Moszkva. Ellentmondásos értesülések láttak napvilágot a napokban a Gazprom orosz gázipari óriás által tervezett új, Ukrajnát elkerülő gázvezeték építéséről. Egyesek szerint igyekeznek megegyezni Ukrajnával, mások szerint szóba sem került a gázvezeték megépítésének elhalasztása.
Kérdőjel a Jamal II vezeték körül
A Gazprom takarékossági okokból lemondott arról a tervéről, hogy Ukrajna megkerülésével építsen új, Nyugat-Európába vezető gázvezetéket Lengyelországon keresztül – jelentette be Borisz Fjodorov, a cég igazgatótanácsának tagja a testület minapi ülése után. Az Interfax hírügynökség arról számolt be, hogy a Gazprom igazgatótanácsa hétfői ülésén a Jamal-Európa gázvezeték kapacitásának növelése mellett döntött, és lemondott az Ukrajnát elkerülő, Lengyelország területén át haladó új Jamal II-es gázvezeték építéséről. A több mint 1 milliárd dollár értékű beruházás lemondásáról szóló döntést szerintük a cég beruházási programjának csökkentése indokolná. A Gazprom ugyanis nem jut hozzá a várt összegekhez, miután a kormány csökkentette a hazai gázáremelésre vonatkozó terveit.
A hírt azonban később cáfolta Borisz Hrisztyenko orosz miniszterelnök-helyettes, aki szintén tagja az igazgatótanácsnak. Hrisztyenko szerint az ülésen nem volt szó az Ukrajnát elkerülő gázvezeték építéséről, csupán az Észak-Európán át tervezett „Kék Patak”, valamint a Bulgárián és Románián keresztül Törökországba vezető második útvonal kivitelezését vitatták meg.
A Gazprom keretében 2000 őszén hozták létre a konzorciumot a Lengyelországon és Szlovákián áthaladó új Jamal II-es gázvezeték megépítésére az olasz ENI, a francia Gaz de France és a német Ruhrgas és Wintershall részvételével. Jelenleg a Jamal-Európa gázvezetéken évente mintegy 17 milliárd köbméter gázt exportálnak. A gázvezeték kapacitását 2003-ig évi 33 milliárd köbméterre kívánják emelni lengyel területen építendő kompresszorállomások építésével.
Leszek Miller lengyel kormányfő azonban közölte: a lengyel kormány azután foglal állást a területén áthaladó, Ukrajnát elkerülő új gázvezeték építéséről, miután tájékozódik a Gazprom hivatalos álláspontjáról. Elmondta, hogy e hónap közepén várják Varsóba Alekszej Millert, a Gazprom igazgatótanácsának elnökét. Anatolij Kinah ukrán kormányfő Kijev álláspontját ismertetve hangsúlyozta, hogy Ukrajna keményen védelmezni fogja stratégiai érdekeit, hogy megakadályozza a területén áthaladó gázszállítások csökkenését.
A Gazprom igazgatósága elemzői vélemények szerint felül fogja vizsgálni az 1 milliárd dolláros beruházással járó gázvezeték megépítését. A tervek megváltoztatását az indokolná, hogy egyre kedvezőbb a viszony a korábban jelentős kifizetetlen számlákat felhalmozó Ukrajnával, s így alternatív útvonalak is megvalósíthatónak látszanak a nyugati piacok felé. A tervezett gázvezeték nyomvonalának módosítása jelentősen csökkentené a beruházás költségigényét.
A Gazprom jelenleg a nyugat-európai gázfelhasználás 25 százalékának szállítója és a megkötött szerződések értelmében a szállított mennyiség a következő években 60 százalékkal emelkedne. A kedvező tendenciákat erősítik a vállalat legutóbbi eredményei is. Eszerint januárban 48,9 milliárd köbméterre növelte gáztermelését az egy évvel korábbi 32,8 milliárdról. A bővülés elsősorban annak köszönhető, hogy tavaly októberben megkezdődött a kitermelés a Zapoljarnoe gázmezőn. Itt januárban a Gazprom 2,7 milliárd köbméter földgázt hozott a felszínre. A gázmező tartaléka becslések szerint 3,35 ezer milliárd köbméter földgáz és 44 millió tonna kőolaj. (mi, m)
Szlovákiában 120 km-es lesz a szakasz
Pozsony. A Jamal II gázvezetéknek Oroszországból, Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül Nagykaposnál kellene rákapcsolódnia a Barátság gázvezetékre. A mintegy 600 kilométeres gázvezeték a Duklai hágónál lépné át a szlovák határt, az itteni szakasza 120 kilométeres lenne. A Gazprom távlati céljai között szerepel a gázszállítások növelése mintegy 60 milliárd köbméterrel évente, 200 milliárd köbméterre. Szlovákián át jelenleg mintegy 90 milliárd köbméternyi gázt szállítanak évente. A Gazprom egyértelmű célja, hogy megkerülje Ukrajnát, kiküszöbölve az ukrán lopásokból és tartozásokból adódó veszteségeket. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.