tudni kell, hogy egyre ritkábban dől el egyetlen beszélgetés után, hogy a pályázó megkapja-e az állást, vagy sem. Épp ezért fel kell készülni a többlépcsős eljárásra. Az első interjú általában csak előzetes vizsgálódás, mégis ez a legfontosabb esemény a felvétel folyamatában. Legtöbbször a személyzeti osztály egy munkatársa rögzíti a beszélgetés eredményeit, majd a pályázókat azokhoz a vezetőkhöz irányítja, akik meghozzák a végső döntést. Az első interjú lényegében szűrőként is működik.

A második interjú technikailag ugyanúgy zajlik, mint az első, nem igényel eltérő felkészülést. Ezen azonban már elképzelhetőek speciális kérdések is, amelyek sokkal mélyebben boncolgatják az állás betöltéséhez szükséges készségeket, képességeket, ismereteket.

1. Strukturált interjú

Ezeket egy előre megtervezett szerkezet szerint állítják össze, többnyire kérdezz-felelek stílusban zajlik.

2. Páros interjú

Ezeken általában két személy kérdez: egy a személyzeti részlegről, egy pedig arról a területről, ahol megpályázta az állást. Ez a forma kevésbé szubjektív, mint a strukturált interjú, és kevésbé félelmetes, mint a panelinterjú.

3. Panelinterjú

Ezen általában több kérdező van jelen, míg a pályázó egyedül ül az asztal túloldalán. Persze ennek is megvannak az előnyei: így nem egy ember véleményétől függ az álláskereső, háttérbe szorulnak a személyes érzések (legyen szó akár szimpátiáról, akár ellenszenvről).

4. Interjúsorozat

A pályázó egymás után – akár ugyanazon a napon is – különböző vállalati szakemberekkel találkozik.

5. Csoportos interjú

Ekkor a megmérettetés alapja versenyszituáció, amelyben egyaránt vizsgálják a jelöltek döntéshozatali és alkalmazkodóképességét. Igen gyakori egy valódi probléma vagy helyzet szimulálása, amelyben valódi döntéseket kell hozni.

6. Stresszinterjú

Bár minden interjú stresszt jelent a felvételizőnek, még nem minden interjú stresszinterjú. Attól válik azzá, hogy a kérdező szándékosan intenzív nyomással terhelt légkört teremt, és a pályázónak kényelmetlen, kifejezetten szokatlan kérdéseket tesz fel. Az ilyen interjú célja az, hogy megnézzék, hogyan viselkedik a jelölt olyan „nyomás“ vagy stressz alatt, amit a mindennapi munka során is tapasztalni fog. (f-net)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?