Katasztrofális az idei termés, ősszel minden drágulhat

Pozsony |

<p>Ősztől több alapélelmiszer ára is emelkedik. A kenyér, a tej és a tojás akár 10%-kal is drágulhat, a burgonya esetében 50-70%-os áremelkedésről beszélnek. Nemcsak a hazai, hanem a külföldi termelők is rendkívül gyenge termést jelentenek.</p>

Egyelőre nehéz megjósolni, milyen mértékű lesz az áremelkedés, de hogy lesz, az biztos.

A gyenge hazai termést már júliusban megjósolták, de akkor még azt állították, az árakat ez nem fogja érdemben befolyásolni, mivel a kiesést külföldi behozatallal tudják pótolni. Viszont egyre több ország jelent silány terméshozamot, így szinte biztosra vehető az áremelkedés. A búza és más gabonafélék ára a kenyéren kívül a takarmány árát is befolyásolja, ennek következtében a hús és a tojás is drágulhat. Legnagyobb mértékben minden bizonnyal a baromfihús ára fog megugrani, akár 25%-kal is. A gabona ugyanis a baromfi eleségének jelentős részét képezi. A liszt ára már augusztusban 20%-kal drágulhat, az olajért 8-12%-kal fizetünk majd többet.

A Burgonyatermesztők Szövetsége (ZZ) tegnap tette közzé: októbertől 50-70%-kal drágul a krumpli. Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szóvivője leszögezte, a rossz idő miatt sok helyen teljesen tönkrement a termés. Az országos átlagos burgonyatermés egy főre éves szinten 80 kiló, idén viszont alig éri el a 60-at. Világviszonylatban, az egzotikus termények terén sem jobb a helyzet, például a gyenge kolumbiai termés miatt rövidesen akár 10%-kal is emelkedhet a kávé ára.

Stanislav Nemec szerint a drágulás mértékét csak az aratás befejeztével lehet megjósolni. Ha az eddigi előrejelzések valóra válnak, akkor szó szerint katasztrofális évünk lesz. „Minden élelmiszer drágulhat. A vásárlók ezt leginkább az utolsó negyedévben érzékelhetik. Azt is meg kell várni, hogyan reagálnak majd az értékesítők, az üzletláncok” – mondta Nemec.

Az elmúlt hetekben a szőlőtermesztők is egyre inkább hangoztatják, hogy idén a palackozott borokért jóval többet kell fizetni, hogy mennyivel, azt egyelőre nem tudni. „A tavaszi jégverések közvetlenül a szőlőtőkékben tettek kárt, a májusi és a június eleji hatalmas esőzések miatt pedig nem lehetett permetezni” – sorolja a negatív tényezőket Igor Mancel, a Szlovákiai Szőlőtermesztők Szövetségének elnöke. Még nem térképezték fel, hogy az egyes régiókban mekkorák a kiesések, de vannak vidékek, ahol 20-50%-osak a károk, átlagosan mintegy 30%-os veszteséggel lehet számolni. Viszont olyan szőlészetek is akadnak az országban, ahol a természeti csapások és a különféle betegségek miatt a terméskiesés meghaladja a 80%-ot.

További részletek nyomtatott kiadásunkban. (sita, dem, sb)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?